Kombiyi ‘kısarak’ tasarruf mümkün mü?

Kombiyi ‘kısarak’ tasarruf mümkün mü?

Havaların serinlemesiyle birlikte kombi sezonu açıldı açılacak. Uzmanlara göre, aç-kapa yapmak yerine kombiyi kısık ayarda sürekli çalıştırmak yöntemi, daha fazla tasarruf sağlıyor.

Havaların serinlemesiyle kombiler çalıştırılmaya hazırlanıyor. Sektör temsilcileri, doğru ve ekonomik kullanım için vatandaşı uyardı.

Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DOSİDER) Genel Sekreteri Ekrem Erkut, kombi, merkezi ısıtma sistemi, doğal gaz sobası gibi cihazlarda yıllık bakımın yaptırılması gerektiğini söyledi.

Termostat önerisi

Oda sıcaklığını ölçen oda termostatı kullanımıyla da tasarruf sağlandığını belirten Erkut, oda sıcaklığında her 1 derece düşürmenin yüzde 6 yakıt tasarrufu sağladığını açıkladı. Erkut, yoğuşmalı kombilerin de yüzde 25-30 oranında tasarruf sağladığını söyledi. “Kombiyi belli zaman aralıklarıyla kısa sürelerde çalıştırmak hem daha fazla yakıt tüketimine, hem de cihazın ömrünün azalmasına neden olabilir” diyen Erkut, kombinin kısık ayarda sürekli çalıştırmanın daha az yakıt tüketimi sağlayacağını kaydetti.

Yüzde 15 tasarruf

Alarko Carrier Isıtma Ürün Yöneticisi Alper Aladağ ise periyodik olarak bakımı yapılan kombilerin yüzde 15’e varan tasarruf sağladığını belirtti. Aladağ, “Ancak yoğuşmalı kombilerin yoğuşmadan geri kazanılacak enerji miktarını artırabilmek için düşük sıcaklık rejimlerinde kullanılması gerekiyor. Bu şekilde cihazlardan maksimum verim alınabilir” diye konuştu.

Olası sorun tespit edilir

Baymak Isıtma Grubu Ürün Müdürü Şahin Özkan, düzenli kombi bakımı ile tasarrufun yanında olası arızaların tespit edildiğini söyledi. Özkan, “Tasarrufu artırmak için aç-kapa yerine düşük sıcaklık değerlerinde sürekli çalıştırmak daha doğru olur. Ayrıca yalıtım, oda termostatı ve termostatik radyatör vanaları gerekir” dedi.

Yetkisiz servise dikkat!

Tüketicilerin can ve ürün güvenlikleri için bakım/onarım hizmetlerini mutlaka yetkili servislerden almaları gerektiğini söyleyen Ekrem Erkut, Ticaret Bakanlığı tarafından hizmete sunulan www.servis.gov.tr (SERBİS) web sayfasından yetkili servisler için yararlanılabileceğini ifade etti.

Milliyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Koçtaş'tan tasarruf sağlayan kombi bakım önerileri!
  • 27.11.2021 13:58

Koçtaş'tan tasarruf sağlayan kombi bakım önerileri!

Koçtaş uzmanları öncelikli olarak hem olası kombi arızalarının önüne geçebilmek ...

Kombiyi ‘kısarak’ tasarruf mümkün mü?
  • 17.09.2021 10:13

Kombiyi ‘kısarak’ tasarruf mümkün mü?

Havaların serinlemesiyle birlikte kombi sezonu açıldı açılacak. Uzmanlara göre, ...

Isıtmada doğru tercih
  • 13.02.2012 16:20

Isıtmada doğru tercih

Avrupa Konutları Mekanik Tesisat Şefi Kerim Akıncı, ısıtma sistemi hakkında bilg ...

ISI YALITIMI
  • 07.12.2011 13:54

ISI YALITIMI

XPS Isı Yalıtım Sanayiciler Derneği Yön. Kur. Bşk. Yrd. Emrullah Eruslu ısı yalı ...

Kombinin ayarıyla oynamak tasarruf sağlar mı?
  • 18.01.2021 16:20

Kombinin ayarıyla oynamak tasarruf sağlar mı?

Kar yağışı ve soğuyan havalar sebebiyle doğalgaz tüketimi arttı. Uzmanlar öneril ...

Baymak Duotec Compact ile daha düşük faturalar!
  • 05.10.2020 11:01

Baymak Duotec Compact ile daha düşük faturalar!

Baymak Duotec ve küçük boyutu ile her eve kolayca uyum sağlayan Baymak Duotec Co ...