Rosatom rüzgar enerjisine yatırımlarını sürdürüyor
Rosatom rüzgar enerjisine yatırımlarını sürdürüyor
29.09.2020

Rosatom'un, nükleer teknolojisi ile düşük karbonlu enerjinin çok talep gören bir diğer alanı olan rüzgar enerjisine yatırımlarını sürdürüyor.

Dünyanın en büyük güneş enerji santrali üretime başladı
Dünyanın en büyük güneş enerji santrali üretime başladı
29.09.2020

Konya’nın Karapınar ilçesinde 20 milyon metrekare alan üzerine kurulmaya başlanan güneş enerji santrali, elektrik üretimine başladı.

Kastamonu Entegre, 'COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi' aldı
Kastamonu Entegre, 'COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi' aldı
27.09.2020

Kastamonu Entegre, “TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi” almaya hak kazanan ilk şirket oldu.

Cengiz Enerji'den Özbekistan'a dev yatırım!
Cengiz Enerji'den Özbekistan'a dev yatırım!
22.09.2020

Cengiz Enerji, Özbekistan'da 240 megavat kapasiteli 150 milyon dolarlık doğalgaz çevrim santrali kuruyor.

Enerjide EPDK'nın gurur günü!
Enerjide EPDK'nın gurur günü!
19.09.2020

Ahmet Çağrı Çiçek, Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) yönetim kuruluna seçildi.

Yenigün İnşaat, Rusya'da atıktan enerji üretecek
Yenigün İnşaat, Rusya'da atıktan enerji üretecek
17.09.2020

Yenigün İnşaat, Rusya’da iki yeni ‘atıktan enerji üretim tesisi’ projesi için sözleşme imzaladı.

Güneş enerji sistemiyle 80 bin TL ek gelir sağlandı
Güneş enerji sistemiyle 80 bin TL ek gelir sağlandı
15.09.2020

Antalya Büyükşehir Belediyesi, güneş enerji sistemi Ekim 2019’dan bu yana 80 bin TL ek gelir sağladı.

Yapılara afet kimlik belgesi önerisi
Yapılara afet kimlik belgesi önerisi
14.09.2020

Prof. Dr. Kutoğlu, yapılara afet kimlik belgesi verilmesi gerektiğini kaydetti.

Daikin Türkiye, ‘Sıfır Atık Belgesi’ alan ilk şirket oldu
Daikin Türkiye, ‘Sıfır Atık Belgesi’ alan ilk şirket oldu
11.09.2020

Daikin Türkiye, gerekli bütün çalışmaları tamamlayarak sektöründe ‘Sıfır Atık Belgesi’ almaya hak kazanan İstanbul’daki ilk şirket oldu.

Ahlat'a 3 bin 500 panelli güneş enerji tesisi kuruldu
Ahlat'a 3 bin 500 panelli güneş enerji tesisi kuruldu
10.09.2020

Bitlis’in Ahlat Belediyesi tarafından 5 milyon 200 bin TL’ye maliyeti olan güneş enerji tesisi kurdu.

<p>Ahlat Belediyesine ait arıtma tesisinin yanında 18 bin metrekare alan üzerinde kurulan ve 3 bin 500 panelden oluşan güneş enerji üretim sistemi faaliyete geçti. Alanda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, ilçe halkına vermiş olduğu bir sözü daha yerine getirmenin mutluluğu içerisinde olduğunu söyledi. <p>Başkan Çoban, “Halkımıza vermiş olduğumuz bir sözün daha başarısının mutluluğunu yaşıyoruz. Belediyecilik anlamında ilçemizde en önemli sorunlardan biri enerji giderlerimizdir. Aslında bu tür enerjinin üretiminde ağır ağır ülkemizin de belli bir politika olarak ele aldığı geri dönüşümsüz bir enerji üretimi çalışmasıdır. Bölgemizde de Van Gölü havzası en iyi güneş alan yer. Bütün içme suyumuzu motorpomp ile veriyoruz. Böyle olunca enerji giderlerimiz çok yüksek oluyor. Bu proje üzerinde de uzun bir süredir çalışıyorduk. Allah hükümetimizden ve devletimizden razı olsun. Yüzde 50 oranında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank beyin de katkısı, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Bitlis milletvekillerimiz Cemal Taşar ve Vahit Kiler'in de destekleriyle belediyemizin bu ihtiyacını gidermek için hazırladığımız proje bugün hayat buldu" dedi. <p>Takriben 18 bin metrekare alan üzerinde bir enva olarak değerlendirdiğimiz 3 bin 500 panelin hayata geçtiği bir çalışmayı başarmış bulunduklarını ifade eden başkan Çoban, "Her bir panelin 350 kilowatt üretimini değerlendirirsek bu da yaklaşık ayda belediyemize 150 bin lira civarında enerjiden bir geliri sağlamış olacağız. Büyük nispette belediyemizin enerji giderlerini daha aşağı çekme ve vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet verme imkânı sağlamış olacak. Bununla bırakmayacağız, 3 bölümden oluşan bir enerji üretim paneline ihtiyacımız var. Bununda tüm hazırlıklarını yapıyoruz. Arazi çalışmalarımızdan sonra bu bölümleri de devreye geçireceğiz. Toplam proje maliyetimiz 5 milyon 200 bin TL'dir. Maliyeti yüksek işler. Ama mümkün mertebede devletimizin hibe kaynaklarından nasıl istifade ederiz bu çalışmaları yürütüyoruz. Ahlat'ı öyle zannediyorum ki öncelikle enerji maliyetlerini sıfırlamaya ama daha sonra güneş zenginliğini doğru kullanarak gelir elde edici çalışmalara da yöneleceğiz. Burada çok hummalı bir çalışma gerçekleşti. Gerek belediye ekiplerimiz gerekse ihaleyi alan şirketimizden gelen teknik ekibin gayretleri bir an önce işlemi tamamlamamıza vesile oldu. 15 gün içerisinde de artık Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ'ye (VEDAŞ) enerji sağlama şansını yakalayacağız. Bu aynı zamanda kısa vadede de enerji maliyetlerimizin mahsuplaşmasını da sağlamış olacak. Belediyemize ve halkımıza hayırlı olsun. Burada çalışan herkese emeklerinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Buradan tüm belediyeci arkadaşlarımıza sesleniyorum, bu çalışmanı içerisinde yer almak lazım. Hem enerjide hem de sıfır atıkta yani çevre temizliği anlamında belediye olarak ilke edinerek yolumuza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
Actun ZETOS ile maksimum enerji tasarrufu
Actun ZETOS ile maksimum enerji tasarrufu
07.09.2020

Actun ZETOS ileri teknolojisi ile dünya kaynaklarını korumaya katkıda bulunan yeni nesil ürün ve çözümler sunuyor.

'Yetki belgesi şartıyla emlakçı enflasyonu sona erecek'
'Yetki belgesi şartıyla emlakçı enflasyonu sona erecek'
23.08.2020

Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, ‘Türkiye’de emlakçı enflasyonu sona erecek, Gayrimenkul PR modeliyle pazarlama kabiliyetleri ve işlem hacmi artacak’ dedi.

İlk ‘Sıfır Atık Belgesi’ Zeytinburnu’na
İlk ‘Sıfır Atık Belgesi’ Zeytinburnu’na
11.08.2020

Zeytinburnu Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ‘Sıfır Atık Belgesi’ alan ilk belediye oldu.

Emlakçıların yetki belgesi alması için son gün 31 Ağustos
Emlakçıların yetki belgesi alması için son gün 31 Ağustos
05.08.2020

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre emlak işletmelerinin 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yetki belgelerini almaları gerekiyor.

Filli Boya'dan 'Enerjik Marin Renkleri'
Filli Boya'dan 'Enerjik Marin Renkleri'
12.07.2020

Yaz mevsimiyle birlikte renklenen doğadan ilham alan Filli Boya, mevsimin enerjisini yansıtan renklerle evlerin havasını değiştiriyor.

Enerjide çevreci tarife: YETA
Enerjide çevreci tarife: YETA
03.07.2020

Yenilenebilir Tarife olarak bilinen Yeşil Tarife’ye (YETA) Ağustos ayı itibariyle geçilebilecek.

İzmir’de 2 bin 118 Yapı Kayıt Belgesi iptal edildi
İzmir’de 2 bin 118 Yapı Kayıt Belgesi iptal edildi
20.06.2020

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar barışına girmeyen yapıları tespit ederek kayıt belgelerini iptal ediyor.

Yerli otomobil TOGG, Yatırım Teşvik Belgesi aldı
Yerli otomobil TOGG, Yatırım Teşvik Belgesi aldı
04.06.2020

Geçtiğimiz günlerde fabrika için ÇED'den olumlu rapor alan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu bugün de Yatırım Teşvik Belgesi aldığını duyurdu.

Avrupa’nın en büyüğü Çetin Barajı’nda enerji üretimi başladı
Avrupa’nın en büyüğü Çetin Barajı’nda enerji üretimi başladı
21.04.2020

Siirt’te bulunan Avrupa’nın en büyük barajı Çetin Barajı’ndaki hidroelektrik santralinde enerji üretimine başlandı.

'Seyahat İzin Belgesi' e-Devlet'ten de alınabilecek
'Seyahat İzin Belgesi' e-Devlet'ten de alınabilecek
30.03.2020

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Seyahat İzin Belgesi'nin e-Devlet'ten de alınabileceğini duyurdu.

<p>Tüm hava ve karayolu toplu ulaşım araçlarında yolculuk için "Seyahat İzin Belgesi" şartıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, belgenin bundan böyle e-Devlet'ten de alınabileceğini duyurdu. Diğer taraftan Antalya'da Havalimanı ve otogarda bulunan seyahat izin kurullarının da görevlerine devam edeceği bildirildi. <p>Korona virüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferlerinin valilik iznine bağlanması yönünde karar alındı. Bu kapsamda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan ek kararda Antalya'da havayolu ile seyahat edecek yolcuların havalimanı mülki idare amirlerinin başkanlığında, THY, emniyet müdürlüğü ve havaalanı işletmesinin temsilcilerinden oluşan “Seyahat İzin Kurulları” tarafından düzenlenmiş Seyahat İzin Belgesi olmadan seyahat edemeyeceğine karar verilmişti. Başvuruda yeni gelişme <p>Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Seyahat İzin Belgesi'nin bundan böyle e-Devlet'ten de alınabileceğini duyurdu. Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet kapısında" denildi. Doktor kararıyla sevk veya kamu hizmeti yürütenler <p>"Seyahat İzin Belgesi"nden faydalanabilecekler tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ve son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan kişiler olarak belirlendi. Ayrıca üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını ilgili meslek odalarından belgelendirenler ve üst düzey kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin de seyahat kısıtlaması olamayacak. Antalya ve Gazipaşa Havalimanında denetim <p>Alınan kararların uygulamasının, takip ve denetiminin Antalya ve Gazipaşa Havalimanı Mülki İdare Amirlikleri, emniyet müdürlükleri, havaalanı işletmesi ve havaalanında hizmet vermekte olan firmalarca koordineli bir şekilde yapılmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine dikkat çekildi. <p>İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı kararlara uyulmaması halinde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi gereğince 3 bin 150 TL, Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi gereğince 392 TL idari para cezası uygulanmasına ve kararlara uymayan kişilerin adli makamlara bildirilmesine karar verildi.