Milyar liralık gayrimenkuller Almanya'da görücüye çıktı
Milyar liralık gayrimenkuller Almanya'da görücüye çıktı
12.12.2018

İnşaat sektörünün önde gelen firmaları Avrupalı Türkler'le Almanya'nın Berlin ve Köln şehrinde bir araya geldi.

Türk gayrimenkul projeleri Almanya'da tanıtılacak
Türk gayrimenkul projeleri Almanya'da tanıtılacak
05.12.2018

Almanya’da düzenlenecek Evim Türkiye Fuarı’nda, Türk markaları yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarıyla buluşacak.

AND Pastel projesi Almanya'da yoğun ilgi gördü
AND Pastel projesi Almanya'da yoğun ilgi gördü
07.11.2018

AND Gayrimenkul, Avrupa turnesinin ilk durağı Almanya’da yatırımcılarla bir araya geldi.

Türk inşaat firmaları projelerini Almanya'da tanıtacak!
Türk inşaat firmaları projelerini Almanya'da tanıtacak!
19.10.2018

Emlak Konut GYO, Kiptaş, Sur Yapı, Artaş İnşaat, Nef, Kuzu Grup, Teknik Yapı ve Gap İnşaat milyarlarca liralık projelerini Berlin ve Köln'de tanıtacak

Dünyanın ilk hidrojen enerjili treni Almanya'da hizmete girdi
Dünyanın ilk hidrojen enerjili treni Almanya'da hizmete girdi
18.09.2018

Avrupa demiryolu şirketi Alstom'un geliştirdiği dünyanın ilk hidrojen yakıt hücreli treni, Almanya'da hizmete başladı.

Almanya'da 7 kubbeli cami inşaatı yükseliyor
Almanya'da 7 kubbeli cami inşaatı yükseliyor
27.05.2018

Köln'de yükselen ve Selçuklu ile Osmanlı mimarisinden izler taşıyan IGMG Brühl Camisi inşaatı tamamlandığında aynı anda bin kişi ibadet edebilecek.

Almanya'da savaştan kalma sığınaklar satışa çıkarıldı
Almanya'da savaştan kalma sığınaklar satışa çıkarıldı
23.04.2018

BİMA tarafından Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde savaş döneminde yapılan 69 sığınak satışa çıkarıldı.

MÜSİAD, Almanya'da İnşaat ve Emlak Fuarı düzenliyor
MÜSİAD, Almanya'da İnşaat ve Emlak Fuarı düzenliyor
20.04.2018

MÜSİAD Hessen Şubesi, Almanya'nın Offenbach kentinde 'İnşaat ve Emlak Fuarı' düzenliyor.

Almanya'da konut almak giderek zorlaşıyor
Almanya'da konut almak giderek zorlaşıyor
13.04.2018

Almanya'da yapılan bir araştırma, ülkedeki büyük kentlerde yaklaşık 2 milyon kişinin uygun fiyatlı kiralık ev bulamadığını ortaya koydu.

Almanya'nın büyük kentlerinde arsa kıtlığı yaşanıyor
Almanya'nın büyük kentlerinde arsa kıtlığı yaşanıyor
05.04.2018

Almanya'nın büyük kentlerinde azalan konut alanları nedeniyle kiralar ve emlak fiyatları tavan yaptı.

Almanya'da metropoller hızla büyüyor. Sadece başkent Berlin'e her yıl 40 bin kişi yerleşiyor. Kentlerde artan nüfus, emlak fiyatları ve ev kiralarının rekor seviyeye ulaşmasına neden oluyor.

Kiracının cebini yakan fiyatlar, emlak sahiplerinin ise yüzünü güldürüyor. Başkent Berlin'in merkezi semtlerinden birinde, modern bir donanıma sahip daireler mal sahibine yılda yüzde 10'dan daha fazla kazanç sağlıyor. Her ne kadar hükümet kira artışlarını yasalarla frenlenmeye çalışsa da, bu emlak sektöründeki spekülasyonları çok da etkilemişe benzemiyor. Peki, büyük kentlerdeki bu emlak fiyatları artışının ardında hangi nedenler var? Borsada en çok boş arsalar rağbet görüyor

Yabancı yatırımcıların da gözünü Almanya'ya çevirmesine yol açan kira artışlarının en önemli nedeni, arsa maliyetlerinin baş döndürücü bir hızla yükselmesi. Kent merkezlerinde ev inşa edilebilecek arsaların artık kıt kaynağa dönüşmüş olmasından ötürü mevcut arsalar proje yöneticileri tarafından 'altın' değerinde görülüyor. Veriler de bu eğilimi doğruluyor. Almanya Federal İnşa, Kent ve Alan Araştırmaları Enstitüsü'nün (BBSR) verilerine göre, konut imarlı arsa maliyeti 2011 ve 2016 yılları arasında yüzde 27 oranında artış gösterdi. Berlin, Münih ya da Frankfurt gibi metropollerde ise bu maliyet çok daha yüksek. Konut inşa edilebilecek arsaların azlığı, inşaatın da durmasına yol açıyor. Almanya'nın önemli ekonomi enstitülerinin tahminlerine göre, Almanya'da şu anda bir milyon dolayında konut arzı açığı var. 600 bin inşaat izni var ama konut yok

Almanya'da yeterli konut olmamasının en önemli nedeni ise inşaat arsası sahibi şirketlerin inşaata başlamaması. Çünkü arsaları bekletmek, inşaata başlayıp konutları kiraya vermekten daha karlı. Köln merkezli Alman Ekonomi Enstitüsü'nde görev yapan Michael Voigtländer, "Arsa fiyatları her sene yüzde 10 ila 15 arasında artırıyor. Bu nedenle arsa sahipleri de bekleyerek kazanç elde etmeyi tercih ediyorlar" şeklinde konuşuyor.

Bu durumun en çarpıcı kanıtı ise şirketlere verilen ruhsatlar. Almanya genelinde inşaat şirketlerine verilen 600 bin ruhsat henüz kullanılmış değil. Yapım izni verildiği halde inşası yapılmayan bu 600 bin konutun çoğu, konut sayısının az gelirinin ise oldukça yüksek olduğu Münih'te bulunuyor.

Emlak sektöründeki dudak uçuklatan spekülatif rakamlara tepkiler de büyüyor. Farklı kiracı dernekleri, sosyal ya da doğa koruma dernekleri ortak çalışmalar yaparak spekülatif kazançların daha yüksek vergilere tabi tutulmasını ve mevcut boş arsaların daha adil bir şekilde dağıtılmasını talep ediyor. Örnek şehir Ulm

Almanya'nın metropollerinde konut problemi yaşanırken, Ulm kenti kent idaresi bu sorunların nasıl çözülebileceğine dair olumlu bir örnek teşkil ediyor. Ulm kentinde arsa ve emlaklar kamu birimleri tarafından idare ediliyor.

Ulm kent idaresinden Ulrich Soldner, "Kentimizde arsa fiyatlarındaki spekülasyonlara karşı stok uygulaması var. Yani kent yönetimi bazen yüzyıllar öncesinden kentin belli bölgelerinde, ileriki yıllarda projeler için inşaat alanı, sanayi alanları ya da takas edilme amacıyla arsalar satın alarak stokluyor" diyor. Soldner 2017 yılında Ulm kent yönetiminin 33 milyon euro değerinde arsa satın aldığını da sözlerine ekliyor. Kent idaresi emlak konusunda katı, kiracılar rahat

Kent idaresi tarafından alınan bu arsalar ileriki yıllarda 16 farklı konut alanına dönüştürülecek. Bu alanlara inşaat yapmak isteyen şirketler ise söz konusu arsaları kent yönetimi tarafından tayin edilen bilirkişilerin belirlediği fiyatlardan alabilecek. Ancak Ulm kentindeki konut politikaları bununla da kalmıyor. Kent yönetiminden arsa alan özel şirketlerin arsa fiyatını arttırarak başka kişi ya da şirketlere satılmasına izin verilmiyor. Bunun önlemi yasal olarak alınmış. Uygulama sayesinde şirketlerin arsa fiyatlarında spekülasyon yapma şansı sıfırlanmış oluyor.

Kentin emlak sektöründeki kanunları o kadar katı ki, alınan arsada öngörülenin haricinde bir inşaat yapıldığı takdirde, kent yönetimi verdiği inşaat iznini de geri çekiyor.

Kent yönetiminden arsa alanı alabilmak da şartlara bağlanmış. Buna göre şirketler bu arsaların yüzde 30'unda daha uygun fiyatlı konut inşa etme zorunda.

Ulm'da bulunan boş inşa alanlarının üçte biri kent yönetiminin idaresinde. Hal böyle olunca kent sakinleri Berlin, Frankfurt ya da Münih'de yaşanan fahiş emlak fiyatlardan oldukça uzak bir hayat yaşıyorlar. Hükümet ciddi adımlar atmıyor

Her ne kadar Ulm kenti tüm Almanya genelinde örnek alınacak uygulamalara imza atsa da Berlin'deki hükümet hala sorunu 'kira frenleri' gibi geçici ve yüzeysel yöntemlerle çözmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz haftalarda bir açıklamada bulunan Adalet Bakanı Katarina Barley kira freni yasasının sertleştirileceğini duyurdu. Ancak büyük şehirlerde yaşanan bu eşitsizliğin asıl nedeninin inşaat arsalarını kimlerin elinde bulundurduğu gerçeğini Berlin hükümeti hala göz ardı ediyor gibi görünüyor.

 

MÜSİAD Hessen, Almanya'da İnşaat ve Emlak Fuarı düzenleyecek
MÜSİAD Hessen, Almanya'da İnşaat ve Emlak Fuarı düzenleyecek
24.03.2018

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Hessen Şubesi, Almanya'nın Offenbach kentinde İnşaat ve Emlak Fuarı düzenleyecek.

Almanya'nın bedava toplu taşıma projesine onay çıktı
Almanya'nın bedava toplu taşıma projesine onay çıktı
28.02.2018

Avrupa Birliği Komisyonu, ücretsiz toplu taşıma projesi kapsamında Almanya'nın elektrikli otobüs ve şarj altyapısını destekleme planına onay verdi.

Almanya'nın Krefeld kentine modern cami yapılacak
Almanya'nın Krefeld kentine modern cami yapılacak
21.02.2018

Almanya'nın Krefeld kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Fatih Camisi'nin inşaatına 2019 yılında başlanması planlanıyor.

Almanya toplu taşımayı ücretsiz yapmaya hazırlanıyor
Almanya toplu taşımayı ücretsiz yapmaya hazırlanıyor
16.02.2018

Hava kalitesi konusunda Avrupa Birliği standartlarına ulaşamayan Almanya, hava kirliliğinin önüne geçmek için toplu taşımayı ücretsiz hale getirecek.

Almanya'dan bu yıl 4 milyon turist bekleniyor
Almanya'dan bu yıl 4 milyon turist bekleniyor
25.01.2018

Almanya Turizm Endüstrisi Federal Birliği Başkanı, bu yıl 4 milyon Alman turistin Türkiye'ye gidebileceğini belirtti.

Almanya'da konut fiyatları el yakıyor!
Almanya'da konut fiyatları el yakıyor!
27.12.2017

Almanya’da komisyoncuların 200 bin avroluk bir konuta 14 bin avro komisyon ücreti talep etmesi konut alımında bir engel olarak görülüyor.

Burak Özçivit 'Almanya'dan ev almadım'
Burak Özçivit 'Almanya'dan ev almadım'
24.12.2017

Burak Özçivit ve Fahriye Evcen çifti, Almanya'dan ev aldıkları iddialarını yalanladı.

Almanya'da açık artırmayla köy satıldı!
Almanya'da açık artırmayla köy satıldı!
10.12.2017

Almanya’nın Brandenburg eyaletine bağlı bir köy, açık artırmayla 140 bin avroya satıldı.

Almanya'da eşi benzeri olmayan bir cami yapılacak
Almanya'da eşi benzeri olmayan bir cami yapılacak
07.12.2017

Almanya'nın Hamburg kenti yakınlarındaki Norderstedt kasabasında dünyada eşi benzeri olmayan cami yapılacak.

Tarkan, Almanya'dan önce ev, sonra oturma izni aldı
Tarkan, Almanya'dan önce ev, sonra oturma izni aldı
03.12.2017

Almanya Köln yakınlarında 3 milyon TL’ye lüks villa satın alan Tarkan, oturma izni için Alman Başkonsolosluğu’na başvurdu.

Türk asıllı Alman vatandaşı Pınar Dilek'le hayatını birleştiren, Almanya Köln yakınlarında 3 milyon TL'ye lüks villa satın alan Megastar, oturma izni için Alman Başkonsolosluğu'na başvurdu.

İÇERİDE 2.5 SAAT KALDI

Megastar, Almanya yolcusu! ‘Beni Çok Sev' isimli şarkısına eşi Pınar Tevetoğlu ile klip çeken Tarkan, önceki gün Gümüşsuyu'nda görüntülendi. Megastar, sabah erken saatlerde geldiği İstanbul Alman Başkonsolosluğu'nda 2.5 saat kaldı. Sanatçı, çıkışta objektiflerine yakalandı.

Habertürk