Yusufeli Barajı, Antalya büyüklüğünde bir şehri aydınlatacak

Yusufeli Barajı, Antalya büyüklüğünde bir şehri aydınlatacak

Bakan Pakdemirli, Yusufeli Barajı'nın aralıkta faaliyete geçeceğini belirtirken, "Antalya büyüklüğünde bir şehri aydınlatacak" dedi.

5 binden fazla kişinin çalıştığı yapımı 8 yıldır devam eden Yusufeli Barajı'nda sona gelindi. CNN Türk Ekibi Yusufeli Barajı'nın şantiyesinde ve havadan  projeyi görüntüledi. 

2013 yılında yapımına başlayan Yusufeli Barajı, aralık ayında ilk suyu bırakacak. CNN Türk'ün özel izinle girdiği Artvin'deki Yusufeli Barajı'nda İstihbarat Şef Yardımcısı Fulya Öztürk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den son gelişmeleri aldı. 

ANTALYA BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR ŞEHRİ AYDINLATACAK

Tamamlandığında Türkiye'nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı'yla ilgili konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Yusufeli Projesi 275 metre yüksekliğinde, Eyfel Kulesi'nden sadece 25 metre daha kısa. 100 katlı bir apartman büyüklüğünde. Yıllık 1.9 milyar KW saat üretecek. Bunun anlamı şu: Antalya büyüklüğünde bir şehri aydınlatacak" dedi. 

Dünyanın ise en yüksek 3. barajıyla ilgili Bakan Pakdemirli dünyanın takip ettiği bir proje derken, "Çok zor bir coğrafyada yapılan bir proje. Sadece bir yerden bir yere ulaşmak için dağın içi tünel tünel santim santim kazılarak bir noktaya getirildiği proje" ifadesinde bulundu. 

TÜRKİYE'YE NE KATACAK?

Barajın tüm Türkiye'nin hidroelektrik kapasitesine de yüzde 3 daha ekleyeceğini ifade eden Bakan Pakdemirli, "2 milyar KW saate yakın senelik getirisi olacak. 560 mw saatlik bir akım. Şöyle söyleyeyim. Bir Antalya şehrini aydınlatacak ve enerji ihtiyacını karşılayacak. Ayrıca aşağısında bulunan 4 baraja daha elektrik katkısını ortaya koyacak" dedi. 

ÇOK ZOR ŞARTLARDA YAPILDI

Bakan Pakdemirli bölgedeki şartların da çetin olduğunu ifade ederken sözlerine şöyle devam etti: "Şantiyenin kurulumu ve dağılımı dahil olmak üzere aylar süren çok ciddi bir mühendislik gerektiren çalışmalar. Bu coğrafyada bu şartlarda başlandığında belki bu kadar çetin şartlar olacağı tahmin edilmiyordu. 13 metre genişliğinde... Aralık itibariyle ilk suyu tutmaya başlayacağız. Keçinin otlamadığı yerde biz baraj yapıyoruz. Dünyanın en gelişmiş ülkelerini getirseniz bile çok zor bir yer. Bu zor şartlarda mega projenin yapılması gerekiyordu."

2 BİNDEN FAZLA EV VE İŞ YERİ BAŞKA ALANA TAŞINACAK

Yusufeli Barajı Türk mühendislerinin yoğun çabasıyla yapıldı. Onlar şantiyede kalıyor, projeyi tamamlamak için geri sayımdalar artık.

Artvin Yusufeli ilçesine yapılan bu baraj nedeniyle Yusufeli ilçesinde 2 binden fazla ev ve iş yeri başka bir alana taşınacak. İlçe su altında kalacak. İlçeye yakın bir noktaya yeni bir yerleşim yeri kuruldu. Taşınma da önümüzdeki aylarda başlayacak.

Hürriyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Yusufeli Barajı'nda son harcı Başkan Erdoğan atacak!
  • 07.09.2021 10:52

Yusufeli Barajı'nda son harcı Başkan Erdoğan atacak!

Türkiye'nin vizyon projesi olan Yusufeli Barajı'nda 4 milyonuncu metreküp gövde ...

Bakanlardan orman yangınlarıyla ilgili açıklama!
  • 29.07.2021 17:23

Bakanlardan orman yangınlarıyla ilgili açıklama!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Çev ...

"2023'e kadar 150 tane yer altı barajı yapacağız"
  • 15.07.2021 11:06

"2023'e kadar 150 tane yer altı barajı yapacağız"

Bakan Pakdemirli, "Hızlı bir şekilde 2023'e kadar 150 tane yer altı barajı bitir ...

Yusufeli'de ev ve iş yerleri için kuralar çekildi!
  • 12.07.2021 10:29

Yusufeli'de ev ve iş yerleri için kuralar çekildi!

Yusufeli ilçesinde halkın yeni yaşam ve iş yeri alanları için yapılacak kura çek ...

"Dünya tarihinde en büyük afetle karşı karşıya kaldık"
  • 11.08.2021 11:06

"Dünya tarihinde en büyük afetle karşı karşıya kaldık"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 14 gün önce başlayan, Türkiye t ...

Bakan Kurum: "Yusufeli ilçemize 3 bin 200 iskan konutu inşa ediyoruz"
  • 01.02.2021 13:16

Bakan Kurum: "Yusufeli ilçemize 3 bin 200 iskan konutu inşa ediyoruz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Yusufeli Barajı ve yol inşaatında incelem ...