En güzel bahçe ve balkonların sahipleri ödüllerine kavuşuyor
En güzel bahçe ve balkonların sahipleri ödüllerine kavuşuyor
16.06.2019

'En Güzel Bahçe, Balkon, Teras ve Hobi Bahçesi Yarışması'nda dereceye giren isimler 18 Haziran’da düzenlenecek törenle ödüllerine kavuşuyor.

Antalya’nın en güzel bahçe ve balkonları seçildi
Antalya’nın en güzel bahçe ve balkonları seçildi
30.05.2019

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen En Güzel Bahçe, Balkon, Teras ve Hobi Bahçesi Yarışması'nda dereceye giren isimler belli oldu.

Antalya en güzel bahçe, balkon, teras ve hobi bahçesini seçecek
Antalya en güzel bahçe, balkon, teras ve hobi bahçesini seçecek
30.04.2019

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “En Güzel Bahçe, Balkon, Teras ve Hobi Bahçesi Yarışması”na başvurular 3 Mayıs Cuma günü sona erecek.

Üşengeç Rizeli, evinin balkonuna ilkel teleferik kurdu
Üşengeç Rizeli, evinin balkonuna ilkel teleferik kurdu
06.02.2019

Bu kez de üşengeç bir Rizeli evinin balkonuna 200 metrelik bir ilkel 'teleferik' kurdu.

İspanya'da dev dalgalar balkonları yıkıp geçti!
İspanya'da dev dalgalar balkonları yıkıp geçti!
19.11.2018

İspanya'nın Kanarya Adaları bölgesindeki ünlü tatil beldesi Tenerife'de bir otel binası yüksekliği 12 metreyi bulan dev dalgalar nedeniyle hasar gördü

Balkonunuzu yaza hazırlayacak dekorasyon önerileri!
Balkonunuzu yaza hazırlayacak dekorasyon önerileri!
04.04.2018

Evimitasarla.net kurucuları Y.Mimar Banu Hatipoğlu ve İnşaat Y. Mühendisi Ebru Tamer Emlaktasondakika.com’a yaza özel dekorasyon önerilerini anlattı.

Yargıtay'dan balkon demirleriyle ilgili önemli karar!
Yargıtay'dan balkon demirleriyle ilgili önemli karar!
02.04.2018

Yargıtay, hırsızların tırmanmasına yol açabilecek şekilde yaptırılan balkon korkuluk demirlerinin sökülmesine ilişkin kararı onadı.

Balkonlara çanak anten koyulamayacak!
Balkonlara çanak anten koyulamayacak!
24.02.2018

Bir dönem sona eriyor! Artık balkona çanak anten koyulması yasak.

Balkonlar net alana dahil edilmeyecek!
Balkonlar net alana dahil edilmeyecek!
20.06.2017

1 Mayıs 2014'ten sonra teslim edilen konutlarda; balkon ve teras gibi mekanlar net alan hesabına dahil edilmeyecek.

Türkler için bir evin ‘olmazsa olmazı’ balkon!
Türkler için bir evin ‘olmazsa olmazı’ balkon!
02.06.2017

Yapılan araştırmalara göre Türklerin yüzde 79,6’si balkon veya terasın bir evde mutlaka olması gerektiğini söylüyor.

<p>Türk kültüründe balkonlar, doğayı evlerimize taşıyabildiğimiz, bir evin ‘olmazsa olmazı' dediğimiz nadir alanlardan bir tanesi. Yapılan araştırmalar da bunu kanıtlar nitelikte... Araştırmaya göre; Türklerin yüzde 79,6'si balkon veya terasın bir evde mutlaka olması gerektiğini söylüyor. Bunu yeşil alanlar, parklar ve kendine ait oda takip ediyor. Bu farkındalıkla inşaat sektöründeki yenilikçi vizyonunu hayata geçirdiği projelere yansıtan Lejant Proje, projelerine balkon tasarlamaya özen gösteriyor. “Balkonları doğru cephede ve optimum ölçülerde tasarlıyoruz” <p>Balkonun Türk kültüründe evin önemli bir parçası olduğunun altını çizen Lejant Proje mimarlarından Alper Anaklı, “İç mekanın dışarıya açılan bir parçası olan balkonları doğru cephede güneş, manzara, rüzgar vs. faktörleri göz önünde bulundurarak tasarlayıp dört mevsim yaşanır mekan olarak kullanıcılarına sunuyoruz. Türkiye'de konut yapılarında bölgelere ve yaşam şekillerine göre balkonlar ; farklı kullanım yoğunluklarına ve şekillerine cevap vermektedir. Örneğin Akdeniz ve Ege bölgelerinde yaygın bir kullanım varken Marmara bölgesinde balkon kullanımı daha az olmaktadır. Bu bağlamda tasarımlarımızda bölgelerin, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre optimum ölçülerde balkon tasarlamaya özen gösteriyoruz” dedi. “Balkonların evin en keyifli noktası olmasına özen gösteriyoruz” <p>Balkonlarda iç mekan konfor etkisini devam ettirmenin önemli bir detay olduğunun altını çizen Lejant Proje mimarlarından Anıl Altıok, “Balkonları hem yazın hem de kışın kullanılabilmek için dış cephede görüntüyü etkilemeyen cam bölücüler kullanarak; istenildiğinde bu alanı kapatarak kontrollü bir kış bahçesi, istenildiğinde de açarak bir bahçe terası etkisi yakalayabiliyoruz. Bunun yanında kullanıcıların konfor şartlarını sağlayabilmek için iç mekan ısıtma ve aydınlatma sistemlerini balkonlara taşıyarak bu alanı evin yaşayan bir parçası haline getiriyoruz. Ayrıca ihtiyaca göre; saksılarla, ev içi ve dışı bitkilerle kontrollü bir yeşil alan oluşturarak bir bahçe hissi, mutfak ve salondan ulaşılan bir yemek alanı ya da rahat koltuklar ile bir dinlenme alanı kurgusu oluşturabiliyoruz” diye açıkladı. <p>Öte yandan balkon için dış mekan ürünleri yerine iç mekan ürünlerini seçmenin yaz kış kullanım için doğru olacağını aktaran Anıl Altıok, balkon zemininde termowood, seramik ve parke gibi malzemeleri kullanmanın önemli bir unsur olduğunu, böylece ufak detaylarla iç mekan kurgusu oluşturulup yaz ve kışın balkonun tadını daha güzel çıkartılabileceğini söyledi.&nbsp;
Antalya'da 'En Güzel Bahçe ve Balkon'lar yarıştı
Antalya'da 'En Güzel Bahçe ve Balkon'lar yarıştı
19.05.2017

Antalya Büyükşehir Belediyesince bu yıl ikincisi düzenlenen ve 5 kategoride gerçekleştirilen 'En Güzel Balkon ve Bahçe' yarışması sona erdi.

Kent Bahçeleri Projesi, balkonları renklendiriyor
Kent Bahçeleri Projesi, balkonları renklendiriyor
19.05.2017

Emlak Sektörünün ödüllü danışmanlarından Evrim Kırmızıtaş Başaran Yeryüzü Derneği'nin Kent Bahçeleri Projesi’yle ilgili bilgiler verdi.

Hatay'da Ödüllü En Güzel Balkon Yarışması düzenlenecek
Hatay'da Ödüllü En Güzel Balkon Yarışması düzenlenecek
17.05.2017

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mavi Yeşil Doğa ve Bilim Derneği işbirliğiyle 'Ödüllü En Güzel Balkon Yarışması' için protokol imzalandı.

Balkonu odaya katmak için tüm binadan izin şart!
Balkonu odaya katmak için tüm binadan izin şart!
20.02.2017

Evinin balkonunu, terasını kapatarak odayla bütünleştiren mülk sahipleri için Yargıtay’dan emsal bir karar çıktı.

MOD Bahçelievler'de çift balkon avantajı!
MOD Bahçelievler'de çift balkon avantajı!
06.02.2017

MOD Gayrimenkul tarafından Bahçelievler'de hayata geçirilen MOD Bahçelievler projesi balkonlu yaşam konforunu geri getiriyor.

Balkonu bahçe tarzına çevirme
Balkonu bahçe tarzına çevirme
21.12.2016

Balkonunuzu doğal bir bahçe görünümüne kavuşturmak, mis kokulu çiçekler ve çeşitli bitkiler ile süslemek için yapılması gerekenler...

Makul fiyatlara teras dekorasyon fikirleri!
Makul fiyatlara teras dekorasyon fikirleri!
19.12.2016

Eğer terası olan bir evde oturuyorsanız, terasınızın dekorasyonunu nasıl dekore edeceğinizi bilmiyorsanız, önerilerimizi göz atabilirsiniz.

Türkiye’den teras ve balkon modelleri
Türkiye’den teras ve balkon modelleri
14.12.2016

Türk insanın zevkiyle döşenmiş birbirinden ferah teras ve balkon modellerini sizler için derledik.

Huzur ve mutluluk garantili dekorasyon fikirleri!
Huzur ve mutluluk garantili dekorasyon fikirleri!
14.12.2016

Huzurlu bir aile yaşamının bir diğer mimarı da evinizi dizayn eden mimardır. Sıcak bir ortamda ailelerin mutluluk katsayısı artmaktadır.

Balkon ve teraslar için portative masa ve sandalye modelleri
Balkon ve teraslar için portative masa ve sandalye modelleri
02.12.2016

Balkon ve teraslarınızda rahatça kullanabileceğiniz az yer kaplayan portative masa ve sandalye modeleri…

<p>Açık havada oturmayı seven birçoğumuz terasında ya da balkonunda masa sandalye kullanmayı tercih eder. İç mekanların boğucu havasından kurtulmak ve dışarıda vakit geçirmek için ideal olan balkon ve teraslarımızda en sık tercih ettiğimiz mobilyaların başında da katlanabilir masa ve sandalyeler gelmektedir. Katlanabilir masa ve sandalyelerin tercih edilmesindeki en büyük etken, kötü hava şartlarında bu mobilya parçalarımızı olabilecekleri en küçük hale getirerek, yani katlayarak iç mekanlarda fazla yer kaplamadan depolama imkanı sunmalarıdır. <p>Memleketimiz dört mevsimi de doyasıya yaşayan bir coğrafi konumda yer alıyor. İlkbahar, yaz ve sonbahar boyunca da açık havada rahatlıkla oturma imkanı oluyor. Ancak özellikle kış aylarında kötü hava şartları sonucu dış mekan mobilyalarımız zarar görmekte. Hava koşulları ile mücadelede, teras ve balkonlarını kapatma imkanı olanlar bir nebze daha şansı olabiliyor. Ancak türlü nedenlerle bu mekanları cam ya da benzeri malzemeler ile kapatmayı tercih etmeyen birçok insan, açık havada kullandıkları mobilyaları korumak için bir yöntem ihtiyacı duyuyor. Sabit masa ve sandalyeleri yağmur ve kar gibi hava koşullarında bırakıp yıpranmalarına izin vermemek için de bu mobilyaları içeri taşımayı tercih ediyorlar. Ancak evlerimizde genelde bu mobilyaları rahatça depolayabileceğimiz ekstra alanlarımız bulunmuyor. Bu durumda yapabileceğimiz en mantıklı şey de, bu eşyaların katlanarak az yer kaplayan modellerini tercih etmekten geçiyor.&nbsp; <p>Bu sayfamızda, sizler için katlanabilir masa modellerini derledik. Ahşaptan metale farklı malzemelerden üretilen ve her biri değişik bir tarzda dizayn edilen bu masa modellerini umarız beğenirsiniz. Ahşabın büyüsü <p> <p>Country tarzdaki bu masa ve sandalye ahşaptan imal edilmiş. İtalyan tasarımcı Elisabetta Griggio tarafından dekore edilen bir dairenin balkonuna yerleştirilen bu ahşap katlanabilir masa ve sandalyeye tek kat beyaz boya atılmış, böylece de eskitilmiş görüntüsü verilmiş. Sade iç dekorasyonuna sahip olan dairenin balkonu oldukça dar ve projenin diğer fotoğraflarında da görebileceğiniz üzere, manzara ile arasına birkaç noktada gölgelik görevi de gören paravanlar kullanılmış. Oldukça dar ve kapalı olan bu balkonda hem mekanın kendisi ve mobilyalar beyaza boyanarak ferah bir ortam oluşturulmuş. Rustik bir set <p> <p>Sırt kısmı klasik bir bahçe mobilyası olan Adirondack sandalyeden esinlenerek oluşturulmuş olan, ayakları ise tıpkı Thonet'ler gibi ahşabın buhar ve benzeri ısı kaynakları vasıtasıyla bükülerek şekil verilmesiyle oluşturulan bu sandalyeye aynı tipte ayaklara sahip bir masa eşlik ediyor. Kaliteli görünümü ve tarz sahibi ayaklarıyla öne çıkan bu modelin tasarımı Alman Jörg Brachmann'a ait. Rengarenk seçenekler <p> <p>Mekanları canlandırma için renk kullanımından güzel şey yoktur. Sıkıcı ve monoton bir mekanı renkli mobilya ya da aksesuarlar ile döşerseniz, monotonluklarından sıyrılırlar ve eğlenceli ve genç görünümlü bir ortama dönüşürler. Tıpkı fotoğraftaki bu örnekte de olduğu gibi. Polonyalı iç mimarlık firması Pracownia Projektowa Hanna tarafından dekore edilen bu dairenin balkonunda rengarenk masa ve sandalyeler kullanılmış. Soğuk bir iklime sahip olan Varşova'da konumlanan dairenin balkonunda katlanabilir masa, sandalye ve şezlong modelleri tercih edilmiş, böylece hava şartları kötüleştiğinde, tüm balkon mobilyaları katlanıp küçültülerek dairenin içinde kolayca depolanabilecekler. Katlanabilir yuvarlak masa <p> <p>Katlanabilir masa dendiğinde birçoğumuzun aklına ufak kare masalar geliyor. Ancak fotoğraftaki örnekte de gördüğümüz üzere, katlanabilir yuvarlak masa modelleri de mevcut. Ortama hareket kazandırmak için tercih edilebilecek yuvarlak bir masa, yuvarlak olmasının verdiği avantajla üç kişi tarafından da düzgün bir şekilde kullanılabilir. Hafif ve pratik bir bistro seti <p> <p>İşte bir yuvarlak masa örneği daha. Önceki örnekteki modelimiz katlanabilir, ahşap bir masaydı. Bu seferki örneğimiz ise alüminyumdan imal edilmiş, şık ve hafif bir masa ve takımı sandalyeler. Katlanabilir masaların birkaç özelliği olmazsa olmaz niteliği taşıyor. Öncelikle elbette katlanabilir masa sağlam olmalı ve yere sağlam oturmalı. Sürekli sallanan ve her an devrilecekmiş gibi duran bir masa tercih edilmemeli. Bir diğer önemli özellik ise mekanla uyum içerinde olmalı. Seçiminizi yaparken buna dikkat etmeyi unutmayın. Son olarak da, ağırlığı; daha doğrusu hafifliği. Bu masaların portatif olması ve kolaylıkla katlanarak depolanabilmeleri için ağırlıklarının çok fazla olmamasında fayda var.&nbsp; Bahçe için beyaz renkli katlanabilir bir set <p> <p>Katlanabilir masa ve sandalyeler bahçede kullanılmak için de ideal. Hafif ve kolay depolanabilir yapıları sayesinde bahçe ya da kameriyede oturulacağı zaman çıkartılıp kötü hava şartlarında içeri taşınabilir. Fotoğraftaki örnekte dört kişilik, dikdörtgen bir katlanabilir masa ve takımı sandalyeleri görüyoruz. Fransız peyzaj firması Ledoux Jardin tarafından ahşap bir kameriyede kullanılan bu beyaz set, şık ve zarif. Alternatif katlama sistemleri <p> <p>Katlanabilir masalar genelde çapraz ayaklı ve münferit parçalar olarak bilinse de, alternatif modeller de mevcut. Özellikle balkon gibi küçük alanlar için tasarlanan bir modeli fotoğraftaki örnekte görüyoruz. Ahşap duvar panosuna bağlantılı bir şekilde uzanan bu katlanabilir masa, kullanılmadığı zamanlarda duvara yapışık bir vaziyet alıyor ve mekanda hiç kalabalık etmiyor. Ahşap ve metalin uyumu <p> <p>İşte bir klasik. Bistro set olarak bilinen, son derece hafif, ve oldukça küçük boyutlara sahip bu katlanabilir masa ve sandalye seti, asla geçmeyen modası ve her türlü ortama uyum sağlayabilme becerisi ile, modası asla geçmeyen klasik bir model. Farklı birçok firma tarafından üretilip satılan bu katlanabilir masa ve sandalye modelini balkonda, terasta, küçük bir mutfağa sahipseniz mutfakta, kıscası arzu ettiğiniz ve htiyacınız olan her yerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Rattan katlanabilir masa ve sandalyeler <p>Balkon ve bahçe gibi açık hava mobilyalarında en çok kullanılan malzemelerden biri de plastik rattan. Dayanıklı yapıları ve şık görüntüleri ile öne çıkan rattanlı tasarımları katlanabilir setlerde de bulmak mümkün. <p>Fotoğraftaki İngiliz mobilya firması Bonsoni tasarımı örnekte masanın tablası ve sandalyenin sırt ve oturma yeri rattandan imal edilmiş. Diğer kısımlar ise alüminyum. Sıra dışı modeller de mevcut <p> <p>Bu sefer ise son derece sıra dışı, katlanabilir masa konusundaki ezberimiz tamamen bozan, ister iç, isterse de dış mekanda kullanabileceğiniz bir model ise karşınızdayız. Alman mobilya tasarım firması Ivy Design tarafından dizayn edilip üretilen bu enteresan masa, kullanılmadığı zamanlarda duvara büyük bir tablo çerçevesi görevi görüyor. Beş kişinin rahatlıkta oturup yemek yiyebileceği büyüklüğe sahip olan masanın bir tarafı duvara sabit, diğer tarafında ise iki adet ayak bulunuyor. Masa kapatıldığında, o iki ayak masanın altındaki diğer parçalarla birleşerek çerçeve görüntüsü oluşturuyor.