TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ve  Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu

TOKİ’den emeklilere yönelik konut projesi!

TOKİ Emine Pile 30.10.2015
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, emeklilere yönelik konut üretme projesi kapsamında Bartın’a geldi.
TOKİ Başkanı Turan "Emeklilerimiz için 'Hiç ev sahibi olmayacak' diyoruz ama köyde bağı, bahçesi, evi olan, atadan, dededen kalma hisseli dairesi olan var. Bunları ev sahibi olarak kabul etmiyoruz ve bu emeklilerimizi de konutlarımızdan faydalandıracağız" dedi.  

Turan, Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu'nu ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, TOKİ'nin emeklilere yönelik konut üretme projesi kapsamında kente geldiğini ve tespit edilen 3 araziyle ilgili incelemelerde bulunacaklarını söyledi.

TOKİ büyük bir hamle içerisinde 

TOKİ binalarının şehrin ayrı bir yerinde olmasının yanında, içerisinde meydanı, caddesi, okullarıyla yeni bir mahalle, yeni bir kasaba kurma düşüncesinde olduklarını ifade eden Ergün Turan, şöyle devam etti:
"Yani orada yaşayan insanlar, merkeze gelme ihtiyacı hissetmesinler. Yeni bir şehir dokusu oluşturalım istiyor ve şehir mimarisini de dikkate alarak yeni bir konsept üzerinde ilerliyoruz. Tabi burada ilk muhatap kitlemiz, ev sahibi olmayan emekli vatandaşlarımızdır. İlk yapacağımız konutlardan ev sahibi olmayan ve hane geliri 3 bin 200 liranın altında olan emekli vatandaşlarımızı yararlandıracağız."

Emeklilere yönelik konut üretme projesinin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatlarıyla hayata geçtiğini aktaran Turan, sosyal devletin gereği olarak büyük bir hamle içerisinde olduklarını, Batman'da sadece emeklilere bin 400'e yakın konutu teslim ettiklerini kaydetti.

Yıl sonuna kadar 50 bine ulaşacak 

Ergün Turan, TOKİ olarak bu yıl 41 bin konut ürettiklerini, yıl sonuna kadar bu sayının 50 bine ulaşacağını belirterek, "TOKİ, zaten çok güçlü bir kuruluş. TOKİ'nin kurulduğu 1984'ten 2002'ye kadar 43 bin konut üretilirken, 2002'den 2015 yılına kadar 680 bin konut üretildi. Önümüzdeki yıl Toplu Konut İdaresi'nin en zirve yılını hedefliyoruz ve 70 bin konut üreteceğiz. Tabi bunları yeni bir şehircilik anlayışıyla yapıyoruz. Bartın'a da bin ila bin 500 konutluk projeyi hayata geçireceğiz" diye konuştu.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise emeklilerin 250 lira taksitle ev sahibi olmasının seçim beyannamelerinde olmalarına karşın şimdiden icraata dönüştürdüklerini ve projenin Bartın'da da en kısa zamanda hayata geçeceğini anlattı.

Türkiye Emekliler Derneği Bartın Şube Başkanı Ali Kalaycı da kentte büyük bir memnuniyet ve heyecanla karşılanan proje için ilgililere teşekkür etti.

TOKİ'den emeklilere yönelik ev TOKİ konut projesi emeklilere yönelik konut üretme projesi