Uzmanına Sor

Gayrimenkul sektörü ile ilgili her türlü sorunuzu bize iletin uzmanlarımız sizin için cevaplasın.
1000
Sorular ve uzman cevapları

Toplam 290 sayfadan 1. sayfa gösterilmektedir

Soru: kiracı tahliye
Merhabalar, 12 Aralık 2014’te içinde kiracı olan bir daire satın aldım. 17 Aralık 2014 tarihinde noterden ihtiyacım olduğu için evi boşaltmalarını istedim (üzerime başka herhangi bir mülk bulunmamaktadır). Ayrıca çıkmalarına kadar da kiraları yatırması için hesap numaramı belirttim. Kiraları her ayın 15 inde ödemesi gerekiyor. (Önceki ev sahibi ile yaptığı kontratta böyle anlaşılmış.) 12. ayın kirası hala ödenmedi. Büyük ihtimalle 15 ve 15 şubat kiraları da ödenmedi. ocak sonunda 7/30 gönderdim. şubat 2 de eline ulaştı ama itiraz ve ödeme yapmadı. kiraların ödenmediği için tahliye davasını ne zaman açmalıyım. süreç nasıl olmalı. şimdiden bilgileriniz için teşekür ederim.
Bulent erdem 26 Şubat 2015 - Saat 11:33
Cevap: Bülent bey iyi günler. Kiracıya 7-30 gönderdiğinizi söylüyorsunuz. Yanlış hesaplamıyorsam Mart'ın 3 ya da 4'ünde 30 günlük itiraz ve bekleme süresi bitiyor. Eğer o ihtarınızın talepler bölümüne haciz ve tahliye istediğinizi belirttiyseniz, bu sürenin sonunda İcra Hakimliğine doğrudan tahliye talebiyle dava açabileceksiniz. Yok eğer bunu belirtmediyseniz yeni baştan başlamanız gerekir. Bu da yeni bir dava ve yine 30 günlük bekleme süresi demektir.
Emlaktasondakika.com 26 Şubat 2015 - Saat 15:17
Soru: adana suluca toki yedek liste
adana suluca toki konutları yoksul vatandaşlara belirli şartlar baz alınarak oturum yapılması için ev verildi ancak taksitleri az oldugu için 1280 konutun yaklaşık yarısı boş vaziyette yani kurrada ev çıkanlar taksiti ödüyor ama oturmuyor demekki ihtiyacı yok. eger ihtiyacı yok ise yedek listede olupta sokakta yasayanlar ve ya kirada oturanlara haksızlık yapıldıgı konusunda ne yapabilirsiniz yardım lütfen. bu daireleri yoksullara verilirken oturma şartı getirilmişti.
ilknur 24 Şubat 2015 - Saat 16:12
Cevap: Değerli takipçimiz, söylediklerinize katılmakla birlikte verecek bir yanıt bulamıyoruz. Boş dediğiniz dairelerin gerçek sahiplerinin kimler olduğunu biz bilemeyiz, ayrıca onların bu daireleri gerçekten hak edip etmetiklerine de ne biz ne de siz karar verebilirsiniz. TOKİ tahsisleri yaparken belli kriterler arıyor zaten, buna rağmen yalan bilgiler verip ilgilileri aldatanlar varsa onların vicdanına kalmış artık.
Emlaktasondakika.com 24 Şubat 2015 - Saat 18:30
Soru: ev
Mrb. Benim konya da selçuklu ilçesinde 10.000 m2 bir parselde 13 hissedardan biriyim. Müatahit çoğunluğu sağlayarak parselleri kat karşılığı arsa sahiplerinden almış Benim arsamın 200 m2 hissedarlarının yarısını 100 m2 sahibim. Diğer 100 m2 kat karşılığı anlaşmışlar.arsanın üstünde iki katli yeni yapı dairem var. Tapu dairesinde ev vergisi ödüyorum ama tapuda arsa gözüküyor. Arsam başka yer kaymış gözüküyor mütahait bana değerinin çok çok altında değer biçiyor. Bende anlaşmak istemiyorum. Muatahit dava açabilir mi yada isale i suyu davası açabilir mi kentsel dönüşüm belediyeden izin alabilir mi ? Benim ne yapmam gerekiyor .bilgilerinizi rica ederim. Not: evimin riskli yada depremlik gibi bir durumu yoktur
abdullah karabakla 22 Şubat 2015 - Saat 12:23
Cevap: İyigünler değerli takipçimiz. Anlaşmayı yapanlar göz göre sizin hakkınızı yiyemezler. Ama siz de iki katlı ev yaptınız diye diğer 9 ortağınızı uzun süre oyalayamazsınız. Eğer karşı taraf size izalei şuyu davası açarsa 7 gün için de hemen kabul edip karşılık vermeniz gerekir. Ama bu davayı baştan kaybettiğiniz anlamına gelmez. Birincisi mahkeme arazinin tamamının satılması yerine bölünmesine de karar verebilir. Yani sizin binanızın olduğu bölüm sizin uhdenizde kalabilir. Bu olmaz da satış kararı alınırsa bu sefer de sizin binanız için ayrı bir değer tahsisi isteme hakkınız var. Yani müteahhite boş arsa verenle, iki katlı evini veren aynı değildir. Mahkeme bilirkişi atayıp bunun değer tespitini yaptıracaktır mutlaka. Bunun dışında eğer eviniz kentsel dönüşüm alanına girdiyse yıkılma riski olması gerekmiyor. Diğer ortaklarınız kabul ettiği için sizin fazla direnme şansınız yok. Direnirseniz karşı taraf kamulaştırma ister bu sefer de devletin belirleyeceği kamulaştırma rakamına razı gelmek zorundasınız.
Emlaktasondakika.com 24 Şubat 2015 - Saat 18:37
Soru: tokilerin devirleri
2010 yolunda teslim edilen tilkilerden baskasi üzerinden alihan dairenin devirleri ne zaman gelir .kütahya 2.etap tokileri
sevilay sahin 20 Şubat 2015 - Saat 11:10
Cevap: Değer takipçimiz. Özür dileyerek sorunuzdan birşey anlayamadığımızı belirtmek isteriz. Bize daha açık yazarsanız seve seve yanıtlarız. Eğer devirli Toki dairesinin tapularını soruyorsanız, diğer hak sahiplerinden bir farkınız yok. Diğer hak sahipleriyle aynı anda tapunuzu alabilirsiniz.
Emlaktasondakika.com 24 Şubat 2015 - Saat 18:51
Soru: beytepe akçalı
Beytepe deki Akçalı arsa kooperatifinin hisse fiyatları şu anda 200.000 TL civarlarında. Büyük bir inşaat şirketiyle kat karşılığı anlaşıldığı ve en geç 5-6 yıl içinde teslim edileceği söyleniyor. Civardaki inşaatlar kalitesinde olmasa bile 150 m2 lik bir dairenin eder fiyatı sizce kaç TL civarında olur. 200.000 TL ye bu hisse şu anda alınıp 5 yıl sonrası için yatırım yapılır mı ? Teşekkür ederim.
Cem Alaylı 20 Şubat 2015 - Saat 09:40
Cevap: Değerli takipçimiz, bundan sonraki gelişiminin nasıl seyredeceğini bilmediğiniz bir kooperaatif hissesi yerine aynı fiyata Ankara'nın herhangi bir yerinden daire alsanız yine hedeflediğiniz primi yakalayabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Kooperatifte herşeyin iyi gitmesi ve inşaatın zamanında tamamlanması halinde daha fazla prim elde edeceğiniz muhakkak. Ama bunun tersini de düşünmek gerekiyor. Yine de bölgenin asıl değerini sadece prim beklentileri değil, bölgede yükselecek inşaatların ve verilecek altyapı hizmetlerinin kalitesi belirleyecektir.
Emlaktasondakika.com 24 Şubat 2015 - Saat 19:08
Soru: 2b arazi satışı
2b arazi sahibiyim.vekaletle yerimin satışını verdim ve verdiğim kişi ardından muhafakatname verdi.vekaletle bu şekilde bir satış mümkün mü?yoksa alan kişiye muhafakatname vermem gerekiyor mu?
şenol akkoyun 19 Şubat 2015 - Saat 17:14
Cevap: Şenol bey iyi günler.... Birincisi vekaletname ile (sizin verdiğiniz yetki sınırlaması kapssamında) her işlem gerçekleştirebilir. Öncelikle sizin yapılmasını istediğiniz işleme göre kısıtlama koymanız gerekirdi. Vekaletnamenizde neler yazılı olduğunu bilmediğimiz için yorum yapamıyoruz. Yapılan işleme gelince eğer bu işlemi sizin menfaatiniz doğrultusunda yaptıysa sorun yok. Muhafakatname verip sizin arsanız için de karşı taraftan aynı izni aldıysa sorun yaşamazsınız. Yok işlem tek taraflı yapılmış diyorsanız sorun olabilir.
Emlaktasondakika.com 24 Şubat 2015 - Saat 10:30
Soru: suluca ikinci etap
öncelikle hayırlı günler adana sarıçam suluca toki de oturmaktayım . suluca tokinin ikinci etabı yapılma olasılıgı ve yahut burada başka firma tarıfından yerleşim yerleri yapılması umudu varmıdır. geleceği hakkında hiç bir bilgimiz bulunmamaktadı
cumali soysal 18 Şubat 2015 - Saat 18:53
Cevap: İyi günler. Öncelikle geciken yanıtımız için özür dileriz. Sorunuza gelince Toki dahil hiçbir kuruluş etüt, proje vs. çalışmalarını tamamlayıp ruhsat başvurusu yapmadan projelerini kamuoyuna duyurmamaktadır. Bunun sayısız gerekçeleri var ve bizce de haklıdırlar. Çünkü düşünce aşamasındaki bir projenin hayata geçirilmesinde sayısız sıkıntılar yaşanabilir. Doğal olarak bölgenizle ilgili farklı girişimler olsa bile şu ana kadar kamuoyuyla paylaşılan hiçbir proje bulunmamaktadır.
Emlaktasondakika.com 26 Şubat 2015 - Saat 15:34
Soru: arsa tapusu
merhabalar yakın zamanda arsa almayı dusunuyorum bu arsanın garantı olması ıcın imar ın yüzde kaç ve tapu durumunun ne olması gerekıyor mesela müstakil parsel vs.. tesk ederım sımdıden
göksel 12 Şubat 2015 - Saat 19:25
Cevap: Değerli takipçimiz, arsa yatırımıyla zaten doğru bir karar vermiş bulunmaktasınız. Ama diğer sorularınıza bu kadar rahat yanıt veremeyeceğiz. Öncelikle müstakil tapulu ve üzerinde şerh olmamasına dair dikkatli olmanız dışında bir önerimiz olmayacak. Çünkü alacağınız arsanın imar durumu ve inşaat oranı sokak sokak bile farklılık gösterebiliyor. Ama bununla birlikte yapılaşma oranı azaldıkça arsanın metrekare değeri artmaktadır. Yani size sağlıklı bir kıyaslama yapamayız.
Emlaktasondakika.com 26 Şubat 2015 - Saat 15:40
Soru: arsa tapusu
merhabalar yakın zamanda arsa almayı dusunuyorum bu arsanın garantı olması ıcın imar ın yüzde kaç ve tapu durumunun ne olması gerekıyor mesela müstakil parsel vs.. tesk ederım sımdıden
göksel 12 Şubat 2015 - Saat 19:25
Cevap: İyi günler.... Öncelikle arsa tapularında müstakil olanı tercih etmeye çalışın. İleride sorun yaşamamak için tabi. Tapunun üzerinde şerh yoksa ve imara açıksa pek sorun yaşamazsınız. Diğer soruya gelince alacağınız arazinin değerini böyle ölçemezsiniz. Her bölgede oranlar farklı buna bağlı olarak arsa değeri de farklıdır. Arazinin değerini üzerine yapabileceğiniz inşaat alanının toplam metrekaresine bölerek size maliyetini hesaplamanız daha doğru olacaktır.
Emlaktasondakika.com 24 Şubat 2015 - Saat 10:37
Soru: FORUM ELAZIĞ İNŞAATI
Hocam Elazığ forum inşaatı ne zaman başlayacak Bir bilginiz varmı kaç senedir yapılmadı acaba firma yapmaktan vazmı geçti?
Mustafa 09 Şubat 2015 - Saat 02:17
Cevap: Mustafa Bey merhaba, Sistemsel bir arıza nedeniyle sorunuzu geç yanıtladığımız için özür dileriz. Forum Elazığ inşaatı hala yapım aşamasında, yapımcı firmanın CEO'su Hüseyin Belgü, Adana ve Elazığ projelerinin çok yakında hizmete gireceğini belirtmişti ancak bitimi 2015 görünen projenin bu yıl içinde bitmesi şu an için mümkün görünmüyor. Saygılarımızla.
Emlaktasondakika.com 23 Şubat 2015 - Saat 16:45
Uzmanına Sor
Gayrimenkul sektörü ile ilgili her türlü sorunuzu bize iletin uzmanlarımız sizin için cevaplasın.
1000