"Sıfır atık hareketiyle geri kazanımı yüzde 28'lere çıkardık"

"Sıfır atık hareketiyle geri kazanımı yüzde 28'lere çıkardık"

Bakan Kurum "Sıfır atık hareketiyle yüzde 13 olan geri kazanım oranımızı yüzde 28’ler seviyesine çıkardık" ifadelerini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Öyle bir Cumhurbaşkanımız var ki; uyku nedir bilmemiş, dinlenmek nedir bilmemiş, ülkesinin ve milletinin saygınlığı için; gençlerimizin, yavrularımızın özgüvenli bir nesil olması için; türlü engellemelere direnmiş. Her türlü darbe girişimini göğsünde söndürmüş. PKK’sı Fetö’sü, terörün her çeşidiyle mücadele etmiş, vesayetçisiyle savaşmış, ihanet şebekeleriyle kavga etmiş… Yoldan dönenler olmuş, karşıda saf tutanlar olmuş; yılmamış, yıkılmamış, dimdik durmuş.” dedi.

Bakan Kurum, bir dizi ziyaretin yanı sıra toplam yatırım bedeli 2 milyar liraya ulaşan 3 bin 689 konut, 541 dükkânın yer aldığı dev 6 projenin temel atma törenini ve 15 altyapı projesinin açılışlarını yapmak üzere Bursa’ya geldi.

Bursa Doğu Bölgesi Katı Atık Entegre Tesisi Açılış Töreni’ne konuşan Bakan Kurum, verdikleri sözleri tutmanın heyecanı içerisinde olduklarını belirterek bundan sonraki süreçte de Bursa’nın tarihine ve yeşiline yakışır yatırımların temellerini atacaklarının müjdesini verdi.

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN 2053 YILI İÇİN ORTAYA KOYDUĞU ‘NET SIFIR EMİSYON’ VE ‘YEŞİL KALKINMA’ HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ”

Dünyada en büyük çevre sorunlarının başında gelen iklim değişikliğinin tüm canlı hayatını tehdit ettiğini söyleyen Bakan Kurum; Türkiye’nin, iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkeler arasında bulunduğunu; sel ve heyelan felaketlerinin, orman yangınlarının ve yaşanan kuraklığın etkilerinin net bir şekilde görüldüğünü dile getirdi.

Bakan Murat Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımız net sıfır emisyon diyerek, yeşil kalkınma diyerek 2053 yılı için tarihi bir hedef ortaya koydular. Bizler de inşallah, valilerimizle, milletvekillerimizle, belediyelerimizle el ele vererek bu hedeflere ulaşmak için canla başla çalışıyoruz. En özel çalışmalarımızın başında, Türkiye’yi kuşatan Sıfır Atık seferberliğimiz geliyor.” ifadesini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde yürüttüğümüz, bütün dünyada örnek alınan bu küresel çevre hareketiyle Bursa’nın Gölyazı, Uludağ, İznik Gölü, Longoz Ormanları, İnkaya’da bulunan asırlık çınar gibi birbirinden kıymetli doğal zenginliklerimizi koruyoruz. Atıklarımızı dönüştürerek ekonomimize katkı sağlıyor, evlatlarımıza yeni istihdam alanları oluşturuyor, onlara güzel bir gelecek sunuyoruz. İşte bugün Bursa Büyükşehir Belediyemizle birlikte çalışmalarını tamamlayarak açılışını gerçekleştirdiğimiz Doğu Bölgesi Katı Atık Entegre Tesisimiz bu yatırımlarımızın en başarılı örneklerinden biridir.”

“2035 YILINA KADAR GERİ KAZANIM ORANIMIZI YÜZDE 60’A ÇIKARACAĞIZ”

Bakan Kurum, 2035 yılına kadar geri kazanım oranını yüzde 60’a çıkaracaklarını ve 2053 yılı itibarıyla ön işleme tabi olmayan atıkları düzenli depolamaya kabul etmeyeceklerini vurgulayarak “Bugün ‘Sıfır Atık’ hareketiyle yüzde 13 olan geri kazanım oranımızı yüzde 28’ler seviyesine çıkardık. Bugüne kadar yapmış olduğumuz projeler çerçevesinde tam 98 milyar liralık ekonomik kazanç elde ettik ve aslında milyonlarca ağacı da kesilmekten kurtardık. Havamızı, sularımızı daha temiz hale getirdik. Bu çerçevede de aslında göllerimizi, denizlerimizi, kıyılarımızı korumaya gayret gösteriyoruz. Aslında bu çok önemli bir başarı hikâyesidir. Bu tesisleri ülkemize, şehirlerimize kazandırmak hem geleceğimiz, hem çocuklarımız adına çok kıymetli olduğunu düşündüğüm bir projedir.” dedi.

BURSA’NIN TOPLAM ATIĞININ YÜZDE 40’I DÖNÜŞTÜRÜLEREK 75 BİN KONUTUN ENERJİ İHTİYACI KARŞILANACAK

Bursa’nın doğu bölgesinde bulunan 5 ilçesine hizmet veren tesisin yıl sonunda tam kapasiteye ulaşacağını belirten Bakan Kurum, bu tesisin 1,5 milyon Bursalıya hizmet vereceğini, Bursa’nın toplam atığının yüzde 40’ını dönüştürerek ekonomik kazanç elde edileceğini kaydetti. Aynı zamanda buradan elde edilecek enerji üretimiyle 75 bin konutun enerji ihtiyacının karşılanacağının da altını çizdi.

Bakan Kurum, Bursa’nın Batı bölgesinde inşa edilecek tesisin de 2024 yılında tamamlanacağını belirterek, kentin tamamındaki atıkların ekonomiye kazandıracağı ve Bursa’nın ekonomisini en güçlü hâle getireceklerinin sözünü verirken, “Bursa’mıza; en güzel eserleri, en güzel hizmetleri yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.” dedi.

“100 YILDA YAPILABİLECEK YATIRIMLARI, SİZLERİN DESTEĞİYLE 20 YILA SIĞDIRDIK”

2023 seçimlerinin Türkiye için kritik bir kavşak noktası olduğunun ve bir seferberlik şuuruyla çalıştıklarının altını çizen Bakan Murat Kurum, “100 yılda yapılabilecek yatırımları, sizlerin desteğiyle 20 yıla sığdırdık. Her alanda rol model olacak bir Türkiye’yi, daha güçlü bir Türkiye’yi, gençlerimizin, yavrularımızın büyük Türkiye’sini inşallah yine hep birlikte inşa edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“ÂDETA HER TARAFINDAN SALDIRILAN BİR ASLAN GİBİ SAVAŞMIŞ, KAVGASINDAN BİR AN BİLE GERİ DURMAMIŞ BİR CUMHURBAŞKANIMIZ VAR”

Bakan Kurum, “Bu aziz millet; liderimizin çabalarıyla son 20 yılda kazandıklarının üstüne çok daha fazlasını koymak için Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında saf tutacaktır. Yine rekor bir oyla, muhteşem bir destekle ülkesini; nasıl Osmanlı ile ikinci bin yılın lideri yaptıysa, Türkiye Cumhuriyeti’ni de üçüncü bin yılın lider ülkesi yapacaktır. Evelallah milletin kalbinden doğan liderimiz ve Cumhur İttifakıyla birlikte; Türkiye’yi 2023 hedeflerine kavuşturduğumuz gibi, 2053 vizyonunu da inşallah hep birlikte şekillendireceğiz. Ne söz verdiysek o sözümüzü tutacağız.” dedi.

Bakan Murat Kurum sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öyle bir Cumhurbaşkanımız var ki; uyku nedir bilmemiş, dinlenmek nedir bilmemiş, ülkesinin ve milletinin saygınlığı için; gençlerimizin, yavrularımızın özgüvenli bir nesil olması için; türlü engellemelere direnmiş. Her türlü darbe girişimini göğsünde söndürmüş. PKK’sı Fetö’sü, terörün her çeşidiyle mücadele etmiş, vesayetçisiyle savaşmış, ihanet şebekeleriyle kavga etmiş. Hani şöyle bir diyalog vardır: ‘Biliyor musun arkadaş, aslında benim çok dostum var. Biliyorum efendim, hepsinin sırtınızda bıçak izleri var’ Evet, yoldan dönenler olmuş, karşıda saf tutanlar olmuş; yılmamış, yıkılmamış, dimdik durmuş. Adeta her tarafından saldırılan bir Aslan gibi savaşmış, kavgasından bir an bile geri durmamış. Şunu tüm kalbimle, hissiyatımla söylüyorum. Yıllarca örselenmiş bu vatana, on yıllarca devlet kapılarında, hastane sıralarında, yollarda ezilmiş bu aziz millete borcunu ödemek için çırpınan bu lidere, bizim de bir borcumuz var. Bu bizim boynumuzun borcudur.”

Hürriyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

"Geri dönüşüm oranımız şu an yüzde 13'ten 27'ye çıktı"
  • 27.09.2022 17:11

"Geri dönüşüm oranımız şu an yüzde 13'ten 27'ye çıktı"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi ka ...

Bakan Kurum, sıfır atık bilançosunu açıkladı!
  • 23.09.2022 09:35

Bakan Kurum, sıfır atık bilançosunu açıkladı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Eylül 2017’de başlatı ...

TOKİ'den ev alanlara indirim kampanyası! Bakan Kurum açıkladı!
  • 21.09.2022 13:30

TOKİ'den ev alanlara indirim kampanyası! Bakan Kurum açıkladı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, daha önce TOKİ'den ev ...

"İlk Evim İlk İş Yerim Projesi"nde başvuru sayısı 3,5 milyona yaklaştı
  • 19.09.2022 09:53

"İlk Evim İlk İş Yerim Projesi"nde başvuru sayısı 3,5 milyona yaklaştı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İlk Evim İlk İş Yerim ...

Arsa ve iş yerleri için başvurular 10 Ekim'de başlayacak!
  • 14.09.2022 16:40

Arsa ve iş yerleri için başvurular 10 Ekim'de başlayacak!

Bakan Kurum, arsa ve iş yerleri için 10 Ekim'de başvuruları almaya başlayacaklar ...

Kastamonu'da sel felaketinin ardından 2 fabrika ve 92 iş yeri tamamlandı!
  • 13.09.2022 09:51

Kastamonu'da sel felaketinin ardından 2 fabrika ve 92 iş yeri tamamlandı!

Bakan Kurum "Henüz bir yıl bile dolmadan 220 gün gibi çok kısa bir sürede Bozkur ...