BOTAŞ’tan doğalgazda indirim sinyali
BOTAŞ’tan doğalgazda indirim sinyali
11.12.2018

BOTAŞ, doğalgazla elektrik üreten santrallerinin üst yöneticileri ile bir araya geldiği toplantıda yeni yılda indirim sinyali verdi.

'Afetlere karşı daha dirençli ve çevre dostu olunması gerek'
'Afetlere karşı daha dirençli ve çevre dostu olunması gerek'
27.11.2018

Uluslararası İş Birliği Platformu (UİP) tarafından Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen 9. Boğaziçi Zirvesi, ikinci gününde devam ediyor.

Yalıtımsız evlerin doğalgaz faturaları kabarıyor!
Yalıtımsız evlerin doğalgaz faturaları kabarıyor!
19.11.2018

Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, ısı yalıtımı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Rize'de afet konutu yapımı için çalışmalar sürüyor
Rize'de afet konutu yapımı için çalışmalar sürüyor
07.11.2018

Rize'ye, temmuz ve ağustosta şiddetli yağışlara bağlı yaşanan afetlerden dolayı 49 milyon liralık ödenek desteği sağlandı.

Düşler Vadisi, herkesin özlemini çektiği doğal hayatı sunuyor
Düşler Vadisi, herkesin özlemini çektiği doğal hayatı sunuyor
05.11.2018

Düşler Vadisi Riva, doğanın içinde konumlanan villalarla size herkesin özlemini çektiği doğal hayatı yaşatacak.

Doğal gaz boru hattı, Hakkari'ye ulaştı
Doğal gaz boru hattı, Hakkari'ye ulaştı
04.11.2018

Türkiye'nin kış aylarında havası kirli illerinden biri olan Hakkari'ye doğal gaz getirilmesi için yaklaşık 1 yıl önce başlatılan çalışmalar tamamlandı

Doğalgazda yüzde 8.8 indirim!
Doğalgazda yüzde 8.8 indirim!
31.10.2018

BOTAŞ elektrik üreticilerine sattığı doğalgazda 1 Kasım'dan geçerli olmak üzere yüzde 8.8 indirime gitti.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesi doğal gaza kavuştu
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi doğal gaza kavuştu
27.10.2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen yıl Diyarbakır'ı ziyaretinde müjdesini verdiği doğal gaz, Bismil ilçesinde kullanılmaya başlandı.

'Isı yalıtımı ile doğal gaz faturaları yarı yarıya düşüyor'
'Isı yalıtımı ile doğal gaz faturaları yarı yarıya düşüyor'
18.10.2018

Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, ısı yalıtımı sistemleri ile ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Santa Antik kentindeki tuğlayla yapılan bina doğal taşla kaplandı
Santa Antik kentindeki tuğlayla yapılan bina doğal taşla kaplandı
16.10.2018

Santa Antik kentinde tuğlayla yapılan tartışmalı bina yöre mimarisine uygun taşla kaplandı, çatısı kiremite çevrildi.

Gümüşhane'nin merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırları içerisinde bulunan Santa Antik Kentinde tuğlayla yapılan tartışmalı bina yöre mimarisine uygun taşla kaplandı, çatısı kiremite çevrildi.

1999 yılında 3.derece Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı ilan edilen Santa Antik Kentinin 7 mahallesinden birisi olan Piştovlu Mahallesinde sıkı sık haberlere konu olan ev, ev sahipleri tarafından Koruma Kurulundan izin alınarak doğal taşla kaplandı, sac olan çatısı sökülerek kiremite çevrildi ve balkonları yıkıldı.

Ev sahiplerinden İsmail Göncü, evin 1999 yılındaki deprem sırasında elektrik kaçağından dolayı yandığını hatırlatarak,” Tartışmalara konu ve sık sık haberi yapılan bir evdi. Depremden sonra geldiğimizde burada taş ustası bulamadık. Hayvanlarımızda vardı mağdur olmuştuk. Kendi akrabalarımızla beraber çabuk bir şekilde yaptık çıktık. Ondan sonra burası SİT alanı ilan edildi. Daha sonra bize birkaç kez tebliğ edildi burayı yapın diye. Hatta yıkım kararı da verdiler” dedi.

Bölgeyi ziyaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geldiğinde zaman evin tarihi dokusuna uygun olarak yapılmasını, yoksa yıkılacağını söylemesinin ardından harekete geçtiklerini kaydeden Göncü, “Bizde bu talimat üzerine Koruma Kurulundaki yetkililerden izin alarak bu şekilde yöremizdeki doğal taşa uygun şekilde kaplama yaptık, balkonları yıktık. Bu şekilde kaplıyoruz. Bugüne kadar haberlere konu olan tartışma sona ermiş oldu. İnşallah başkalarına da örnek olur. Amacımız da o. Buranın tarihine uygun olarak çatıyı da kiremit yaptık” diye konuştu. Santa Antik Kenti 

17.yüzyılda Rumlar tarafından iki vadi üzerine kurulan Santa Antik Kenti, günümüze kadar 7 mahalle ve taştan yapılan 300'ü aşkın yapıyla korunarak geldi. Her mahallesinde en az bir kilise ve çeşmenin bulunduğu bölgenin Rum Pontus İmparatorluğu döneminde Rum Çetelerinin sığınak yeri olarak yapıldığı biliniyor. Günümüzde yaylacılar tarafından kullanılan bölge göz alıcı görünümünü koruyor. 

Doğal gaz aboneleri sayaç montaj bedeli ödemeyecek
Doğal gaz aboneleri sayaç montaj bedeli ödemeyecek
13.10.2018

Doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından talep edilen, sayaç bağlantı malzemeleri ve sayaç montaj bedelleri bu kapsamdan çıkarıldı.

'AVM'ler afet toplanma alanlarını da işgal etti'
'AVM'ler afet toplanma alanlarını da işgal etti'
08.10.2018

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, deprem toplanma alanlarına da AVM'lerin yapıldığını belirtti.

 Elektrik ve doğalgaza zam geldi
Elektrik ve doğalgaza zam geldi
01.10.2018

Elektriğe konutlarda yüzde 8, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 18, doğalgaza da konutta yüzde 9, sanayide yüzde 18,5 zam yapıldı.

Doğalgaz fiyatlarında 'konutlar gözetilerek' artış yapılabilir
Doğalgaz fiyatlarında 'konutlar gözetilerek' artış yapılabilir
28.09.2018

Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, doğalgaz fiyatlarında artışı kaçınılmaz hale geldiğini belirtti.

Diyarbakır'ın 4 ilçesi doğalgaza kavuşuyor
Diyarbakır'ın 4 ilçesi doğalgaza kavuşuyor
14.09.2018

Diyarbakır'da dört ilçe Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdelediği doğalgaza kavuşuyor.

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zam geldi
Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zam geldi
01.09.2018

Doğalgaz fiyatlarına konutlarda yüzde 9, sanayide yüzde 14 zam geldi. Elektrik fiyatlarına ise yüzde 15 zam yapıldı.

DASK Afet Yönetim Sistemi projesi dünyaya referans olacak
DASK Afet Yönetim Sistemi projesi dünyaya referans olacak
17.08.2018

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, geliştirdikleri yeni DASK Afet Yönetim Sistemi projesi ile ilgili bilgiler verdi.

Türkiye, İstanbul afetlere hazır mı?
Türkiye, İstanbul afetlere hazır mı?
16.08.2018

AFAD ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, 'İstanbul'un Afetlere Hazırlık Çalışmaları Çalıştayı' başladı.

Ordu'da yaşanan afetlerin toplam maliyeti belli oldu!
Ordu'da yaşanan afetlerin toplam maliyeti belli oldu!
14.08.2018

Ordu'da yaşanan sel felaketi sonrası toplam maliyet 164 milyon 761 bin 692 lira olarak belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Afet planı hazırlıyoruz!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Afet planı hazırlıyoruz!
10.08.2018

Ordu’da yaşanan sel felaketiyle ilgili açıklama yapan Bakan Murat Kurum, doğal afetler için genel bir eylem planı hazırlayacaklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ordu'daki sel afeti gibi olaylar için genel bir eylem planı hazırlayacaklarını açıkladı. Gazetecilerle bir araya gelen Kurum, Ordu'da yaşanan selle ilgili sorulara da yanıt verdi.

Kurum, “Neticede bu yağışların olmasının nedeni iklim değişikliği. Bu beklenen bir şey değil. Buna ilişkin stratejik eylem planı hazırlamak zorundayız. Altyapıyı güçlendirmek zorundayız. Bilhassa kaçak yapılaşmadan kaynaklı yerlerin ciddi manada yeniden gözden geçirilmesi lazım. Ekiplerimiz sahada gerekli çalışmaları yapıyorlar. Bakanlık olarak üstümüze düşen neyse bu görevlerimizi zarar gören vatandaşlarımızın zarardan en az şekilde etkilenmesi için yerine getireceğiz. Cuma günü (bugün) bakanlık ve bağlı kuruluşlarımızla orada olup yapılacak ne varsa hızlı bir şekilde yapma gayreti içine gireceğiz” dedi.  KANAL İSTANBUL'A TALEP VAR 

Kurum, bakanlığının 100 günlük eylem planını anlattı. Bunların içinde “asrın projesi” denilebilecek Kanal İstanbul'un da bulunduğunu belirten Kurum, “43 kilometre uzunluğundaki kanalın her iki tarafında, 4 katı geçmeyen yapıların olduğu yatay yapılaşmanın hakim olduğu bir alan olacak”dedi. Buralara modern iki şehir kurma arzusunda olduklarını ifade eden Kurum, “Yeni bir nüfus değil, İstanbul'un içinde hasarlı veya yıkılması gereken konutlardaki nüfus için bu öngörülüyor” ifadelerini kullandı. Ekonomideki son gelişmelerin Kanal İstanbul'u etkisine de değinen Kurum, “Cumhurbaşkanımızın talimatı var. Hiç kamu kaynağı kullanmadan bu projeyi yapacağız. Yurtiçinden ve yurtdışından da talepler var. Sorun olacağını düşünmüyorum” dedi.  KAÇAK BİNA YIKILACAK

İmar barışına ilişkin bilgi veren Kurum, 3 milyon 780 bin kişinin müracaat ettiğini, 1 milyar 350 milyon liranın ödendiğini söyledi. İmar barışının 2017 sonrasında yapılan kaçak binaları kapsamadığını belirten Kurum “Ekipler sahada. 2017 sonrasında yapılan kaçak yapılar bildiriliyor ve yıkımı gerçekleştirilecek. Bu yeni bina yapma kanunu değil. Bu imar barışı kapsamında olması gereken son yasa. Değerlendirmek istemeyen sonuçlarına katlanacak” dedi. 

Geçtiğimiz günlerde gayrimenkul sektöründen konut kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünün kamu tarafından karşılanması talebi gelmişti. Bu talebi değerlendiren Kurum, “Konut sektöründeki problemi biliyorum. Hazine ve Maliye Bakanlığı'yla çalışıyoruz. Tüm sektörü ilgilendiren kararlar alacağız. Faiz desteği mi olur, başka mı olur, onu da süreç içinde açıklayacağız” dedi. Kurum, her önüne gelenin AVM ve ofis yapamayacağı bir sisteme geçileceğini de ekledi. İMAR ARTIŞI OLMADAN DÖNÜŞÜM YAPILACAK

Kentsel dönüşümün önemli olduğunu ancak “binasını yenilemekten mevcut dairesinin iki katını almayı anlayanlar” olduğunu söyleyen Kurum, “Her durumda malının iki katını vermek gibi bir durum söz konusu olamaz” açıklamasını yaptı. İmar artışı yapmadan süreci yürütmeye çalışacaklarını kaydeden Kurum, dönüşümdeki sorunların farkında olduğunu kaydetti.  KİŞİ BAŞI YEŞİL ALAN YÜZDE 10 ARTACAK

18 ilde 33 millet bahçesi kuracaklarını, 100 gün içinde 5 millet bahçesini açacaklarını belirten Kurum, “Atatürk Havalimanı için projelendirme çalışmalarına başladık. Ankara AKM alanı da, Ankaralıların nefes alacağı bir alan olacak. 21 milyon metrekare millet bahçesi yapacağız, 15 milyon metrekaresi İstanbul'da olacak. İstanbul'da kişi başına düşen yeşil alan yüzde 10 artacak” dedi.