konut satışları

Tarihi kampanya konut satışlarını canlandırdı

Sektörden Haberler Emine Pile 25.10.2016
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), eylül ayına ilişkin konut satış istatistikleri Türkiye geneli satışların arttığını gözler önüne serdi.
TÜİK'in verilerine bakıldığında konut satışlarında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanan artış alıcılardaki güven algısını ortaya koydu. 

İstatistiklere göre, ülke genelinde eylülde satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 5.1 düştü, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 17.8 artarak 108 bin  918 oldu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ekonomik gelişmeye katkı sunmak ve vatandaşı ev alımına yöneltmek için Emlak Konut GYO öncülüğünde başlatılan 0.70 faiz oranı ve 120 ay vadeli ‘tarihi kampanya'nın etkileriyle vatandaşın konut alımı artmaya devam ediyor. Kampanyanın yine en önemli getirisi ise ‘ipotekli' yani banka kredili satışlarda oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla banka kredisi faiz oranlarının 1'in altına çekilmesiyle birlikte konut alıcısının bankaları tercih etme oranı son 18 ayın en yüksek seviyesi oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları eylülde, geçen yılın aynı  ayına göre yüzde 46.7 artarak 42 bin 83'e yükseldi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 38.6 olarak  gerçekleşti. 

Diğer satış türlerinde el değiştiren konut sayısı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 arttı ve 66 bin 835 oldu.

‘Krediye yönlendirdi'

Emlak Konut GYO kampanyası olmasaydı konutta satış oranlarının yıl içinde yaşanan olumsuz gelişmelerden dolayı düşük seyredeceğini belirten İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, kampanya ile birlikte konut kredisi faiz oranlarının belirli ölçüde düşmesiyle ipotekli alımların artış gösterdiğini kaydetti. Tanes, “Ağustos ayında başlayan ve devam eden kampanyanın önemli bir yansıması da eylül ayında görülüyor. Yıl içinde yaşanan sorunlar büyük bir darbe vurabilirdi ama satışları kampanyalar sayesinde canlandırmış olduk. Yine ipotekli satışlarda artış da kampanyayı işaret ediyor. Konut kredi faiz oranında yaşanan avantaj vatandaşı konut kredisi kullanmaya yönlendirmiş. Bu da, birinci el satışları olumlu etkiledi” diye konuştu. 

‘Faizler daha da düşmeli'

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 120 ay vadede konut kredisi faiz oranlarının 0.80 ve altında seyretmesi gerektiğini belirterek, bu şekilde yeni bir rekorun geleceğini söyledi. Yılmaz, “Banka konut kredisi faizlerinin geri çekilmesi ciddi bir hareketlenmeye neden oldu. Üretimi de tüketimi de artırdı. Biraz daha geri gelmesi de rekoru getirecektir” dedi.

‘Talep güçlü'

Satış istatistiklerinin alıcılardaki güven algısının yükseldiğini teyit ettiğini anlatan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Konut satışlarındaki banka kredisi kullanımının artışı Emlak Konut güvencesinin ve sunduğu fırsatın karşılık bulduğunun bir göstergesidir. Konut talebini harekete geçirmek için uygun zeminin yaratılması da çok önemli. Konut alıcıları güven ve düşük maliyet kriterlerine önem veriyor. Yerli yatırımcılarda konut kredisi faizlerinin düşmesi ertelenmiş talebi harekete geçirirken, yabancı yatırımcıda ise müktesep hak, oturma izni, vatandaşlık gibi kriterler öne çıkıyor” diye konuştu. 

Yabancıda düşüş sürüyor

Yabancılara yapılan konut satışları eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27.8 azalarak 1276 oldu. Yabancılara konut satışlarında ilk sırayı 359 konut ile Antalya aldı. Antalya'yı sırasıyla 323 konutla İstanbul, 82 konutla Bursa, 69 konutla Aydın, 67'şer konut satışı ile Trabzon ve Yalova takip etti. Geçen ay Irak vatandaşları Türkiye'den 230 konut satın aldı. Irak'ı sırasıyla, 140 konut ile Suudi Arabistan, 99 konut ile Rusya, 85 Kuveyt ve 84 konut ile İngiltere izledi.

konut satışları konut satış istatistikleri TÜİK konut kredisi faiz oranları