Dubai Emiri, Darıca'da malikane inşa ettirdi
Dubai Emiri, Darıca'da malikane inşa ettirdi
01.12.2018

Dubai Emiri El Maktum, Darıca’da sessiz sedasız ultra lüks bir malikâne yaptırdı. Malikanenin iç dekorasyonu için 10 mimar çalıştı.

Gebze OSB-Darıca Sahil Hattı'nda yerin altına inildi
Gebze OSB-Darıca Sahil Hattı'nda yerin altına inildi
14.11.2018

Kocaeli metrosunun ilk ayağını oluşturan Gebze OSB-Darıca Sahil Hattı'nda 3 noktadan yerin altına inildi.

Gebze-Darıca metrosunun temeli atıldı
Gebze-Darıca metrosunun temeli atıldı
20.10.2018

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Gebze Organize Sanayi Bölgesi-Darıca Sahil Metro Hattı'nın temel atma törenine katıldı.

Gebze-Darıca Metrosu’nda kazı çalışmaları başladı
Gebze-Darıca Metrosu’nda kazı çalışmaları başladı
08.10.2018

Gebze-Darıca arasında yapımına başlanan Metro hattındaki kazı çalışmalarına başlandı.

İmar Barışı, Gebze ve Darıca’da vatandaşa anlatıldı
İmar Barışı, Gebze ve Darıca’da vatandaşa anlatıldı
11.07.2018

Gebze ve Darıca ilçelerinde gerçekleştirilen toplantılarda vatandaş, 'İmar Barışı' düzenlemesi hakkında bilgilendirildi.

Gebze Darıca Metro hattının duraklarının yerleri belli oldu
Gebze Darıca Metro hattının duraklarının yerleri belli oldu
06.06.2018

Gebze'de yapılan 12 istasyondan oluşacak olan, Gebze Darıca Metro hattının durakları belirlendi.

Gebze-Darıca metro hattının ihalesi yapıldı
Gebze-Darıca metro hattının ihalesi yapıldı
18.05.2018

Sanayi kuruluşlarının en yoğun olduğu Gebze ile Darıca ilçeleri arasında yapılacak metro hattının ihalesinde 6 konsorsiyum zarf verdi.

Gebze ile Darıca arasına sürücüsüz metro geliyor
Gebze ile Darıca arasına sürücüsüz metro geliyor
28.01.2018

Kocaeli'de başlatılan raylı ulaşım projesi kapsamında, Gebze-Darıca ilçeleri arasında yapımı planlanan metro hattında sürücüsüz sistem uygulanacak.

Darıca Belediyesi’nden mesire alanında inşaat ihalesi!
Darıca Belediyesi’nden mesire alanında inşaat ihalesi!
20.10.2017

Darıca Belediyesi, mesire alanı inşaat ihalesi düzenliyor. İhale 31 Ekim’de yapılacak.

Gebze-Darıca metrosu için düğmeye basıldı!
Gebze-Darıca metrosu için düğmeye basıldı!
06.10.2017

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze ile Darıca arasında çalışacak 15,6 kilometrelik metro için düğmeye bastı.

Kocaeli'de başlatılan raylı ulaşım atağı kapsamında sanayi kuruluşlarının en yoğun olduğu Gebze ile Darıca ilçeleri arasında yapımı planlanan metro hattının projesi tamamlandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze ile Darıca ilçeleri arasında yapımı planlanan 15,6 kilometre uzunluğundaki metro güzergahını ve durak noktalarını basın mensuplarına gezdirdi.

Saha incelemesinin ardından gazetecilere açıklama yapan Karaosmanoğlu, Gebze'de nüfus yoğunluğunun arttığını, bu doğrultuda ulaşım noktasında çalışma yaptıklarını söyledi.

Metro projesinin Darıca Sahili'nden başlayacağını ve bu metro sayesinde İstanbul ile entegre olacaklarını belirten Karaosmanoğlu, toplu taşıma sistemlerinin entegre bir şekilde işletilmesi ve ağırlıklı olarak yüksek kapasiteli raylı sistemlerin tercih edilmesinin Türkiye için önemli olduğunu kaydetti.

Karaosmanoğlu, Gebze ve Darıca'nın İstanbul'a yakınlığı ve sanayiye dayalı dinamik yapısı, nüfus artışı ve beraberinde çeşitli ulaşım sorunları olan bir bölge olduğunu aktararak, "Kentler büyüdükçe görüyoruz ki nüfus yoğunluğu da artıyor. Bu da ulaşım sorunlarının artmasına sebep oluyor. Gebze nüfusu 15 yılda 2 kat arttı. Refah arttıkça her işyeri, her konut bir araç daha alıyor. Araç sayısı sürekli bir şekilde artıyor ama cadde büyüklükleri aynı." diye konuştu. "Marmaray'a entegre edilecek"

Ulaşım sorununun çözümü için yıllardır çalıştıklarını, hayata geçirecekleri metro projesiyle İstanbul'a gidiş-dönüşün daha da kolaylaşacağını vurgulayan Karaosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yapacağımız metro, gerek toplu taşıma planlama ilkeleri, gerekse örnek teşkil edebilecek gelişmiş kentlerdeki uygulamaların benimsenerek uygulamaya konması, kentin modern ve sürdürebilir bir ulaşım ağı sistemine sahip olması açısından büyük önem teşkil ediyor. 12 istasyonun bulunacağı hattın uzunluğu 15,6 kilometre olacak. Metro araçlarının her türlü bakım ve onarımına cevap verecek bakım onarım sahası ile araç deposu ve kontrol kumanda merkezi hattın sonundaki Pelitli bölgesinde yapılacak. İstasyonlar 1 hemzemin, 3 tünel ve 8 aç kapa tipinde olup, işletme gereklilikleri için makas yapılacak olan yerlerin üstleri otomatik otoparklar ve ofisler olarak değerlendirildi. Planlanan TCDD gar istasyonu ile Marmaray ve hızlı tren üzerinden İstanbul başta olmak üzere diğer şehirler ile bağlantı sağlanacak. İlk istasyon olan Darıca sahil istasyonundan başlayacak yolculuk, 12. ve son istasyon olan Organize Sanayi Bölgesi istasyonunda 19 dakikada tamamlanacak."

Karaosmanoğlu, sözlerini, "Metro hattı yapım işi için yaklaşık 2,5 milyar lira maliyet öngörüyoruz. İnşallah bunu kendi bütçemizle yapacağız. 2018'in mart ayında yapım ihalesine çıkılması planlanan metro hattının 52 ayda bitirilmesi hedefliyoruz. Allah nasip ederse Cumhuriyetin 100. yılında Gebze'de metroyu kullanmış olacağız." diye tamamladı.

Darıca-Gebze Metro Hattı'na 2018'de başlanacak
Darıca-Gebze Metro Hattı'na 2018'de başlanacak
12.02.2017

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze-Darıca Metro Hattı'nın ön projesi tamamlanma aşamasına geldiğini bildirdi.

Kandıra ve Darıca’da kadınlar plajı!
Kandıra ve Darıca’da kadınlar plajı!
04.06.2015

Başkan Karaosmanoğlu’ndan kadınlara müjdeli haber; Bayramoğlu sahilindeki plajın bir kısmı ile SGK tesisleri kadınların kullanımına ayrıldı.

Darıca’da 5.7 milyon liraya satılık arsa!
Darıca’da 5.7 milyon liraya satılık arsa!
02.01.2015

Darıca Belediye Başkanlığı, Kocaeli Darıca’daki gayrimenkulünü kapalı teklif usulü ile satışa çıkardığını duyurdu.

Beşiktaş Gaziosmanpaşa ve Darıca'ya da tesis yapacak
Beşiktaş Gaziosmanpaşa ve Darıca'ya da tesis yapacak
20.02.2014

Vodafone Arena'nın inşaatında büyük yol kateden Beşiktaş'ın tesisleşme atağı sürüyor

G Marine Darıca’da 77 bin TL’den başlayan fiyatlarla!
G Marine Darıca’da 77 bin TL’den başlayan fiyatlarla!
13.10.2013

556 daireden meydana gelen G Marin, 2 etaplık bir proje . 1+0, 1+1, 2+1, 3+1 ve dubleks konut seçeneklerinden oluşan G Marin, 15 blok halinde yükseliyor

Darıca G Marin Evleri'nde 78 bin liradan başlayan fiyatlarla!
Darıca G Marin Evleri'nde 78 bin liradan başlayan fiyatlarla!
04.10.2013

Bayramoğlu'nda hayata geçirilen G Marin'de konut teslimleri hemen yapılıyor

Mar Yapı Darıca’da yarım kalan projeyi tamamlayacak
Mar Yapı Darıca’da yarım kalan projeyi tamamlayacak
26.09.2013

Mar Yapı, Bayramoğlu’nda inşaatı yarım kalan ve vatandaşların mağdur olmasına neden olan Galatown projesini tamamlamak üzere önemli adımlar atıyor

G Marin Darıca fiyatları! 78 bin liraya stüdyo daire!
G Marin Darıca fiyatları! 78 bin liraya stüdyo daire!
25.09.2013

Gebze Darıca Bayramoğlu bölgesinde hayata geçirilen G Marin projesi iki etaptan meydana geliyor

G Marin Darıca’da fiyatlar 174 bin TL’den başlıyor!
G Marin Darıca’da fiyatlar 174 bin TL’den başlıyor!
24.08.2013

İkinci etap teslimlerinin 2014 yılının Nisan ayında başlayacağı G Marin'in inşaat alanı 72 bin metrekare olarak belirlendi

İstanbul'un yanı başındaki kaçış noktası: Darıca - Bayramoğlu!
İstanbul'un yanı başındaki kaçış noktası: Darıca - Bayramoğlu!
28.07.2013

İstanbul’dan 40 kilometre uzaklıktaki Bayramoğlu dar, küçük, birbirine benzeyen, isimlerini de genelde meyve ve doğadan olan sokakları, plajı ve çevresiyle görülmeye değer. Stresli, yoğun bir haftayı geride bırakıp yakındaki Darıca Hayvanat Bahçesi ve Kuş Cenneti’nde doğayla baş başa kalabilirsiniz

İstanbul'un yanı başındaki Bayramoğlu 1980-1990'lı yılların gözde yazlık beldelerinden biri. Karşısına Yalova ve Çınarcık'ı alan Bayramoğlu, konum itibariyle Darıca'ya bağlı, yarımada şeklinde bir mahalleÖ1956 yılına kadar ‘Üç Burunlar' adıyla bilinen yarımada, birkaç müteşebbisin girişimi sonucu ‘Bayramoğlu' adını almış. Devlete ait resmi kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere, yarımada ve çevresinde inşa edilen tüm yapı ve alanlar; kamp, dinlenme tesisi ve yazlık mesken olarak inşa edilmiş ve bunun sonucunda Bayramoğlu, İstanbul'a en yakın tatil beldesi olma özelliğini, günümüze kadar sürdürmüş.  Söylenene göre denize dökülen yedi kaynak suyu olduğu için Mehtap Koyu dikkate değer. Bayramoğlu girişinden dümdüz ilerlediğinizde, plajın da yer aldığı, adanın merkezine kadar geliyorsunuz. Burada karşınıza çay bahçeleri, plaj, meşhur Roma dondurmacıları ve lokantalar çıkıyor. Bu alan ayrıca bisiklet ve scooter'a binmek için de çok uygun.

Bir sonraki durak Darıca  Bayramoğlu'nun dar küçük, birbirine benzeyen, isimlerini de genelde meyve ve doğadan olan sokakları da görülmeye değer. Bayramoğlu'nu gezdiniz hala enerjiniz var o zaman bir sonraki durak Darıca Faruk Yalçın Hayvanat ve Botanik Bahçesi, Kuş Cenneti oluyor. 1993 yılında Faruk Yalçın tarafından hobi olarak kurulan Darıca Hayvanat Bahçesi'nde şu anda 200 çeşide yakın 2 bin adet hayvan, 250 adet de bitki türü bulunuyor. Alageyik, benegal kaplanı, altın aslan başlı maymun, beyaz elli gibbon, aslanlar hayvanat bahçesinde göreceğiniz hayvanlardan sadece birkaçı. Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi, ayrıca Avrupa Hayvanat Bahçeleri arasına asil üye olarak girme başarısını göstermiş yeşil bir ada halinde. Botanik Parkı'nı gezmek için uzun bir zaman ayırmak gerekiyor. Hele çocuklarınızla gidiyorsanız burada uzun zaman geçireceğiniz kesin. Çünkü burada, her hafta sonu çocuklar için resim, heykel, seramik, müzik gibi görsel sanatların uygulamalı dersleri ve etkinlikleri gerçekleşiyor. Parkta çocuklar için bir etkinlik alanı bulunuyor.

Sevgi Tepesi'nde mola   Darıca Bayramoğlu Kuş Cenneti'yse 1993 yılında ziyarete açılmış, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. 1991 yılında nesli tükenen kuşları bir araya toplamak, nesillerini devam ettirmek ve yanında yurdumuzda ve dünyanın muhtelif bölgelerinde yaşayan kuş türlerinin tanıtılmasını sağlamak amacıyla kurulmaya başlanan bu park sayılı örnekler arasında yer alıyor Bu gezinin ardından muhtemelen acıkmış ve yorulmuş olacaksınız o zaman rotayı Sevgi Tepesi'ne çeviriyoruz. İçerisinde yürüyüş yolları, kafe, lokanta, çocuk oyun grupları, meydan girişiyle gemi maketi ve seyir balkonları yer alıyor. Buradaki keyifli zaman diliminden sonra 200 dönüm arazi üzerine, 15 bin dikili fidanıyla gezilip görülmeye değer yerlerin başında gelen Darıca'nın en yüksek rakımlı yeri Sancaktepe'ye de uğramadan olmaz. Hatta burayı gezinizin sonuna bırakırsanız, güneşin batışını keyifle izleyebilirsiniz. Darıca sahil 16 km'lik kıyı şeridiyle Marmara Bölgesi'nin en güzel yerlerinin başında geliyor. Sahil boyunca kafeteryalar, restaurantlar, piknik alanları, çocuk oyun grupları ve balık tutulabilecek alanlar var. Dudayev Parkı'nda oyun alanları, çay bahçeleri, yürüyüş alanları ve amfitiyatro yer alıyor.

Mutlaka Görün

Darıca'nın Asırlık Çınarları: Darıca Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından İstanbul Üniversitesi'nden getirilen uzman hocaların ilçedeki asırlık ağaçları incelemesi sonucu, buradaki ağaçlardan birinin 850 yıllık olduğu tespit edilerek koruma altına alındı.

Çeşmeler: Darıca, insanlara ab-ı hayat olan Osmanlı'dan kalma çeşmeleriyle de ünlü. Halen ayakta olan Eski Cami Çeşmesi'nin kitabesinde 1785 tarihinde Tokatlı Ali usta tarafından yapıldığı yazıyor. Darıca'da bir önemli çeşme ise Çınaraltı çeşmesi...

Darıca Deniz Feneri: 1896 yılından beri Darıca'da geceleri ışık saçarak Marmara Denizi'nden geçen gemilere kılavuzluk eden Yelkenkaya Deniz Feneri'nde 114 yıldır Yıldızay ailesi görev yapıyor.

Darıca (Daritzion) Kalesi: Bizans dönemindeki ismi Daritsion olan kaleyle ilgili Evliya Çelebi Seyahatnamesinde “Lebi deryada dört köşe kalesi vardır. Kalenin limana hazır cihetinde bir kapısı vardır. Kalenin komutanı ve muhafızı yoktur. İçinde 20 civarında üzeri örtülü ev mevcuttur” bilgisi verilmektedir. Günümüze yalnızca kalenin küçük bir sur duvarı ile bir burcu gelebilmiştir. Kale içerisinden sahile inen gizli bir yeraltı geçidi bulunmaktadır.

Darıca Eski Cami: Darıca'da doğan Osmanlı devlet adamı Seyyid Mehmed Pertev Paşa tarafından 1785 yılında yaptırılan Pertev Paşa Camii.1910 yılında Darıca'da çıkan büyük yangından zarar görmeyen tek yapı. Eski Camii'de denilen bu camiye halk arasında Yerli Cami de deniyor.

Ahmet Mithat Efendi'nin Darıca tespitleri

Osmanlı döneminin ünlü yazarlarından Ahmet Mithat Efendi'nin 1891 yılının yaz aylarında Beykoz'dan İzmit'e deniz yoluyla yaptığı gezide Darıca ile ilgili tespitlerine kulak verelim. Bakın ünlü yazar  Darıca'yı nasıl tasvir etmiş.. ...”Nihayet hele şöyle gidelimde bakalım Hakk Taala ne gösterir? diyerek  yola düzüldük ve Darıca kasabasının önünden geçmeye başladık. Darıca kasabası ne güzel bir yerdedir. Deniz seviyesinden yirmi, otuz metre yüksek ve set gibi bir yama üzerindeki denize akseden görünüşüyle güya bir gümüş aynada kendi güzelliğini temaşa ile hayran olan bir sevgiliye benzer...”

BAYRAMOĞLU'NA  NASIL GiDiLiR?

İstanbul'a 40 km. uzaklıktaki Bayramoğlu'na haziran-ekim ayları arasında Kadıköy Evlendirme Dairesi'nin önünden otobüs kalkıyor. 40 dakika içinde Bayramoğlu'na ulaşıyor. Arabayla TEM yolundan giderseniz, Eskihisar sapağından sapmanız ve dümdüz gelmeniz gerekir. E5'ten giderseniz, Bayramoğlu sapağını görebilirsiniz. Sahilden de açılan yollar sayesinde Tuzla'ya kadar sahil yolundan gidip, E5'e çıkıp gene Bayramoğlu sapağından saparak gelebilirsiniz.