Sıfır Atık projesine AVM'ler de katılacak
Sıfır Atık projesine AVM'ler de katılacak
30.11.2019

Cumhurbaşkanı Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık projesine alışveriş merkezleri de katılacak.

'25 bin kamu kurumu binasında sıfır atık hedefini yakaladık'
'25 bin kamu kurumu binasında sıfır atık hedefini yakaladık'
02.11.2019

Emine Erdoğan: '2019 yılı itibariyle 25 bin kamu kurumu binasında sıfır atığa geçme hedefimizi iki ay önceden yakaladık' dedi.

Sabiha Gökçen Havalimanı, Sıfır Atık Projesi'ne katıldı
Sabiha Gökçen Havalimanı, Sıfır Atık Projesi'ne katıldı
22.10.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Mavi Projesi'ne İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı da katıldı.

'Sıfır Atık Projesi en büyük çevre hareketlerinden biri'
'Sıfır Atık Projesi en büyük çevre hareketlerinden biri'
18.10.2019

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Sıfır Atık Projesi en büyük çevre hareketlerinden biri' dedi.

Murat Kurum, Sıfır Atık Kongresi'ne katıldı
Murat Kurum, Sıfır Atık Kongresi'ne katıldı
11.10.2019

Esenler Belediyesi'nin Yıldız Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlediği İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongresi yoğun katılımla gerçekleşti.

Sıfır atık projesiyle büyük tasarruf sağlandı
Sıfır atık projesiyle büyük tasarruf sağlandı
21.07.2019

Emine Erdoğan'ın himayelerinde bakanlık tarafından başlatılan Sıfır Atık Projesi ile 2019'un ilk 6 ayında önemli bir tasarruf elde edildi.

Havalimanı inşaatında çıkan atıklar sanat eseri oldu
Havalimanı inşaatında çıkan atıklar sanat eseri oldu
23.06.2019

İGA’nın, Çevre ve Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yürüttüğü “Atıktan Sanata” Projesi’nin lansmanı, Emine Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı.

Sıfır Atık Mavi Projesi bugün başlatıldı
Sıfır Atık Mavi Projesi bugün başlatıldı
10.06.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü 'Sıfır Atık Mavi Projesi', Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde bugün başlatıldı

Sıfır atık ilçesi kuruluyor
Sıfır atık ilçesi kuruluyor
06.06.2019

Türkiye’nin ilk sıfır atık ilçesinin belirlenmesi için 81 il ve 951 ilçede geniş çaplı tarama çalışmaları başlatıldı.

Sıfır atık projesi ile 100 bin kişiye istihdam!
Sıfır atık projesi ile 100 bin kişiye istihdam!
12.05.2019

Bakan Murat Kurum, sıfır atık projesinin çok önemli bir proje olduğunu belirterek 'Yıllık 20 milyarda tasarruf sağlamayı planlıyoruz' dedi.

<p>Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Konya'daki programları kapsamında ikinci durağı, Konya Büyükşehir Belediyesi Sıfır Atık Uygulama Okulu oldu. Burada öğrencilerin kendi imkanlarıyla topladıkları atıklarla yaptıkları elbiseler ve hazırladıkları tasarımlar Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a öğrencilerin sunumuyla tanıtıldı. Geri dönüşümün önemine vurgu yapan Kurum, “Bu tür etkinliklerle çocuklara çok önemli bir konu aktarılıyor. Bu tür projelerin tüm ülkeye ve Konya'mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sıfır atık projesi Emine Erdoğan tarafından başlatılmış olup çok önemli bir proje. Yaklaşık 18 bin kamu kuruluşunda uygulamaya geçtik. İnşallah önümüzdeki süreçte oranları şuanda yüzde 13, 2023 yılındaki hedefimiz yüzde 30 seviyelerine çıkartmak ve 2030 yılına geldiğimizde de gelişmiş ülkelerde de olduğu gibi yüzde 46 seviyelerine çıkartmak istiyoruz. 2023 yılında bu projemizi geliştirdiğimizde 100 bin kişiye istihdam ve yıllık 20 milyar da tasarruf sağlamayı planlıyoruz. Atıklarımızı kaynağında ayrıştırarak, ayrıştırdığımız atıkların da yüzde 52'si organik atıklardan oluşuyor, bu atıkları da kompos haline getirerek millet parklarımızda bahçelerimizde kullanacağız” dedi.&nbsp; <p>Bakan Kurum ve beraberindeki heyet, daha sonra Konyaspor kulübünü ziyaret etti. Burada kulüp yetkilileriyle bir araya gelen Kurum, ziyaretin ardından Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezini (SOBE) ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Daha sonra Bakan Murat Kurum, Engelliler Haftası kapsamında düzenlenen iftar yemeğinde engellilerle bir araya geldi.&nbsp; “Sizleri şehirlere değil, şehirleri sizlere uygun hale getiriyoruz”&nbsp; <p>Burada engellilerin yaşam koşulları konusundaki çalışmaları anlatan Kurum, “Tüm bakanlıklarda olduğu gibi bakanlığımızda da engelli istihdamına çok önem veriyoruz. Bugün merkez teşkilatımızda görevli personelimizin yüzde 10'u engelli kardeşlerimizden oluşuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak elbette sadece istihdamla yetinmiyoruz. İstihdamın dışında engelli olmak, hayatı yaşamak için engel değildir düsturuyla hareket ederek Türkiye'nin dört bir yanında yaşam koşullarını çok daha yukarıya çekerek önemli adımlar atıyoruz. Bugün tüm vatandaşlarımızın eşit koşullarda yaşayabilecekleri örnek yaşam alanları üretiyoruz. Engelleri kardeşlerimiz sizleri şehirlere değil, şehirleri sizlere uygun hale getirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.&nbsp; Daha sonra Bakan Kurum Konya Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek Başkan Uğur İbrahim Altay ile görüştü. Bakan Kurum ve Başkan Aktay buradan Hacıvesyzade Camisi'ne geçerek teravih namazı kıldı.&nbsp;
“Sıfır atık projesi ile 100 bin kişiye istihdam”
“Sıfır atık projesi ile 100 bin kişiye istihdam”
04.05.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ataşehir’de 'Emlak Konut Ortaokulu Sıfır Atık Eko Bilim Fuarı’nı ziyaret etti.

İstanbul Havalimanı’nın inşaat atıkları sanat eserine dönüştü
İstanbul Havalimanı’nın inşaat atıkları sanat eserine dönüştü
14.04.2019

İstanbul Havalimanı'nın yapımı sırasında oluşan atık malzemeler geri dönüşümle bir sanat eserine dönüştürüldü.

Erzincan'da sıfır atık yarışması başlatıldı
Erzincan'da sıfır atık yarışması başlatıldı
02.04.2019

Gençler ve çocuklar arasında atıklar konusunda farkındalık oluşturulmak amacıyla yarışma başlatıldı.

Türkiye'de de sıfır atık ilçesi kuruluyor
Türkiye'de de sıfır atık ilçesi kuruluyor
15.02.2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı proje kapsamında Türkiye’ye örnek olacak bir sıfır atık ilçesi oluşturulması hedefleniyor.

Vatandaştan ALO 181’e ‘Sıfır Atık’ teşekkürü
Vatandaştan ALO 181’e ‘Sıfır Atık’ teşekkürü
27.01.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın görev alanına giren sorunların çözülmesi amacıyla hizmet veren Alo 181 hattına 2018'de 877 bin 264 çağrı ulaştı.

Haydarpaşa Atık Tesisi Tuzla’ya taşınıyor
Haydarpaşa Atık Tesisi Tuzla’ya taşınıyor
25.01.2019

Gemilerin katı atıklarını aktarmak için Haydarpaşa Limanı'ndaki tesis Tuzla'ya taşınıyor.

Pursaklar Belediyesi, 'sıfır atık' uygulamasına başladı
Pursaklar Belediyesi, 'sıfır atık' uygulamasına başladı
05.01.2019

Ankara Pursaklar'da başlatılan 'sıfır atık' uygulaması yaygınlaşıyor.

Sıfır Atık Projesi 50 bin çocuğu bilinçlendirecek!
Sıfır Atık Projesi 50 bin çocuğu bilinçlendirecek!
26.12.2018

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TEMA Vakfı işbirliği ile okullarda Sıfır Atık Eğitim Projesi başlatıldı.

'Hiçbir atık su arıtılmadan doğaya deşarj edilmeyecek'
'Hiçbir atık su arıtılmadan doğaya deşarj edilmeyecek'
14.12.2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023 yılına kadar, tüm ülkede Sıfır Atık Sisteminin kurulumunun tamamlanacağını belirtti.

8 bin 600 kamu kuruluşu sıfır atık uygulamasına geçti
8 bin 600 kamu kuruluşu sıfır atık uygulamasına geçti
09.12.2018

Erzurum'daki programları kapsamında AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Bakan Murat Kurum, '100 günlük' eylem planını bitirdiklerini belirtti.

<p>Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Artık seçim meydanları ile sokaklarda hiçbir şekilde çevre ve gürültü kirliliği yapmayacağız." dedi. <p>Kurum, 40'a yakın eylem planının yüzde 98'ni tamamladıklarını ve artık ikinci '100 günlük' eylem planına girdiklerini aktararak, şöyle konuştu: <p>"Tabii başlıklar halinde söyleyecek olursak tüm ülkemizin mekansal stratejik planını yapıyoruz. Bu planlar çerçevesinde şehirlerin daha planlı yerleşmesi daha planlı büyümesi ve gelecek nesillere daha alt yapısı hazır kültürün, sanatın, sosyal hayatın birlikte olduğu şehirler bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Buna ilişkin mekansal stratejik plan, şehirlerin büyümesi adına bizim için büyük önem arz ediyor." <p>Bu büyümenin, ecdadın bıraktığı eserlerin korunması ve sosyal imkanların artırılmasıyla yapıldığını dile getiren Kurum, "Türkiye'de her ilimizde en az bir tane millet bahçesi yapmak istiyoruz. Bunun içinde bize gelen taleplerle millet bahçelerini belirliyoruz. Kişi başı düşen yeşil alan miktarını artırıp, bu millet bahçelerinde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayabileceği sosyal mekanlar yapmaya çalışıyoruz." diye konuştu. 'Sıfır atık' projesi <p>Kurum, 'sıfır atık' projesine de değinerek, şöyle devam etti: <p>"Sıfır atık projemiz inşallah 2023 yılında, yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlayacak bir proje. Etaplar halinde şu an 8600 kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçtik. Artık etaplar halinde tüm şehirlerimizde uygulamaya çalışıyoruz. Biz şehirlerimizin yüzde 75'ine düzenli depolama, yüzde 85'ine de atık su arıtma hizmeti veriyoruz."&nbsp; <p>Bu nedenle "Bir taraftan da atmamayı, çevreyi kirletmemeyi öğrenmemiz gerekiyor." ifadesini kullanan Kurum, şunları söyledi: <p>"Sayın Cumhurbaşkanımız bildiğiniz gibi iki gün önce açıkladı. Artık seçim meydanları ile sokaklarda hiçbir şekilde çevre ve gürültü kirliliği yapmayacağız. Çevreci olan AK Parti yine ilkleri yapıyor. Bu noktada çok önemli bir karar almıştır. Bizler de sayın Cumhurbaşkanımıza bu kararından dolayı da tekrar teşekkür ediyoruz." <p>Bakan Kurum, partililerden yerel seçimler için çok daha fazla çalışmalarını isteyerek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın 1994'te İstanbul'da başlattığı 'AK Parti' hikayesini, tevazu içerisinde, sosyal ve gönül belediyeciliğini her vatandaşımıza anlatacağız. Bıkmadan usanmadan kapılarını çalarak onları ikna edip vatandaşları bu belediyecilikle tanıştırmaya çalışacağız." değerlendirmesinde bulundu. <p>Erzurum Valiliği ile Büyükşehir Belediyesini de ziyaret eden Kurum, bir lokantada ocak başına geçerek kentin yöresel lezzetlerinden "Cağ kebabı" kesti.