ankara'da fırtınadan devrilen cami minaresi

Ankara'da çatılar uçtu, minare yıkıldı

Genel Merve N. Güreş 16.08.2015
Ankara'da etkili olan fırtına, Çubuk'ta Adiye Sarayı’nın çatısını uçurdu, Merkez Camii'nin minaresini yıktı.
Ankara'da yürekler ağızlara geldi. Çubuk'ta etkili olan şiddetli rüzgar, Adiye Sarayı'nın çatısını uçurdu, Merkez Camii'nin minaresini yıktı. İlçede akşam üzeri etkili olan şiddetli rüzgar ve sonrasında başlayan sağanak, maddi hasara yol açtı. Fırtınada, çok sayıda binanın çatısı uçtu, bazı ağaçlar devrildi. Adliye Sarayı'nın çatısı tamamen uçarken, camları kırıldı. Elektrik telleri koptuğu için bazı bölgelere bir süre elektrik verilemedi. Yeşil Çubuk Parkı'ndaki bazı ağaç ve aydınlatma direkleri de devrildi.

Öte yandan Hükümet Caddesi'ndeki Merkez Camii'nin minaresi fırtına nedeniyle yıkıldı. Caminin çatısına düşen parçalar hasara yol açarken, çatıdan akan yağmur suları ise caminin üst kısmını bastı.     Olay yerine gelen polis ve itfaiye ekipleri emniyet tedbiri alarak, vatandaşları bölgeden uzak tuttu. Çatıda ve pencerelerde kalan cam kırıkları ve saç kaplamalar itfaiye ve Çubuk Belediyesine bağlı ekiplerin çalışmasıyla parça parça kesilerek indirildi. Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, güneyden gelen çok şiddetli yağmurla fırtınanın adliye başta olmak üzere çok sayıda evin çatısına zarar verdiğini söyledi.

ÇOK SAYIDA EVİ SU BASTI

Ev ve iş yerlerinde de su baskınlarının olduğunu hatırlatan Acehan, "İlk belirlemelere göre adliyemizin çatısı uçtu, Merkez Camimizin minaresinde de yine göçme oldu ve en az üç tane evimizde de büyük hasar mevcut şu anda. Çok sayıda evi su basması şikayetiyle karşı karşıyayız. Belediye ve ASKİ ekiplerimiz şu anda sırayla yardım için buraları geziyorlar. Cenab-ı Allah bir daha göstermesin inşallah" ifadesini kullandı. Merkez Camii din görevlisi Lokman Öztürk, minarenin ikinci şerefeden üstünün komple yıkıldığını aktararak, "Yıkılan minare ile cami arasında, yaklaşık 10 santimetre bir açıklık meydan gelmiş. Bundan sonra tahmin ediyorum minare tamamen yıkılacak" diye konuştu. Görgü tanığı Refik Bayram ise "Fırtına o kadar çok hızlı geldi ki, adliyenin çatısını uçurdu. Buradaki ağaçları kırdı. Az ileride de çamları kökten çıkarttı" dedi.

ankara fırtına adliyenin çatısı uçtu