Kaynarca-Pendik-Tuzla yeni metrosuna kavuşuyor!
Viaport Venezia AVM yarın açılıyor!
AVM’lerde alınan otopark ücretleri yasal değil!
Siyasi belirsizlik Türkiye'de ekonomiyi etkiliyor!
İzmir'in stadyumları için gaza basıldı!

Tüm yollar Bahçeşehir ve Beylikdüzü'ne çıkacak!

Tüm yollar Bahçeşehir ve Beylikdüzü'ne çıkacak! Metrobüs'e yeni hatlar ekleniyor, Marmaraya Bahçeşehir'e kadar geliyor. Tüm bu yatırımlar yakın gelecekte her yol Bahçeşehir- Beylikdüzü'ne çıkacak dedirtiyor
 
Yazı Boyutu

Kaynak: Selma Şenol / Bugün
 
 
Yeni gelişen yerler olması nedeniyle ilk etapta ulaşım gibi sorunlarla karşılaşan bölge, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım yatırımlarıyla rahatlıyor. Metrobüs'e yeni hatlar ekleniyor, Marmaraya Bahçeşehir'e kadar geliyor. Tüm bu yatırımlar yakın gelecekte her yol Bahçeşehir- Beylikdüzü'ne çıkacak dedirtiyor.
 
Öncelikle Metrobüse yeni hatlar eklenmesi gündemde. Altı yeni güzergâhın devreye sokulabilmesi için plan-proje hazır. Avcılar-Söğütlüçeşme arasında günde ortalama 700 bin kişi taşıyan metrobüs hattının yeni güzergahları arasında, 55 kilometrelik Bahçeşehir-Kozyatağı hattı da bulunuyor.
 
E-5 güzergahındaki trafiği rahatlatması ve toplu taşımayı teşvik etmek için 2007'de Topkapı-Avcılar arasında hayata geçirilen, ardından Zincirlikuyu ve Kadıköy Söğütlüçeşme'ye kadar uzatılan metrobüs hattı, ilk etapta Avcılar'dan Beylikdüzü'ne uzatılacak. Belediye, proje çalışmaları tamamlanan hattın hayata geçirilebilmesi için kaynak arayışlarını sürdürüyor. Yaklaşık 10 kilometrelik hat üzerinde 8 durak bulunacak ve günlük yolcu kapasitesi 1 milyona ulaşacak.
 
TEM'DEN KOZYATAĞI'NA
Belediye, metrobüsün Beylikdüzü etabını hayata geçirdikten sonra farklı güzergâhlarda 4 hattı daha hizmete sokmayı planlıyor. Planlanan hatlar sırasıyla 25 kilometrelik Bahçeşehir-Topkapı, 22 kilometrelik Bahçeşehir-Havaalanı, 55 kilometrelik Bahçeşehir-Kozyatağı ve 20 kilometrelik Ümraniye-Sultanbeyli. Metrobüs hatlarının toplam uzunluğu, yaklaşık 200 kilometreyi bulacak. Bahçeşehir-Kozyatağı arasında yapılması planlanan metrobüs hattı, TEM Otoyolu güzergahını izleyerek, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden geçecek.
 
Bahçeşehir-Topkapı hattı ise Esenler üzerinden Topkapı metrobüs hattına entegre edilecek. Bu 4 hattın yanı sıra Harem-Kozyatağı, Bağdat Caddesi-Kadıköy, Beşiktaş-4.Levent, Edirnekapı-Vezneciler ve Aksaray-Bağcılar hatları da planlanan güzergahlar arasında yer alıyor. Tüm hatların devreye sokulmasıyla birlikte metrobüslerin günlük yolcu kapasitesi yaklaşık 2 milyonu bulacak. İstanbul trafiğinin de yeni hatlarla, ciddi oranda rahatlaması bekleniyor.

Metrobüs halen Avcılar'dan Zincirlikuyu'ya çalışıyor. Daha sonra Avcılar'dan Beylikdüzü'ne uzatılacak. 3 Mart Salı günü Başbakanımızın katılımıyla Kadıköy Söğütlüçeşme'den Avcılar'a metrobüs hattı devreye giriyor. Doğalgazı kullanıyorsunuz, su probleminiz yok, derelerinizden pislik akmıyor. Güzel konutlar yapılıyor, sağlık hizmetleri devreye giriyor. Bu yıl ihalesini yapmayı planladığmız Kabataş'tan başladığımız Beşiktaş - Çaglayan - Alibeyköy- Tekstilkent istikametinden geçecek Mahmutbey metro istasyonu hattı Bahçeşehir, Esenyurt üzerinden Silivri'ye doğru gidecek. Hatla buluşmak üzere devam edecek.

Bir diğer yatırım ise Metro'ya. İBB'nin planlarına göre, 12 kilometre uzunluğunda Esenyurt-Küçükçekmece-Başakşehir-Bağcılar hattı yapılacak. Yani Bağcılar'a bağlı Mahmutbey semtinden Bahçeşehir ve Esenyurt'a giden hat. Mahmutbey-Tekstilkent-Beşiktaş Metrosu ile birleşebilecek Böylece Esenyurt metroya kavuşacak. Selma ŞENOL

MARMARAY'DA BİR İSTASYON
İspartakule yalnız bir yerleşim yeri değil aynı zamanda İstanbul Boğazı'nın altından tüp tünellerle Avrupa ve Asya'yı demiryolu ile birleştirecek olan Marmaray Projesi'nin de bir istasyonu. Ulaştırma Bakanlığı kazı çalışmalarını kapsayan Kazlıçeşme ile Söğütlüçeşme'yi bağlayan 13,5 kilometrelik kazı çalışmalarını 2012 yılında tamamlamayı hedefliyor. Projede geçen yılın sonunda İstanbulluların ulaşımını kolaylaştırmak için güzergahta değişiklik yapıldı.
 
Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Halkalı´da bitmesi planlanan Marmaray projesinin Bahçeşehir´e kadar uzatılacağı müjdesini verdi. Uysal "Ayrıca, Yenikapı-Bahçeşehir Metrobüs projesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ölçümlere başladı. Başakşehir Metrosu´nun yüzde 90´ı bitti. 2011 yılı başında açılacak. 3. köprüye Bahçeşehir-Boğazköy üzerinden bağlantı yolu yapılacak. Olimpiyat Stadı´nda biten metronun Kayabaşı'nda kurulacak meydana kadar uzatılması için de görüşmelerimiz sürüyor." dedi.
 

Bu haberle ilgili sorularını Uzmanına Sor
Sektörden Haberler
Mobilyada en fazla büyüyen Türkiye oldu!
30.07.2015 15:09
Türkiye mobilya sektörünün lokomotif örgütü Mobilya Dernekleri Federasyonu, 10 milyar dolarlık ihracat hedefi için çalışmalarını sürdürüyor.
Hollanda'dan geldi, İzmit'te bacağına inşaat demir saplandı
30.07.2015 11:05
Hollanda’dan tatil için geldiği Kocaeli'nin İzmit ilçesinde ekmek almak için bakkala giden kız çocuğunun bacağına inşaat demiri saplandı.
Erzincan'da 2 milyon 247 bin TL'ye satılık arsa!
29.07.2015 11:34
Erzincan'ın Merkez- Fatih Mahallesi'nde yer alan 2 milyon 247 bin TL'lik arsa satışa sunuldu.
IMF, Türkiye ekonomisini değerlendirdi
29.07.2015 10:50
IMF, "Yüksek dış finansman ihtiyacı, Türkiye'nin ters sermaye akımlarına karşı kırılganlığının sürmesine neden oluyor"
Üsküdar Belediyesi'nden metro çalışması hakkında açıklama!
28.07.2015 15:26
Üsküdar Belediyesi Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro inşaatı çalışmaları sırasında binalarda meydana gelen hasarla ilgili açıklama yaptı.
Tema İstanbul, Daikin Airfel’i tercih etti!
28.07.2015 15:10
Türkiye’nin en büyük karma projesi Tema İstanbul, ısıtma ihtiyaçlarının çözümünde Daikin’i tercih etti.
24 GPY Türkiye'de ilk Gayrimenkul Yatırım Fonları’nı kuracak
28.07.2015 14:09
24 Gayrimenkul Portföy Yönetim Şirketi, Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım fonlarının kuruluşu için hazırlıklarını tamamlamak üzere.
Türklerin Batum'a ilgisi yoğun!
28.07.2015 11:54
Gürcistan’ın liman kenti Batum'a bir yılda giden 4.5 milyon turistin 3.5 milyonunu Türkler oluşturuyor.
Batı Mahal, doğanın merkezinde bir yaşam sunuyor
28.07.2015 10:43
Doğa içinde malikane konforu yaşatan Batı Mahal, lokasyonuyla merkezi noktalara erişim kolaylığı da sağlıyor
Yazarlar
Sabahattin Arvas
Gayrimenkul panik ortamını kaldırmaz!
Beyhan Cebeci
Yardım değil, sosyal sorumluluk!
Uğurcan Tokay
Asosyalleştiren sosyallik; AVM
Hüseyin Belibağlı
Gayrimenkul sektörü hareketli
Mehmet Emin Öztürk
Marka bir kentiniz olsun, 1 milyar dolar borcun olsun!
Ali Güvenç Kiraz
İnşaatlarda bina tamamlama sigortası zorunlu olmalıdır
Uzmanına Sor
Gayrimenkul sektörü ile ilgili her türlü sorunuzu bize iletin uzmanlarımız sizin için cevaplasın.
1000