Eşi isteyince dönen ev yaptı

Eşi isteyince dönen ev yaptı

Bosna Hersek’teki küçük bir kasabada yaşayan Vojin Kusic, karısına olan aşkını, yaptığı sıra dışı ev ile, tüm dünyaya kanıtladı. 

Vojin Kusic tarafından tasarlanıp inşa edilen ev, kendi etrafında dönebiliyor. Eşinin kararsızlığı ve evdeki odaları değiştirme arzusu karşısında böyle bir ev inşa eden Kusic, “Eşimin, odaların yerlerini değiştirme ve görmek istediği cephe arzusuna daha fazla dayadım” dedi.

Yeşil cephesi, kırmızı çatısı ve altındaki dönmeyi sağlayan mekanizması ile ev, köydeki diğer evlerden kolayca ayrılabiliyor. Yaşı gereği, işlerini çocukları alınca, bu evi yapabilmek için fırsat çıktığını dile getiren Kusic, artık eşinin oturduğu yerden, istediği manzarayı görebildiğini belirtti.

Yıllar önce Kusic, kendisi, karısı ve 3 çocuğu için bir inşa ev etmiş. Evin inşası sırasında, karısı yatak odalarının güneşe bakmasını istediği için ev o şekilde dizayn edilmiş olsa da, yıllar içinde karısının başka isteklerinin ortaya çıktığını söyleyen yaşlı adam, “Oturma odaları, yoldan uzağa baktığı için, ön bahçeye gelen insanları görememekten şikayetçi olmaya başladı ve ben de daha fazla dayanamayıp, ev için yeni bir şeyler düşündüm” dedi.

Karısının bu ilk isteğinden sonra uzun bir tadilat süreci ile, odaların duvarlarını yıkıp, evi tekrar şekillendiren yaşlı adam, 6 yıl önce evlenen oğlu için evde bir kez daha tadilat yapmak zorunda kalmış.

Yaptığı bu zorlu yeniliklerden sonra, karısının olası başka isteklerine karşılık oldukça iyi bir çözüm bularak, en yüksek hızda 22 saniyede, en düşük hızda da 24 saniyede tam tur yaparak dönen bu evi inşa etmiş.

7 metrelik bir eksen üzerinde dönen evin manzarası da her an değişebiliyor. Kimi zaman mısır tarlaları, kimi zaman tarım arazileri, kimi zaman da orman ve nehir manzarası olabiliyor.Üniversiteye gitme şansı olmayan Kusic, elektrikli motorları ve eski bir askeri aracın tekerleklerini alarak, karısı için bu dönen evi inşa etti.

Sırp ve Amerikalı mucitlerden ilham aldığını dile getiren Kusic, fakir bir ailede büyüdüğünü ve bu durumun da kendi başına bir şeyler yapma zorunluluğunu beraberinde getirdiğini ifade etti.

Kusic, "Bu bir yenilik değil, sadece irade ve bilgi gerektiriyor ve benim de yeterli zamanım ve bilgim vardı" diyerek evi tamamen kendisinin yaptığını sözlerine ekledi. Kalp rahatsızlığı nedeniyle hastanede kalış süresi dışında evin tamamlanmasının 6 yıl sürdüğünü söyleyen Kusic, doktorlara ömrünü 1 yıl daha uzatmalarını, çünkü bu aklındaki projeyi ondan başka kimsenin tamamlayamayacağını söylemiş.

Kendisiyle röportaj yapan gazetecilere espri yapan yaşlı adam, “Artık ön kapımız da dönüyor, karım istenmeyen bir misafirin bize doğru geldiğini görürse, kapının yönünü de değiştirebilir” dedi. Eşi ise açıklamada bulunmaktan kaçındı.

Milliyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Eşi isteyince dönen ev yaptı
  • 14.10.2021 09:58

Eşi isteyince dönen ev yaptı

Bosna Hersek’teki küçük bir kasabada yaşayan Vojin Kusic, karısına olan aşkını, ...