Selde zarar gören yerler afet bölgesi ilan edildi

Selde zarar gören yerler afet bölgesi ilan edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı çıkışı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Sel felaketinde zarar gören yerlerin afet bölgesi ilan edileceğini duyuran Erdoğan, gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik süreçleriyle ilgili Erdoğan, 'Bu bir davet sürecidir, biz davete 'evet' dedik' açıklamasını yaptı. Sel felaketi yaşanan yerlerin afet bölgesi ilan ettiğini söyleyen Erdoğan, 'Devletin yapması gereken destekler, yardımlar neyse bunları da süratle gerçekleştireceğiz.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Son NATO zirvesi gerçekten ülkemizin özellikle terörle mücadele, bunun yanında diğer NATO ülkeleri ile olan birlikteliği ve son olarak önümüze getirilen İsveç, Finlandiya üyeliği konusu, bunu bazıları üyelik olarak ifade ediyorlar fakat bu bir davet sürecidir. Bizler bu davete şu anda evet demiş olduk. Bu davetin bazı şartları var. Bu şartlarımızı da ne yaptık sözleşmenin içine yerleştirdik. Bu sözleşme ile birlikte de NATO zirvesine gittiğimizde ilk gün 4'lü görüşme gerçekleştirdik. Bir gün önce de yine görevli arkadaşlarımız bu çalışmayı yaptılar.

Bu çalışmalarla önümüze geldi. Fakat liderler olarak yaptığımız görüşmeden sonra dedik ki, bu arkadaşlarımız tekrar bir görüşme devam ettirsinler. Tekrar bir görüşme yaptılar ve o görüşmeden sonra da bizler bu sözleşmenin içerisine girmesi gereken özellikle teröre ve teröristlere yönelik şartlarımızı koyduk. Bu şartlar kabul edildi. Neydi bu şartlar, tabi bugüne kadar Avrupa Birliği bu işi hep PKK ile geçiştirdi. Biz ise hayır dedik artık bu PKK ile kabul edilecek bir terör mücadelesi değildir. Şimdi buraya YPG, PYD ve FETÖ terör örgütlerini de bu sözleşmenin içerisine yerleştirmemiz gerekiyor.

Tabi biraz yan çizmeye kalktılar fakat biz kendilerine dedik ki, bu bizim kırmızı çizgimizdir bunu kabul etmeyecek olursanız buradan kesinlikle bu anlaşmaya evet diyemeyiz bu şekilde dönersiniz. Sonra tekrar görüşmeler devam etti sonunda kabul ettiler. Şimdi bunun yazılı metne girmiş olması hele hele bir NATO sözleşmesinin mutabakat zaptının içerisine özellikle PKK'nın dışında YPG, PYD ve FETÖ terör örgütü olarak bunun yerleşmiş olması bizim bu süreçten nasıl bir başarıyla çıktığımızın en güzel ifadesidir. Uluslararası etkinliği olan dergilerde bunu bu şekilde kayda geçmiş oldular. İşin gerçeği de budur. NATO zirvesinde de bir iki üç dakikalık sesli değil fakat görüntülü olarak terörle mücadelemizi, Türkiye'deki terör gösterilerini de aynı zamanda Avrupa'nın değişik ülkelerindeki terör örgütlerinin gösterilerini de orada yayına geçirdik ve NATO ülkeleri de bunları görüntülü olarak orada seyretme imkanı buldular. Tüm bunlar, dağıttığımız belgelerle onlara alın, bakın, görün dedik. Bu bakımdan da gerçekten bu bizim oradaki mücadelemizin adeta bir zaferle neticelenmesi oldu.

SEL FELAKETİNDE SON DURUM NE?

Son dönemlerde çok ciddi afetlerle, felaketlerle karşı karşıyayız. Rabbim yardımcımız olsun. Bakan arkadaşlarımız tüm kurum kuruluşlarımız tüm bu afetler karşısında gerek yangınlar, gerek sel afetleri karşısında yoğun bir çalışmayla kısa zamanda bunların üstesinden geldik geliyoruz. İşte bu son Kastamonu, Sinop, Zonguldak, Karabük, Bartın, Düzce, Sakarya ki burada da 7 şehrimiz böyle bir sıkıntıyı yaşadılar, yaşıyorlar fakat bunların da inşallah üstesinden geldik geliyoruz ve yoğun bir şekilde kurumlarımız buradaki çalışmaları devam ettiriyor. İşte dün yine biliyorsunuz Artvin'de Kemalpaşa'da heyelan nedeniyle bir tırımız kayaların altında kaldı. Bir vatandaşımız orada rahmetli oldu 2 yaralımız var ve orada da yine ilgili kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Keçiören'deki olay yine ayrı bir afet.

Bu afetleri sıfırlamak bunlar olmaz demek mümkün değil. Dünyanın her yerinde olduğu gibi aynı şekilde bizde de bu oluyor. Son yangın afetinde tüm itfaiye ekiplerimiz kurum kuruluşlarımız 4,5 günde bu afeti hamdolsun söndürdüler üstesinden geldiler. Soğutma çalışmalarını yaptılar fakat 5 bin 500 hektarlık alanı maalesef bu afette kaybettik. Şimdi oraları yeşillendireceğiz ve bu suretle eskiye dönüştürelim diyoruz.

Selden zarar gören bölgeleri de özellikle genel hayata etkili afet bölgesi ilan ettik. Devletin yapması gereken destekler yardımlar neyse bunları süratle yapacağız.

Milliyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Selde zarar gören yerler afet bölgesi ilan edildi
  • 01.07.2022 15:13

Selde zarar gören yerler afet bölgesi ilan edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı çıkışı sonrası basın mensuplarına açıklamalar ...

Afet bölgelerinde elektrik faturaları 3 ay ertelenecek
  • 18.08.2021 10:26

Afet bölgelerinde elektrik faturaları 3 ay ertelenecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, afetten etkilenen bölgelerin elektrik fatur ...

Antalya’ya 170 ülkeden 2 milyon turist geldi
  • 21.09.2020 09:30

Antalya’ya 170 ülkeden 2 milyon turist geldi

Antalya, "Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı" kapsamında 170 ülkeden 2 milyon ...

Kentsel dönüşüm yasalaştı!
  • 17.05.2012 08:16

Kentsel dönüşüm yasalaştı!

Kamuoyunda Kentsel Dönüşüm yasası olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların ...