Anadolu Yakası

Anadolu Yakası yükselişe geçti

Konut Projeleri Emine Pile 23.11.2015
Avrupa yakasındaki ulaşım imkanlarının gün geçtikçe çözümsüz hale gelmesi son zamanlarda Anadolu Yakası’na olan ilgiyi daha da arttırdı.
Gayrimenkul piyasasında İstanbul'un kabına sığmadığını ifade eden EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Anadolu yakasının ciddi bir yükselişe geçtiğini, altyapı projeleri ve kentsel dönüşüm projelerinin emlak fiyatlarını yükselttiğini söyledi. Altyapı projelerinin tamamlanmasına doğru ikinci bir yükseliş dalgası beklediğini, kentsel yenilemede öne çıkan Bağdat Caddesinde ise metrekare birim satış fiyatlarının 10 bin dolara dayandığını vurgulayan Yazıcı, İstanbul'un gerek aldığı göçler gerekse Avrupa yakasındaki ulaşım imkanlarının gün geçtikçe çözümsüz hale gelmesiyle Anadolu yakasının yükselişe geçtiğini kaydediyor. 

EN ÇOK KONUT SATILAN İLÇELER 

Yazıcı, mevcut projelerin tamamlanmasına doğru gayrimenkul fiyatlarında ikinci bir yükseliş dalgasının muhtemel olduğunun altını çizdi. Yazıcı şöyle devam etti: "Üsküdar-Sancaktepe metro hattının devreye girmesi ve arsa stoku bulunması sebebiyle Sancaktepe'de konut fiyatlarında yüzde 100'e yakın artış oldu. Marmaray'a entegre edilecek Kartal-Gebze raylı sistem hattı da bu artışı tetikleyecek. 2015 yılının ilk 9 ayında Anadolu yakasında en çok konut satılan ilçeler Pendik, Sancaktepe, Ümraniye, Kartal ve Kadıköy. Pendik İstanbul'da en çok konut satılan 3'üncü ilçe." 

KÖRFEZ GEÇİŞ KÖPRÜSÜ FİYATLARI ARTTIRACAK 

İzmit Körfez geçişi projesiyle insanların İzmit'ten, hatta Bursa'dan Anadolu Yakası'na çalışmak için geleceğini belirten Yazıcı, "2016'da Pendik ve Tuzla bölgesindeki konut fiyatlarında ve el değiştirmelerde ciddi hareketlilik olması bekleniyor. Tuzla'daki marina projesi konut fiyatlarında yüzde 35-40 fiyatları artıracak. 

ALTYAPI PROJELERİ DEĞERİ KATLADI

Anadolu yakasında yeni metro ağlarının açılacak olmasının, bu hatlarda ve mevcut hatlardaki ofis ve konut piyasasının da hareketlenmesine yol açtığını dile getiren Yazıcı, Marmaray hattı sayesinde bir yakadan diğerine geçmekte yaşanan engellerin büyük ölçüde aşılmış olduğunu, bunun da Anadolu yakasını cazip hale getirdiğini kaydetti. Mega projeye ek olarak yapılması planlanan Avrasya Karayolu Tüp Geçidi, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Köprü projelerinin geçtiği güzergahlar ve çevresindeki emlak değerlerinde de ciddi derecede artışlar gözlemlendiğini vurgulayan Yazıcı, "Bu bölgelerdeki semtler en fazla konut satılan alanlar haline geldi" diye konuştu. 

Sabah/Seda Tabak

Anadolu Yakası EVA Gayrimenkul Cansel Turgut Yazıcı