Yeni Atatürk Kültür Merkezi'nde açılış tarihi 2019!
Yeni Atatürk Kültür Merkezi'nde açılış tarihi 2019!
06.11.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Atatürk Kültür Merkezi'nin 2019 yılının ilk çeyreğinde biteceğini açıkladı.

Atatürk Kültür Merkezi basına tanıtılıyor!
Atatürk Kültür Merkezi basına tanıtılıyor!
06.11.2017

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi, yıkılıp yeniden inşa edilecek. Dev projenin detayları bugün belli oluyor.

Atatürk Kültür Merkezi için sessiz bekleyiş sürüyor
Atatürk Kültür Merkezi için sessiz bekleyiş sürüyor
29.10.2017

Bakan Kurtulmuş’un önümüzdeki günlerde projesini Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklayacağını söylediği AKM, sessiz bekleyişini sürdürüyor.

Atatürk Kültür Merkezi için yeni proje bakanlıkta!
Atatürk Kültür Merkezi için yeni proje bakanlıkta!
02.05.2016

ABD’li mimarlık firması Perkins Will de İstanbul’daki AKM binası için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bir proje sundu.

Atatürk Kültür Merkezi ne zaman bitirilecek?
Atatürk Kültür Merkezi ne zaman bitirilecek?
21.04.2016

Başbakan Ahmet Davutoğlu Kültürel Kalkınma Programı Toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

İdris Güllüce'den Atatürk Kültür Merkezi açıklaması!
İdris Güllüce'den Atatürk Kültür Merkezi açıklaması!
15.10.2014

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili açıklamada bulundu

Atatürk Kültür Merkezi, gelecek yıl hizmete açılacak!
Atatürk Kültür Merkezi, gelecek yıl hizmete açılacak!
05.07.2013

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Atatürk Kültür Merkezi'nin 2014 yılı içerisinde hizmete açılmasının planlandığını bildirdi

Atatürk Kültür Merkezi'nde çökme tehlikesi!
Atatürk Kültür Merkezi'nde çökme tehlikesi!
09.06.2013

Uzmanlar, çok sayıda protestocunun üzerine bulunduğu Atatürk Kültür Merkezi çatısında çökme tehlikesinin oluştuğu yönünde uyarı yaptı

Atatürk Kültür Merkezi’nde restorasyon çalışmaları durduruldu!
Atatürk Kültür Merkezi’nde restorasyon çalışmaları durduruldu!
31.05.2013

Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yılan hikayesine dönen yenileme projesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, projeyi yürüten Yeni Yapı ve Taca İnşaat’a gönderilen bir faks mesajındaki talimatla “ikinci bir emre kadar” durduruldu

Modernin İcrası: Atatürk Kültür Merkezi 1946-1977 Sergisi Ankara’da açıldı!
Modernin İcrası: Atatürk Kültür Merkezi 1946-1977 Sergisi Ankara’da açıldı!
28.02.2013

Türkiye'deki modernleşme sürecinin mimarlık ve üretimdeki yansımalarını inceleyen Modernin İcrası: ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ, 1946-1977 sergisi, Ankaralılarla buluştu

 

Türkiye'deki modernleşme sürecinin mimarlık ve üretimdeki yansımalarını inceleyen Modernin İcrası: ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ, 1946-1977 sergisi, Ankaralılarla buluştu.

Atatürk Kültür Merkezi'nin mimarlık tarihi içerisindeki yerinin izlendiği, 21 Eylül 2012 - 6 Ocak 2013 tarihleri arasında sergilendiği SALT Galata'da büyük ilgi gören Modernin İcrası: ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ, 1946-1977 sergisi, Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) Mimarlık Merkezi'nde 24 Ocak Perşembe günü ziyarete açıldı.

SALT tarafından, Kalebodur desteği, TSMD ve Tabanlıoğlu Mimarlık katkılarıyla Ankara'da gerçekleşen serginin küratörlüğünü Pelin Derviş ve Gökhan Karakuş üstleniyor. Sergi, AKM'nin mimarisi ve yapımına dair bir kavrayış sunabilmek üzere kilit arşiv belgelerine odaklanarak, binanın zorlu ve incelikli tasarım ve yapım süreçlerini ortaya çıkarıyor.

Mimari, toplum ve yapılı çevre arasındaki ilişkileri inceleyen sergi, AKM özelindeki aktörleri ve tasarımlarını ortaya koyuyor. Bu proje için Kalebodur tarafından özel olarak ürettirilen AKM maketi, binanın mimarisinde izleyicinin erişemediği yapılanmayı okumayı sağlıyor. Maket, sergi bitiminde Kalebodur tarafından Kültür Bakanlığı'na AKM'de sergilenmek üzere hediye edilecek.

Türkiye'nin modern kültüründeki mihenk taşlarından biri olan ve sanatın kamuya açılması çabasının güçlü bir temsili haline gelen AKM'nin mimarlık tarihindeki yerini vurgulayan sergi, TSMD Mimarlık Merkezi'nde 23 Mart tarihine kadar ziyaretçilerini kabul etmeyi sürdürecek.

Türkiye'nin sembol yapısının ruhuna yolculuk

1946 yılında, İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar döneminde opera binası olarak başlatılan bir proje olan Atatürk Kültür Merkezi modern Türkiye'nin çağdaş kültüründeki mihenk taşlarından biridir. Binayı gerçekleştirme girişimi farklı mimari müelliflerin farklı tasarımlar yaptığı zor ve uzun bir süreçti. 1969'da Hayati Tabanlıoğlu tarafından tamamlanan bina sadece bir yıl kullanılabildi. Ortaya çıkan yangın sonucu bina bu kez de 7 yıl süren bir inşaat dönemine girerek kapılarını ancak 1977 yılında yeniden açabildi.

Türkiye Cumhuriyeti modern devletin ve toplumun kurumlarını oluşturmaya çalışırken 20. yüzyılın ikinci yarısı boyunca AKM'nin planlama, yapım ve işleyişinde meydana gelen bu iniş çıkışlar onun modernleşme çabalarının gerisindeki dinamikleri ortaya koyuyordu. Ülkenin en büyük şehrinin kentsel merkezinde çağdaş kültürü temsil eden bir bina olarak AKM mimarisi, kentsel tasarımı, iç mekânı ve sahip olduğu opera ve tiyatro gibi özel işlevleriyle Türkiye'deki kültür üretiminin doğasını sergileme görevi üstleniyordu. Bu dönemin belirgin siyasi atmosferi içinde bina ve nasıl çalıştığı kadar modernliğin kapsamı da, orada gerçekleştirilen etkinliklerin içeriği de önemli olmaya başladı.

Hayati Tabanlıoğlu önderliğindeki mimar ve tasarımcılar da AKM için geliştirdikleri planlarda aynı şekilde güçlü bir modernizm öngörüyorlardı. Alman eğitiminden gelen Tabanlıoğlu'nun opera ve tiyatro binalarına dair az rastlanan ileri düzeydeki bilgisinden başlayarak mimar Aydın Boysan'ın, mühendis Willi Ehle'nin, aydınlatma tasarımcısı Johannes Dinnebier'in, seramik sanatçıları Sadi ve Belma Diren'in teknik ve tasarım becerileri dikkat çekiciydi. Onların yanı sıra diğer pek çok birey ve kurum Türkiye'de daha evvel var olmayan bir ölçek ve detay düzeyinde bir kamusal bina ürettiler. AKM, 1960'lar Türkiye'sinin önemli projelerinden biriydi. Dolayısıyla Ankara'daki merkezi hükümetin politikalarıyla İstanbul'daki belediyecilik ve kentsel yapı binanın oluşumundaki önemli etkenlerdi. Avustralya'daki Sidney Opera binası, New York'taki Metropolitan Opera ve Almanya'daki bazı tiyatro binaları gibi aynı dönemde dünyanın başka yerlerinde yapılan pek çok opera ve tiyatro binasının inşasına paralel olarak AKM, Türkiye'nin önemi giderek artan kamusal alandaki sanata yönelik çabalarını temsil ediyordu.

21. yüzyılda mimarlar, kamu, idari ve kültürel gruplar, Türkiye'deki modern ve çağdaş kültürün gidişatını kontrol etmek için birbirleriyle yarıştıkça AKM olayları ve tartışmaları alevlendiren bir nokta olarak rolünü sürdürüyor. Günümüzde birbiriyle rekabet halindeki farklı ilgiler AKM'yi ideolojik doğrultularda biçimlendirmeye çalışarak onun mimarisini, kentselliğini ve programlarını kendi vizyonlarına göre yönetmeyi deniyor. Bu tartışmalar beraberinde bugünün Türkiye'sindeki kültürün işleyişini merkeze alan bir dizi soru getiriyor. Bunlar, onun geçmişindeki mimarisine, kentselliğine, tasarımına ve sanatsal yönüne dair rolüne bağlanan sorular. Bu serginin ana amacı da bu tarihsel geçmişe bakmak.

Sergi, savaş sonrası Türkiye'sinde meydana getirilen AKM'nin mimarisine ve yapımına dair bir kavrayış sağlayabilmek için anahtar arşiv malzemelerine odaklanıyor. AKM'nin tasarımı ve yapımı kentsel ölçekten en ufak tasarım meselesine kadar planlama gerektiren detaylı bir girişimdi. Sergi, bu amacı ve bu farklı kademeleri, aktörleri ve onların tasarımlarını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Binanın mimarisini, tasarımını, işlevini, içeriğini ve Taksim Meydanı'ndaki kentsel konumunu arşivsel bir gösterimle sunuyor. Malzeme, inşaat ve üretim teknikleri, tasarım dili, mimari, aydınlatma ve akustik serginin temel konulardan bazıları. Serginin merkezinde mimari, toplum ve yapılı çevre arasındaki ilişkileri gösteren ve Türkiye'deki, bölgedeki ve dünyadaki daha geniş temalara ışık tutan bir zaman çizelgesi bulunuyor. Tasarım aşamalarını, yapımı, kentsel bağlamı konu edinen arşiv fotoğraflarının yanı sıra AKM ekibine dâhil olan belli başlı kişi ve gruplara ilişkin bilgiler de bu serginin öne çıkan parçaları arasında yer alıyor. Ayrıca basılı medyada yer alan kimi arşiv malzemeleri bina hakkında genel bir fikir edinmeye yardımcı oluyor. Bunlara ek olarak sergi için özel olarak üretilen maket binanın mimarisini okumayı sağlıyor. Son olarak, Hayati Tabanlıoğlu'nun mimari pratiği, söz konusu dönem içindeki yerel ve küresel etkiler çerçevesinde izleyicinin ilgisine sunuluyor.

Modernin İcrası: ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ, 1946-1977 Sergisi, 23 Mart 2013 tarihine kadar Ankaralıların ziyaretine açık kalacak.

Arkitera

Selami Öztürk Kadıköy’de ikinci bir Atatürk Kültür Merkezi inşa etmeyi planlıyor!
Selami Öztürk Kadıköy’de ikinci bir Atatürk Kültür Merkezi inşa etmeyi planlıyor!
02.02.2013

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Salı Pazarı'nın eskiden kurulduğu alana Tepe Nautilus büyüklüğünde alışveriş merkezi (AVM) yapılmasına karşı çıkarak, projenin Kadıköy esnafını ve trafiği olumsuz etkileyeceğini açıkladı

Viyana'daki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) kundaklandı!
Viyana'daki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) kundaklandı!
25.01.2013

Viyana'daki, Atatürk Kültür Merkezi(AKM) ile Avusturya Atatürkçü Düşünce Derneği'nin(AADD) bulunduğu dernek lokali kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce kundaklandı

Atatürk Kültür Merkezi 1946 – 1977 Sergisi TSMD Mimarlık Merkezi’nde!
Atatürk Kültür Merkezi 1946 – 1977 Sergisi TSMD Mimarlık Merkezi’nde!
24.01.2013

21 Eylül 2012 – 6 Ocak 2013 tarihleri arasında SALT Galata'da ilgiyle ziyaret edilen “Modernin İcrası: Atatürk Kültür Merkezi, 1946 – 1977” sergisi 24 Ocak günü Türk Serbest Mimarlar Derneği Mimarlık Merkezi'nde ziyarete açıldı

Atatürk Kültür Merkezi 1946-1977 Sergisi, Ankaralılar’la buluşuyor!
Atatürk Kültür Merkezi 1946-1977 Sergisi, Ankaralılar’la buluşuyor!
15.01.2013

Türkiye’deki modernleşme sürecinin mimarlık ve üretimdeki yansımalarını inceleyen Modernin İcrası: Atatürk Kültür Merkezi, 1946-1977 sergisi, Ankaralılar’la buluşacak

Bursa Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi 1700 programa ev sahipliği yaptı!
Bursa Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi 1700 programa ev sahipliği yaptı!
04.12.2012

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen ve yönetilen Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin (Merinos AKKM) Genel Koordinatörü Semih Pala, 30 aydır Bursa’ya ve Türkiye’ye hizmet veren Merinos AKKM’nin 1700 farklı programa ev sahipliği yaptığını, 731 kurum tarafından kullanıldığını söylerken, 1 milyon 105 bin kişi hareketi yaşandığını belirtti

Murat Tabanlıoğlu SALT Galata’da Atatürk Kültür Merkezi’nin geçmişine ışık tuttu!
Murat Tabanlıoğlu SALT Galata’da Atatürk Kültür Merkezi’nin geçmişine ışık tuttu!
09.11.2012

6 Kasım 2012 Salı akşamı SALT Galata'da 'Murat Tabanlıoğlu: AKM - 20. Yüzyıl Yapısını 21. Yüzyıla Taşımak' paneli düzenlendi

1. Bursa Turizm Zirvesi, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde yapıldı!
1. Bursa Turizm Zirvesi, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde yapıldı!
04.11.2012

Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) düzenlenen ‘1. Bursa Turizm Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Genel Müdürü Pervin Zeydanlı Yalazan, uluslar arası kongrelerin Bursa’ya getirilmesinin mümkün olduğunu kaydetti

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde faaliyetlerine başladı!
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde faaliyetlerine başladı!
24.10.2012

Toplumun bilimsel algısını geliştirmek ve geleceğin bilim adamlarının getiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde hazırlanan 2 bin 500 metrekarelik alanda hizmete girdi

Atatürk Kültür Merkezi’nin restorasyonu sırasında yangın çıktı!
Atatürk Kültür Merkezi’nin restorasyonu sırasında yangın çıktı!
12.09.2012

Restorasyon çalışmaları süren Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM), eski havalandırma borularının değişimi sırasında çıkan yangın kısa süreli paniğe neden oldu

Atatürk Kültür Merkezi'nde yangın çıktı!
Atatürk Kültür Merkezi'nde yangın çıktı!
11.09.2012

AKM'de yangın ihbarı üzerine çok sayıda itfaiye ekibi sevkedildi

Restorasyon çalışmaları devam eden AKM'nin havalandırma boşluğunda henüz belirlenmeyen bir nedenle yangın çıktı. Çevredeki vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen Beyoğlu itfaiye ekipleri binanın en üst katından yangına müdahale ederken, Fatih ve Şişli itfaiye ekipleri de takviye amaçlı olay yerine geldi.   İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kısa sürede kontrol altına alınan yangın söndürüldü.   Yangın sırasında AKM'nin önünde bulunan Hüseyin Kaya adlı vatandaş, ağır bir koku hissettiğini, daha sonra duman çıktığını gördüğünü, bunun üzerine itfaiyeye haber verdiğini belirterek, ''Dumanlar çatının iki tarafından da çıkıyordu. Alev yoktu, fakat çok ağır bir koku vardı. Plastik maddeler yanmış olabilir'' diye konuştu.   Cumhuriyet