Salda Gölü, dereler sayesinde kurtulacak!

Salda Gölü, dereler sayesinde kurtulacak!

Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan Salda Gölü’nü kurtarmak için ileri kademe kanalizasyon sistemi kurulumunda sona yaklaşıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Burdur Yeşilova İlçesi ile Doğanbaba ve Salda köylerinin kanalizasyon atıklarından Salda Gölü'nü kurtarmak için ileri kademe arıtma tesisi kurulumu hazırlıklarında sona geldi. İller Bankası'nın yürüttüğü, yaklaşık 20 milyon lira maliyetli projenin tamamlanması sonrasında ilçe ile iki köyün atıkları arıtılarak, tarımsal sulamada kullanılabilir hale gelecek. Böylece tarımsal sulamada kullanıldığı için Salda'ya akamayan dereler yeniden gölü beslemeye başlayacak.

Doğanbaba ve Salda Köyü Paket Atıksu Arıtma Tesisi ortalama debileri günlük 200 metreküp olarak tasarlandı ve ihalesi 24 Haziran'da açık ihale yöntemiyle yapılacak. Yeşilova Arıtma Tesisi ihalesi için hazırlıklar sürerken, günlük 650 metreküp ortalama debiyle biyolojik azot fosfor giderimli, uzun havalandırmalı, aktif çamur prosesi seçilerek tasarlandı. Çıkış suları ise bekletme havuzunda toplanacak. Yetkililer, Salda Gölü ve Havzası Arıtılmış Suların Geri Kazanımı Projesi ihalesinin ise 26 Mayıs'ta yapıldığını belirterek, “Böylece Salda'yı beslemesi gereken ancak tarımsal sulama nedeniyle göle ulaşamayan dereler yeniden Salda'ya akmaya başlayacak” dediler.

KARAVAN VE ÇADIR DEĞERLENDİRİLİYOR

Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Salda'nın NASA için çalışmalar yürütülen Beyaz Adalar ile halk plajı olmak üzere iki bölümden oluştuğunu anlatan yetkililer, Beyaz Adalar'ın 1.5 milyon metrekare olduğunu, burada tuvalet, büfe, idare binası olarak 9 ünite yapıldığını ve toplam büyüklüğün 700 metrekare olduğunu söylediler. Beyaz Adalar'ın yüzde 90'ına ayak basmanın yasak olduğunu anlatan yetkililer, küçük bir alanda fotoğraf çekimine izin verileceğini belirttiler. Halk plajı kısmında ise iki restoran, kafe, büfe gibi 16 birim ile 24 adet yöresel ürün satış yeri olmak üzere toplam bin 900 metrekare yapı olduğunu bildirdiler. Yetkililer, son dönemde bisiklet, karavan, çadır kampı taleplerinin arttığını, bu konuyu da değerlendirdiklerini ifade ettiler.

‘YAPILAŞMADAN DERHAL VAZGEÇİN'

Salda Koruma Derneği Başkanı Gazi Osman Şakar ise “Beyaz Adalar'ın korunmasıyla Salda korunmuş olmuyor. Siyanobakteriler, beyaz kumlar sadece beyaz adalar kısmında değil gölün çevresinin tamamında var. Ayrıca Kayadibi Mahallesi bitişiğinde Kayadibi taşı var, burada Beyaz Adalar'dan daha çok beyaz kum var ve koruma altında değil, ‘istediğin kadar ezebilirsin, göle girebilirsin' deniyor. Salda'nın koruma ve yönetim planı hiç olmamış. ‘Şimdi millet bahçesiyle koruyacağız' diyerek yapılaşmaya açılıyor ve göl daha fazla kirlenecek. 2 Haziran'da bir kez daha gölün tamamında suya girilmesinin yasaklanması, göl ve çevresinde yapılaşmadan derhal vazgeçilmesi çağrısı yapacağız” dedi.

Hürriyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Salda Gölü'nde NASA'nın da kullanabileceği bilim merkezi kuruluyor
  • 30.05.2022 13:17

Salda Gölü'nde NASA'nın da kullanabileceği bilim merkezi kuruluyor

Mars'ın Jezero Krateri'ndeki eski göle benzetilen Burdur'daki Salda Gölü'nde yap ...

Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi iklim elçilerine anlatıldı
  • 25.05.2022 15:58

Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi iklim elçilerine anlatıldı

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü ve koruma alanları, çeşitli üniversite ...

Bakan Kurum'dan Salda Gölü açıklaması: İnsan kaynaklı değil!
  • 18.05.2022 16:39

Bakan Kurum'dan Salda Gölü açıklaması: İnsan kaynaklı değil!

Bakan Kurum, "Salda Gölümüzün, koruma alanı içinde olmayan belli noktalarında me ...

Salda Gölü bataklığa mı dönüştü? İşte resmi açıklama!
  • 17.05.2022 16:15

Salda Gölü bataklığa mı dönüştü? İşte resmi açıklama!

Burdur Yeşilova Kaymakamı Erdem Yenisoy, Salda Gölü kıyısında bataklık oluştuğu ...

Salda Gölü'nün geleceği masaya yatırılıyor!
  • 14.05.2022 12:05

Salda Gölü'nün geleceği masaya yatırılıyor!

5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Burdur'da başlayacak çalıştayda, Salda Gölü ve çe ...

Göcek Körfezi, 6 etaplı projeyle korunacak!
  • 17.03.2022 09:24

Göcek Körfezi, 6 etaplı projeyle korunacak!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Göcek Körfezi’ni koruyacak 6 e ...