Bakan Dönmez açıkladı! Türkiye, doğalgazda sıkıntı yaşamayacak!

Bakan Dönmez açıkladı! Türkiye, doğalgazda sıkıntı yaşamayacak!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin doğalgaz konusunda bir sıkıntı yaşamayacağını söyledi.

Depoların dolmak üzere olduğunu belirten Dönmez, “tedarikçiler sevkiyat planına uyduğu takdirde bir sıkıntı yaşamayacağız inşallah. Tuz Gölü dolu. Silivri de bu ayın sonuna kadar dolmuş olacak inşallah, onu da gün-gün takip ediyoruz” dedi. Akkuyu’da bir mutabakat sağlanması için yoğun bir çaba sarf edildiğini belirten Dönmez; “çalışmalar kaldığı yerden hızlanarak devam edecek. Akkuyu NGS’de bizim için proje takvimi olmazsa olmazımızdır. 2023’te ilk ünitesini işletmeye almamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bor madenini yüksek katma değerli yeni bir ürüne dönüştürecek olan Eti Maden Ferrobor Üretim Tesisi'nin temeli Balıkesir'in Bandırma ilçesinde atıldı. Savunma Sanayi ve havacılık başta olmak üzere birçok stratejik sektörde kullanılan ferrobordan bu tesiste yıllık 800 ton üretim yapılacak. Tesisin temel atma törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tören sonrası aralarında Habertürk TV Ankara Temsilcisi Fevzi Çakır'ın da bulunduğu gazetecilere konuştu. Dönmez’in açıklamalarından satır başları şöyle;

LİTYUM BİZİM İÇİN ALTINDAN DAHA DEĞERLİ

Elektrikli otomobiller oyunun rengini değiştirdi. Lityum, bizim için altından daha değerli. Altını endüstriyel olarak her yerde kullanamıyorsunuz. Kullandığınız yerler var şüphesiz ama lityum öyle değil. Pilin girmediği yer yok. Enerjiyi bir şekilde mobil taşımanız gerekiyor yanınızda. Bunun için de işte küçük hacimlerde büyük miktarları saklamaktan geçiyor. Nadir toprak elementlerinde rezerv olarak Çin’den sonra dünya ikincisiyiz. NTO olmazsa uçak uçmuyor demektir ya da o özelliklerini kaybediyor yani.

ÖZBEKİSTAN TEMASLARI

Görüşmelerin hepsi olumlu geçti. Şanghay İş birliği Örgütü bir yerde Batı blokunun dışında Asya odaklı, Avrasya odaklı bir örgüt. Dünya ekonomisinin yine yüzde 25-30’u da o örgüte bağlı ülkelerin gelirlerinden oluşuyor; azımsanacak bir durum değil. O açıdan bizim de hani Doğu-Batı ayrımı yapmaksızın her tarafla ilişkilerimizi dengeli bir şekilde götürüyor olmamız lazım. Türkiye çünkü Asya’nın en batısında, Avrupa’nın en doğusundaki bir ülke, yani hem Asyalıyız, hem Avrupalıyız.

AKKUYU MUTABAKATI

Akkuyu’da bir mutabakat sağlandı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakanlığımız tarafları bir araya getirmek ve sıkıntıları aşmak için yoğun bir çaba sarf etti. Kısa zaman içinde çalışmalar kaldığı yerden hızlanarak devam edecek. AkkuyuNGS’de bizim için proje takvimi olmazsa olmazımızdır. 2023’te ilk ünitesini işletmeye almamız gerekiyor. Hem Sayın Cumhurbaşkanımız, hem de Sayın Putin de sürece çözülmesi konusunda müdahil oldu.

KARADENİZ GAZI

Karadeniz gazını karaya taşıyacak boru hattında çalışmalar büyük oranda tamamlandı. Bu ayın sonuna kadar ana boru hattı bitmiş olur. Üç boru döşenecek. Üçüncü hat sinyal hatlarının geçtiği kabloları taşıyacak. Hedef, üç hattı da yıl sonuna kadar bitirmek.

RUS GAZINDA YEREL PARA İLE ÖDEME

Rus gazının Ruble ile ödenmesi konusunda bir mutabakat var. Alıcı ya da satıcı taraftan birisinin parası dolar veya euro değilse ister istemez kur farkı maliyeti oluşuyor. Bu farktan kurtulmuş olacağız. Aslında bu, bugünün konusu değil, bugün çok sıkça konuşuluyor. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız üç-dört yıldır birçok ülkeyle yerli paralarla ticaret yapalım, daha çok kazanırız şeklinde bir düşüncesi, stratejisi vardı. İnşallah onu da başlatmış olacağız. Bunun için de merkez bankalarının devrede olması gerekiyor. Çünkü malı alan veya satan doğal olarak bankaya gidiyor. Banka da merkez bankalarının bu konudaki anlaşmalarına göre paraları transfer ediyor. Hangi kur olacak, nasıl transfer olacak, onları da merkez bankaları belirliyor.

DOĞALGAZ’DA SIKINTI YAŞAMAYACAĞIZ

Tedarikçiler sevkiyat planına uyduğu takdirde bir sıkıntı yaşamayacağız inşallah. Depolarımız dolmak üzere. Tuz Gölü dolu. Silivri de bu ayın sonuna kadar dolmuş olacak inşallah, onu da gün-gün takip ediyoruz. İki depo zaten yaklaşık 6 milyar metreküp gazı depolamış olacak. Başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede büyük sıkıntı var. Vatandaşlarına daha az gazın veya enerjinin tüketilmesi için birçok kararlar alıyorlar. Artık yaptırım noktasına gidiyor. Zaten fiyatlar anormal yükselmiş durumda. Bu sıkıntıyı yaklaşık 1 yıl öncesinden görmüş ve hem elektrik hem de doğal gaz piyasası için tedbirlerimizi o tarihlerde almaya başlamıştık.

YÜZDE 80’LİK SÜBVANSİYON

Cumhurbaşkanımızın da sıkça dile getirdiği özellikle dar ve orta gelirlinin yükünü alacak şekilde de tarife çalışmalarını da sürdürüyoruz. Yani hâlihazırda doğal gazda konut bazında baktığımızda bugün itibariyle yüzde 80’lik bir sübvansiyon var. Büyük bir rakam. 100 liraya mal ettiğiniz, aldığınız bir ürünü 20 liraya satmaktan bahsediyoruz. Biz bütün arz güvenliğiyle ilgili tedbirlerimizi aldık. Yaklaşık 30 yıldır bu sektörün içerisindeyim, piyasaları da takip ederim. Ne gazda ne elektrikte küresel manada böyle fiyat artışları hiç yaşanmadı. Biz bunu en az yansıtan ülkelerden birisiyiz. 1 metreküp gazın bugün Ankara’da her şey dahil fiyatı yaklaşık 5,7 lira. Ama Berlin’de 43,3 lira, Amsterdam’da bu 66,6 lira.

Avrupa Birliği maalesef bu enerji krizini iyi yönetemedi. Bir araya gelip karar alamıyorlar, geç kalıyorlar. Biz son 1 yıldır fiyatların bu şekilde seyredeceğini öngörerek hem elektrik piyasası tarafında, hem doğal gaz piyasası tarafından birtakım tedbirler almıştık.

Habertürk

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bakan Dönmez açıkladı! Türkiye, doğalgazda sıkıntı yaşamayacak!
  • 19.09.2022 16:04

Bakan Dönmez açıkladı! Türkiye, doğalgazda sıkıntı yaşamayacak!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin doğalgaz konusunda bi ...

Mersin'e Ruslar akın etti, konaklayacak yer kalmadı!
  • 03.09.2022 11:43

Mersin'e Ruslar akın etti, konaklayacak yer kalmadı!

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinde (NGS ...

IC İçtaş İnşaat'tan Akkuyu NGS "sözleşme feshine" ilişkin açıklama
  • 30.07.2022 01:30

IC İçtaş İnşaat'tan Akkuyu NGS "sözleşme feshine" ilişkin açıklama

IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesin ...

Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi, Avrupa'nın en büyüğü olacak!
  • 26.07.2022 11:05

Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi, Avrupa'nın en büyüğü olacak!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kapasite artırma çalışmaları tama ...

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde güncel durum!
  • 23.07.2022 00:20

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde güncel durum!

Akkuyu Nükleer AŞ'den yapılan açıklamada, santralin ekipman üretim çalışmalarını ...

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde son reaktörün temeli atılıyor
  • 21.07.2022 11:03

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde son reaktörün temeli atılıyor

Türkiye'nin devam eden en büyük yatırımlarından Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ...