İzmir’deki şiddetli fırtınada binaların çatıları uçtu!
İzmir’deki şiddetli fırtınada binaların çatıları uçtu!
30.03.2019

Ege Bölgesi'nde etkili olan fırtına İzmir’de hayatı olumsuz etkiledi. Fırtınanın şiddetiyle ağaçlar yerinden söküldü, binaların çatıları uçtu.

Konutlarımızın çatılarını elektrik üretmek için kullanabilecekler
Konutlarımızın çatılarını elektrik üretmek için kullanabilecekler
10.10.2018

Bakan Fatih Dönmez, Çatı ve cephe uygulamasının önünü açan birtakım düzenlemelerle konut ve iş yerlerinin çatılarından elektrik üretileceğini söyledi.

Paris'in çatılarında 'kentsel tarıma' ilgi artıyor
Paris'in çatılarında 'kentsel tarıma' ilgi artıyor
30.09.2018

Fransa'nın başkenti Paris'te kullanılmayan bazı binaların çatılarında kurulan seralara ilgili artıyor.

Çatılarda su yalıtımı artık mecburi!
Çatılarda su yalıtımı artık mecburi!
31.05.2018

29 Ekim 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanan kararla 1 Haziran 2018'den itibaren çatılarda su yönetmeliği mecburi hale geliyor.

'Yakın gelecekte enerji çatılardan sağlanacak'
'Yakın gelecekte enerji çatılardan sağlanacak'
27.01.2018

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, çatılarda güneş enerji sistemlerinin kurulmasının kolaylaştığını belirterek önemli açıklamalar yaptı.

Çatılarda üretilen elektriğin ticarileşmesinin önü açıldı
Çatılarda üretilen elektriğin ticarileşmesinin önü açıldı
19.01.2018

Troya Yenilenebilir Enerji Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Oral Kaya, binalarda elektrik üretimi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Büyükçekmece'de çatılar mavi oluyor!
Büyükçekmece'de çatılar mavi oluyor!
05.01.2018

Büyükçekmece Belediye Meclisi, bir ilke imza atarak ilçe genelindeki yapıların çatı örtüsüne, şehir estetiğine katkı sağlayacak bir düzenleme getirdi.

ÇATIDER, standartlardan uzak çatılarla ilgili uyarı!
ÇATIDER, standartlardan uzak çatılarla ilgili uyarı!
21.10.2017

ÇATIDER, Türk Standartları Haftası nedeniyle tüketicilerin sertifikalı, CE belgeli ürünleri tercih etmesi gerektiğini vurgulandı.

23 yıllık ücretsiz elektrik için çatılara güneş sistemi geliyor!
23 yıllık ücretsiz elektrik için çatılara güneş sistemi geliyor!
18.07.2017

Çatı tipi güneş santralleri (GES) için yapı ruhsat koşulunu kaldırması ile birlikte çatılara kurulacak güneş sistemi 23 yıl bedava elektrik üretecek.

Çatılarda güneş enerjisinin önü açılıyor
Çatılarda güneş enerjisinin önü açılıyor
06.07.2017

GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, güneş enerjisinde çatı uygulamaları hakkında açıklamalarda bulundu.

<p>Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, güneş enerjisinde çatı uygulamalarında ruhsat alma zorunluluğunun kaldırılmasının sektöre hane halkı yatırımcılar kazandıracağını belirterek, "Türkiye'de çatısı güneş enerjisinden elektrik üretimine uygun olan 10 milyona yakın bina var. Tüketicilerin özendirilmesi açısından alım garantisi fiyatının artırılması ve kullanılacak malzemelerin yerli katkı desteğinden faydalanması gerekir." dedi. &nbsp; <p>Kaleli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, GÜNDER'in iki 2 yıldır üzerinde çalıştığı çatı kurulumlarına yönelik önerisinin hayata geçmesinin, güneş enerjisi sektörünü daha da büyüteceğini bildirdi. <p>Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın söz konusu düzenlemesiyle Türkiye'nin güneş enerjisindeki yüksek potansiyelini değerlendirmeye bir adım daha yaklaşıldığını aktaran Kaleli, şunları söyledi: <p>"Çatı sistemleri ile güneş enerjisinden sıcak su üretiminde dünyanın lider ülkelerinden Türkiye'nin, aynı başarıyı elektrik üretiminde de göstereceğine inanıyoruz. Güneş enerjisinde çatı uygulamalarında ruhsat alma zorunluluğunun kaldırılmasıyla 'Enerji Yatırımcısı' kavramı hane halkı düzeyine inecek. Düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin getireceği belki de en önemli ve anlamlı değişiklik bu olacaktır. Türkiye'de çatısı güneş enerjisinden elektrik üretimine uygun olan 10 milyona yakın bina var. Bu düşünüldüğünde, binaların elektriğinin tüketim noktasında üretiliyor olması, şebeke üzerindeki yükleri azaltacağı gibi iletimden kaynaklanan maliyetler ile kayıp kaçakları da önleyecek. Uygulama yerli üretim ve istihdama da önemli katkı sağlayacaktır."&nbsp; &nbsp;"Tamamlayıcı düzenlemelerle desteklenmeli" <p>Çatı uygulamalarının bürokratik işlemler, şebeke kapasiteleri ve maliye mevzuatı açısından da birtakım tamamlayıcı düzenlemelerle desteklenmesi gerektirdiğine işaret eden Kaleli, "Tüketicilerin aynı zamanda yatırımcı olarak görülmesi ve özendirilmesi açısından alım garantisi fiyatının artırılması ve çatılarda kullanılacak malzemelerin yerli katkı desteğinden faydalanması gerekiyor." diye konuştu. <p>Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 3 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ‘"Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği" ile bina çatılarında, genel mimariye aykırı olmamak ve taşıyıcı sistemlere zarar vermemek kaydıyla güneş enerjisi sistemleri kurulumunda ruhsat alma zorunluluğu kaldırılmıştı. <p>Bu düzenlemeyle birlikte çatı kurulumlarından üretilecek elektriğin kullanımına ve fazlasının ana şebekeye iletilmesine yönelik usul ve esasları belirleyecek yönetmeliğin ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından en kısa sürede yayımlanması bekleniyor. <p>Tamamlayıcı düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle bina çatılarında güneş enerjisi üretilmesinin yasal altyapısı büyük ölçüde tamamlanmış olacak.
'Doğaya uyumlu yeşil çatıları hızla artırmalıyız'
'Doğaya uyumlu yeşil çatıları hızla artırmalıyız'
06.06.2017

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Çevre Haftası'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Kars'ta şiddetli fırtına çatıları uçurdu!
Kars'ta şiddetli fırtına çatıları uçurdu!
21.05.2017

Kars'ta etkili olan yağmur ve fırtına çatıları uçurdu, minareyi yıktı.

Çatılar şiddetli rüzgara dayanamadı
Çatılar şiddetli rüzgara dayanamadı
23.04.2017

Şiddetli rüzgarlar Sivas, Nevşehir ve Yozgat'ta çok sayıda ev ve iş yerlerinin ve bir fabrikanın çatısını uçurdu.

Kuraklığa karşı içbükey çatılar oluşturuluyor
Kuraklığa karşı içbükey çatılar oluşturuluyor
02.02.2017

İran'da bir okul binası için İranlı mimarlık ofisi BMDesign Studios tarafından tasarlanan içbükey çatılarla, kuraklığı önlemek hedefleniyor.

Bu proje ile evlerin çatılarında enerji üretilecek
Bu proje ile evlerin çatılarında enerji üretilecek
16.01.2017

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, evlerin çatılarında elektrik üretilebilmesi için proje hazırladı.

'Plansız çatılar can ve mal kaybına yol açar'
'Plansız çatılar can ve mal kaybına yol açar'
11.01.2017

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, Ataköy’de yaşanan tente kaza sonrası çatı konusunda uyarılarda bulundu.

Yeşil çatılar dünyada hızla yayılıyor
Yeşil çatılar dünyada hızla yayılıyor
05.09.2016

ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açıklamalarını sektörün çok olumlu karşıladığını belirtti.

Braas, kentsel dönüşümle çatıları enerji üssü yapacak!
Braas, kentsel dönüşümle çatıları enerji üssü yapacak!
26.01.2016

Firma, yenilenebilir enerji kaynaklarından en üst seviyede yararlanmayı hedefliyor.

Şiddetli lodos çatıları uçurdu!
Şiddetli lodos çatıları uçurdu!
17.01.2016

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bazı yazlıkların çatılarındaki kiremitler düştü, iş yerlerinin masa ve sandalyeleri kırıldı.

Türkiye'nin çatıları kara dayamadı
Türkiye'nin çatıları kara dayamadı
05.01.2016

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, standartlardan uzak çatıların yoğun kar yağışıyla tehdide dönüştüğünü belirtti.

<p>Ülkenin büyük bölümünü etkisi altına alan kar yağışıyla birlikte Bartın'dan Sinop'a, Zonguldak'tan Muş'a kadar birçok şehirde çatılar çöktü, ciddi tehlikeler ucuz atlatıldı. ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, Türkiye'de standartlardan uzak milyonlarca çatı bulunduğunu belirterek, “Geleneksel yöntemlerle yapılmış çatılar, kar yağışıyla çöküyor, fırtınayla uçuyor. Her zaman böyle şanslı olmayabiliriz. Standartlara uygun olmayan çatıları güvenli hale getirmezsek üzücü kayıplar yaşayabiliriz. Büyük yapıların kar temizlenme planı olmalı, yoğun kar olan bölgelerde çatı eğimleri artırılmalıdır” dedi. <p>Yoğun kar yağışı sonucu Bartın Devlet Hastanesi'nde ambulans garajının çatısı çökerken, aynı şehirde iki kapalı halı sahanın çatısı yıkıldı. Sinop'ta Organize Sanayi Bölgesi'nde 7 iş yerinin çatısı çöktü. Muş'ta bir halı sahanın çatısı biriken kar nedeniyle yıkıldı. Siirt'te birçok dükkanın, Zonguldak'ta bir dükkanın, Samsun'da bir benzin istasyonunun, Trabzon'da ise bir ahırın çatısı çöktü.&nbsp; “Milyonlarca riskli çatı var” <p>ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M.Nazım Yavuz, her şiddetli &nbsp;kar yağışı ve fırtınada &nbsp;çok büyük tehlikeler atlatıldığını belirterek şunları söyledi: “Ülke genelinde geleneksel yöntemlerle, projesiz, hesapsız ve kontrolsüz yapılmış milyonlarca çatı var. Her kar yağışında çatı çökme haberlerine alıştık ancak bu normal bir durum değil. Çok geniş açıklıklı çelik konstrüksiyon çatılara sahip spor tesislerinde, depo türü endüstri ve hal yapılarında, garajlarda bu olaylar daha çok yaşanıyor. Makas, kiriş, aşık gibi çatı elemanları, şiddetli kar yağışı, çatı üzerindeki karın birikmesi, çatıdaki karın rüzgarla sürüklenerek belirli bir bölgede yığılması veya kar üzerine yağan aşırı yağmurun kar yoğunluğunu artırması gibi nedenlerle tasarımlarında kullanılan çatı kar yüklerinden fazla yüklere maruz kalır. Bu unsurlar, istenmeyen kazalara yol açıyor.” “Doğru malzeme, doğru proje ve uzman gerekiyor“ <p>Yavuz, ideal çatı için doğru malzeme kullanılması, sistemine uygun projelendirilmesi ve uzman kişiler tarafından yaptırılması gerektiğini vurgulayarak, “Sabit yükleri tasarım yüklerinden çok az olan çelik çatılar düşük emniyet katsayılarına göre tasarlandıklarından aşırı yüklere direnemezler. Bu nedenle bu tür yapıların tasarımında kullanılacak çatı kar yüklerinin, azami hassasiyet gösterilerek belirlenmesi gerekiyor. Çatılarda doğru uygulama ve doğru ürün kullanımı ayrılmaz bir bütündür. Çatılar yağmur, kar, rüzgar gibi dış etkenler ile ilk karşılaşan ve onlara karşı koyan en önemli yapı kabuğunu oluşturuyor” dedi. “Büyük yapılarda kar temizleme planı yapılmalı” <p>&nbsp; Yavuz, büyük yapılar için kapsamlı projeler hazırlanması gerektiğini hatırlatarak, “Büyük alanları kapatan pazar yeri, hangar, spor, sergi, kongre salonu, AVM gibi yapıların çatıları kar yüküne karşı duyarlıdır. Kar kalınlığının 15-20 cm yi aşması durumunda mutlaka temizlenmelidir. Bu tür yapıların proje aşamasında kar temizleme planları da hazırlanmalıdır” diye konuştu. “Kar yağışının fazla olduğu bölgelerde çatı eğimi artırılmalıdır” <p>Çok dik çatılarda karın tutunamayacağını kaydeden Yavuz, sözlerini şöyle tamamladı: “Dik çatılarda kar rüzgâr ile savrulur veya kayar. Dolayısıyla kar yükü çatı eğimine bağlıdır. Şiddetli esen rüzgâr, karın esinti yönünde yer değiştirip, bazı çatı bölümlerinin aşırı yüklenmesine neden olur. Bu durumda eğimli yüzey üzerinde eşit olarak dağılmayan kar yükünün çatı taşıyıcı sistemi üzerinde hasar oluşturması kaçınılmazdır. Özellikle kar yağışının fazla olduğu bölgelerde çatı eğiminin artırılması alınacak ilk önlemlerden biridir. Çatı eğiminin artırılması ile çatıda biriken kar yükü, zemindeki kar yükünün yüzde30-50'sini geçmeyecektir. Ayrıca çatılarda buzlanmayı engellemek için, çatı sıcaklığının dış hava sıcaklığına eşit olması sağlanmalıdır. Bunun için hatasız ve eksiksiz uygulanan ısı yalıtımı ve su yalıtımı ile birlikte çatıda uygun bir havalandırma oluşturulmalıdır. Kar yağışının etkili olduğu bölgelerde uygulanan eğimli çatılarda, kar etkeninin ortaya çıkarabileceği buz bentleri oluşmasının önüne geçilmesi, yağış sularının yapı içine girmesi ve taşıyıcı sistemde hasar oluşumunun engellenmesi için çatı boşluklarında ve çatı kesitlerinde havalandırma düzenlemenin önemi büyüktür.”