İzmir Kuş Cenneti

İzmir Kuş Cenneti güzellikleriyle hayran bırakıyor

Genel Zeynep Karabağ 15.10.2016
Gediz Deltası'ndaki İzmir Kuş Cenneti, başta flamingo ve pelikanlar olmak üzere 291 kuş türüyle ziyaretçilerine eşsiz güzellikler sunuyor .
Barındırdığı bitki ve hayvan türlerinin yanı sıra flamingo ve pelikan gibi yıl boyu yaşam alanı olduğu çok sayıda kuşa ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti'nin ziyaretçileri, doyumsuz güzellikleri görüntüleme imkanı buluyor.  

Dünyanın en önemli sulak alanları arasında yer alan ve bu nedenle ulusal ve uluslararası koruma statülerine sahip bulunan Gediz Deltası'ndaki İzmir Kuş Cenneti, üreme ve yıl boyu yaşam merkezi olduğu 291 kuş türü barındırıyor. 

<a href='http://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=%c4%b0zmir+Ku%c5%9f+Cenneti'>İzmir Kuş Cenneti</a>

Tuzla sahası, sazlıklar, sulak çayırlar, otlak ve tarım alanları, tatlı ve tuzlu suların geçiş noktalarının yanı sıra birçok ekosisteme ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti'nde, çok sayıda kuş türü ile 315 bitki, 62 omurgasız hayvan ve aralarında yabani atların da bulunduğu pek çok memeli türünü görmek mümkün. 

Ana tür flamingo

Her yıl yapılan kış ortası kuş sayımlarında, farklı türlerde 60 ile 100 bin "kuş bireyi" tespit edilen İzmir Kuş Cenneti'nde, ana tür olarak flamingolar göze çarpıyor. Tuz Gölü ile flamingoların Türkiye'deki iki üreme sahasından biri olan İzmir Kuş Cenneti, sahip bulunduğu dünyanın en büyük yapay kuluçka adasıyla bu kuşlar için hayati önem taşıyor.  

Bu yıl yaklaşık 14 bin flamingo çiftinin kuluçkaya yattığı İzmir Kuş Cenneti'nde, binlerce yavrusu hayata gözlerini açtı. 

<a href='http://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=%c4%b0zmir+Ku%c5%9f+Cenneti'>İzmir Kuş Cenneti</a>

İzmir Kuş Cenneti, küresel ölçekte popülasyonu giderek azalma eğilimi gösteren tepeli pelikanlar için de büyük önem taşıyor. Tepeli pelikanların hem yıl boyu konaklama hem de üreme sahası konumundaki kuş cennetinde, bu yıl kuluçkaya yatan çift sayısı, önceki yıllar ortalaması olan 70'den 140'a çıktı. 

Güzellikleri foto safariyle belgelenecek  

İzmir Kuş Cenneti'nin tanıtımı amacıyla geçen yıl düzenlenmeye başlanan foto safarinin ikincisi, bu yıl 28-30 Ekim tarihlerinde yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar İzmir Şube Müdürlüğü ve İzmir Kuş Cenneti'ni Koruma ve Geliştirme Birliğinin işbirliği ile düzenlenen foto safari yarışmasının bu yılki konu başlığı "kuşlar ve memeli hayvanlar" olarak seçildi. 
Kuş cennetindeki doğal yaşamın güzelliklerinin belgeleneceği yarışmaya katılım için 26 Ekim'e kadar "www.izmirkuscenneti.gov.tr" adresinde başvuru yapılabilecek. 

Gediz Deltası İzmir Kuş Cenneti