Berdan Mardini'nin gül yağı fabrikasının temeli atıldı
Berdan Mardini'nin gül yağı fabrikasının temeli atıldı
12.02.2019

Berdan Mardini, Mayıs ayında açmayı planladığı gül yağı fabrikasının temelleri atıldı.

Yeni Atatürk Kültür Merkezi'nin temeli atıldı
Yeni Atatürk Kültür Merkezi'nin temeli atıldı
11.02.2019

Yenilenerek dev bir opera binasına dönüşecek olan Atatürk Kültür Merkezi'nin temel atma töreni yapıldı.

AKM'de temel atma öncesi hazırlıklar tamamlandı!
AKM'de temel atma öncesi hazırlıklar tamamlandı!
08.02.2019

İstanbul Taksim'de Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yerine yapılacak olan yeni opera binasının temel atma töreni öncesi hazırlıklar tamamlandı.

AKM'nin son hali havadan görüntülendi!
AKM'nin son hali havadan görüntülendi!
29.01.2019

Taksim'de AKM'nin yerine yapılacak olan yeni opera binasının temel açma çalışmalarına başlandı. Çalışmalar havadan fotoğraflandı.

Tekkeköy Devlet Hastanesi'nin temeli yakında atılacak
Tekkeköy Devlet Hastanesi'nin temeli yakında atılacak
07.01.2019

Tekkeköy Belediyesi tarafından üretilen 61 bin metre kare arsa üzerine yapılacak olan devlet hastanesinde somut adımlar atılmaya başlandı.

Yeni AKM için geri sayım başladı
Yeni AKM için geri sayım başladı
03.01.2019

Dünyanın sayılı opera binaları arasında yer alacak olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Projesi’nin temeli bu yılın şubat ayında atılacak.

Rize'de dolgu alanı üzerindeki binaların temeli hasarlı!
Rize'de dolgu alanı üzerindeki binaların temeli hasarlı!
29.12.2018

Rize'de yapılan teknik incelemelerde, dolgu üzerinde deniz korozyonuna uğrayan çok sayıda binanın temellerinin ağır hasarlı olduğu ortaya çıktı.

Prof. Dr. Raşit Küçük Kültür ve Spor Merkezi’nin temeli atıldı
Prof. Dr. Raşit Küçük Kültür ve Spor Merkezi’nin temeli atıldı
22.12.2018

Üsküdar Belediyesi, kültür, sanat ve spor aktivitelerini herkes için ulaşılır kılmak adına hayata geçirdiği projelere bir yenisini daha ekledi.

3 milyar dolarlık yabancı yatırımının temeli atıldı
3 milyar dolarlık yabancı yatırımının temeli atıldı
22.12.2018

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da gerçekleşen Badeer İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları Zirvesi’nin sonuç raporu açıklandı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camisi'nin temeli atıldı
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camisi'nin temeli atıldı
15.12.2018

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camisi temel atma töreni davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camisi temel atma töreni, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Temel atma töreninde konuşan Erbaş, Hz.Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicret ettikten sonra, Mescid-i Nebevi'yi sadece Müslümanların ibadetlerini yapması için değil, bir mektep olarak kullanmaları ve dini bilgilerini almaları için inşa ettiğini belirtti.

Hz. Muhammed'in Mescid-i Nebevi'nin içerisine insanların ilim, hikmet, bilgi ve irfan sahibi olmaları amacıyla "suffe" denilen bir de mektep yaptırdığını kaydeden Erbaş, şunları söyledi:

"İnşallah bu camimizde de gençlerimiz, insanlarımız sadece namaz kılmakla yetinmeyecekler, bir köşesinde derslerine çalışacaklar, öbür köşesinde sohbetlerini yapacaklar, çok fonksiyonlu olarak bu camiyi kullanacaklar."

Erbaş, konuşması sonrasında yaptığı duada dün Ankara'da Yüksek Hızlı Tren kazasında hayatını kaybedenlere ve tüm şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

"Mescitler Allah'ın evleridir"

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl'e üniversitenin ihtiyacını görerek, cami açma fikrini sunduğu için teşekkür etti.

Bozdağ, GATA içerisinde öğrenciler, akademisyenler, tedavi gören hasta ve yakınları bakımından cami ihtiyacının olduğunu belirterek, hizmetin hayırlara vesile olmasını diledi.

Bozdağ, "Mescitler Allah'ın evleridir. Öyle olduğuna biz iman ederiz. 'Mescitleri, Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Allah'tan başkasından korkmayanlar imar eder' diyor Kur'an'da CenabıAllah. Bu çok önemli bir esası tespit ediyor. Yeryüzündeki mescitlere baktığınızda gerçekten bunların imarını, inşasını yapanların, Kur'an'ın bu ayetinde vasıflandırılanlar olduğunu görüyoruz." ifadelerini kullandı. "2 bin kişilik cami planladık"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ise kısa süre içerisinde caminin hizmete girmesini temenni ettiklerini belirtti, hizmetin hayırlı olmasını diledi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ise 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) eğitim fonksiyonlarının Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredildiğini hatırlattı.

Bu kapsamda Diş Hekimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Eczacılık Fakültesini açtıklarını belirten Erdöl, üniversitenin kapasitesini artırdıklarını söyledi.

Erdöl, "Bin yataktan bin 500 yatağa çıkan hastane, 5 bine yakın öğrenci, 500 lojmanın tam ortasında bizim ihtiyacımızı giderecek bir caminin mutlak zaruri olduğunu gördük. Otoparkı, morg, gasilhanenin olacağı, istemeyiz ama, şehitlerimiz olduğunda şehitlerimizin askeri erkan tarafından gelip törenlerinin yapılabileceği, avlusunda 4 bin kişinin cenaze namazı kılabileceği 2 bin kişilik bir cami planladık." dedi.

Erdöl, caminin Eylül 2019'da bitmesini öngördüklerini söyledi. Caminin etüt salonları ve kütüphanesi olacak

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Bekir Bozdağ ve diğer davetliler kırmızı ve beyaz balonları gökyüzüne bıraktı ve butona basarak caminin temelini attı. 

Programa, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve üniversitenin akademisyenleri de katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan törende, davetlilere lokum ve yemek dağıtıldı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camisi, Üniversitenin Gülhane Külliyesi içerisinde, 4 bin metrekare üzerinde bin metrekare olarak tasarlandı. Selçuklu mimarisi tarzıyla hazırlanan cami, kubbesiz, düz çatı, tek minareli ve tek şerefeli olarak yapılacak.

Cami bünyesinde, aynı anda yüz kişinin kullanabileceği bir kütüphane, 120 kişilik etüt salonları, kapalı otopark, gasilhane ve imam odası bulunacak. Kapalı alanında aynı anda 2 bin 100 kişinin ibadet edeceği caminin iç ve dış doğramaları ahşap ve vitray cam olacak.

Süleymaniye Yenileme Alanı Projesi'nde temel atıldı
Süleymaniye Yenileme Alanı Projesi'nde temel atıldı
01.12.2018

İBB'nin KİPTAŞ ve Fatih Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirdiği Süleymaniye Yenileme Alanı Projesi'nin birinci etabının temeli atıldı.

AKM’nin son hali havadan görüntülendi
AKM’nin son hali havadan görüntülendi
30.11.2018

AKM’nin yıkım sonrası son hali ise havadan drone ile görüntülendi.

Parlamenterler Golf Life projesinin temeli atılıyor
Parlamenterler Golf Life projesinin temeli atılıyor
28.11.2018

“Parlamenterler Golf Life” projesinin temel atma töreni 2 Aralık 2018 Pazar günü saat 12.30’da gerçekleşecek.

New York'ta 21 katlı 'Türken Evi'nin temeli atıldı
New York'ta 21 katlı 'Türken Evi'nin temeli atıldı
26.11.2018

New York merkezli faaliyet gösteren Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfının (Türken) Evi'nin Manhattan binasının temeli atıldı.

İskitler'deki kentsel dönüşüm projesinin temeli atıldı
İskitler'deki kentsel dönüşüm projesinin temeli atıldı
18.11.2018

Ankara'nın İskitler bölgesinde başlatılan kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak projenin temeli atıldı.

İstanbul'daki 5 millet bahçesinin açılış töreni yapıldı
İstanbul'daki 5 millet bahçesinin açılış töreni yapıldı
17.11.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki 5 millet bahçesinin açılışı nedeniyle Başakşehir'de düzenlenen törende konuşma yaptı.

AKM'nin ihalesi 1-2 ay içinde yapılacak
AKM'nin ihalesi 1-2 ay içinde yapılacak
11.11.2018

AKM’nin mimari projesini üstlenen Tabanlıoğlu Mimarlık’ın ortaklarından Melkan Gürsel, ihalenin önümüzdeki günlerde yapılacağını söyledi.

AKM'nin temeli şubat ayında atılacak
AKM'nin temeli şubat ayında atılacak
01.11.2018

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, İstanbul'daki AKM projesinin geldiği noktaya ilişkin süreci değerlendirdi.

Gebze-Darıca metrosunun temeli atıldı
Gebze-Darıca metrosunun temeli atıldı
20.10.2018

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Gebze Organize Sanayi Bölgesi-Darıca Sahil Metro Hattı'nın temel atma törenine katıldı.

Sivas'ta Vefa Konutları'nın anahtar teslim töreni yapıldı
Sivas'ta Vefa Konutları'nın anahtar teslim töreni yapıldı
13.10.2018

Bakan Murat Kurum, Sivas Belediyesi tarafından yapılan Kale Projesi alanı ve restorasyonu devam eden Gök Medrese'de incelemelerde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sivas Belediyesi tarafından yapılan Kale Projesi alanı ve restorasyonu devam eden Gök Medrese'de incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

Sivas Belediyesinin dar gelirli vatandaşlar için ev sahibi olmanın yolunu açan Vefa Konutları'nın anahtar teslim törenine katılan Kurum, şehre bugüne kadar hizmet eden, projelerin tamamlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Sivas'a yapılan, yapımı süren ve yapılması planlanan çalışmalara değinen Kurum, şunları kaydetti:

"Şehirlerimizin geleceği adına yapılması gerekenleri Bakanlığımızca tüm il teşkilatımızca, il, ilçe belediye başkanlarımızca tespit ediyoruz. Tüm Türkiye için ilk 100 günlük eylemimizde mekansal strateji planımız var. Şehirlerimizin hazırladığı mekansal planları yerinde görme fırsatı elde diyoruz. İleride bunları birleştirip, bütünleştirip tüm ülke için plan haline getireceğiz. İleride inşallah daha planlı bir şehir üretme ve şehrin gelişmesi noktasında daha planlı hareket edeceğiz. Toplu Konut İdaresi olarak Sivas'a yaklaşık 2 milyarı aşkın yatırım yaptık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi etkin, hızlı, yerinde karar alan bir modeldir. Bu modelde biz de belediyelerimizle birlikte uyum içesinde çalışacağız. Şehirlerde daha hızlı hizmet etmek adına kararlar almaya çalışacağız." Konutların devamı da yapılacak

Sivas'ta süren Kale Projesi'ni hızlandıracaklarını anlatan Kurum, Sivas Belediyesine İller Bankası üzerinden kaynak aktaracaklarını söyledi.

Kurum, Sivas'ın çok büyük problemi olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Bu konutlar 18 bin metrekare alan üzerinde 10 katlı 10 bloktan oluşuyor. 75 metrekarelik daireler, yaklaşık 400 daire var. Sivas'ın vatandaşına olan vefa borcunun örneği bu projeler. Başkanım vefa borcunu ihtiyacı olan vatandaşımıza çok uygun şartlarda, ortalama 80 bin bedelle 18 aylık gibi kısa bir sürede yaptı, teslim etti ve şehrin vatandaşına olan vefasını ödemiş oldu. Biz de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak vatandaşımızın ihtiyaçları neyse bu ihtiyaçları tespit edip yapma gayretindeyiz. Bu konutların devamını hem Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızca hem de belediyelerimizce yapacağımızın sözünü veriyoruz." 

Konuşmaların ardından temsili olarak altı kişiye anahtar teslimi yapıldı, konutların açılışı gerçekleştirildi.

Daha sonra Bakan Kurum ve beraberindekiler tamamlanan daireleri gezdi.

Törene, Vali Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Habip Soluk, Belediye Başkanı Sami Aydın, diğer ilgililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.