çok yüksek hızlı tren seti

Ankara-Konya YHT hattı hizmete başladı!

Genel Emine Pile 23.05.2015
TCDD tarafından temin edilen ve test sürüşleri tamamlanan çok yüksek hızlı tren setinin Ankara-Konya hattında sefere başlandı.
Yolcu taleplerini karşılamak amacıyla TCDD tarafından YHT seti siparişlerinden teslim edilen ilk tren setinin Ankara-Konya hattı hizmete girdi. Dünyadaki örnekleri içinde en üst standartlara sahip olan çok yüksek hızlı tren seti, güvenlik donanımlarından konfora kadar birçok özellikler sunacak. 

TCDD Yüksek Hızlı Tren Bölge Müdürü Abdurrahman Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul ve İstanbul-Konya'daki mevcut ve yapımı devam eden Ankara-Sivas, Ankara-İzmir YHT hatları ile Konya-Karaman ve Bursa-Bilecik hızlı tren hatlarında kullanılmak üzere 7 adet çok yüksek hızlı tren seti temini projesi kapsamında sipariş verildiğini anımsattı.

Hızlı tren setlerinin güvenlik donanımı konusuna değinen Genç, "Bu setimizin en önemli farkı, çok yüksek hızlı tren seti grubuna girmesi ve saatte 320 kilometre işletme hızına ulaşıyor olması. Diğer yüksek hızlı tren setlerimiz saatte 250 kilometre hıza ulaşıyor" diye konuştu.

Çok yüksek hızlı tren setinin tüm hatlarda çalışmaya uygun olduğunu dile getiren Genç, diğer 6 tren setinin yapımının devam ettiğini, 2016'nın ilk yarısından itibaren de diğer tren setlerin tesliminin yapılmaya başlayacağını söyledi.

YHT setinde hız ve konfor da var, emniyet de...

Genç, 111'i business, 333'ü ekonomi sınıf olmak üzere yeni trenin 444 yolcu kapasiteli olduğunu belirten Genç, "YHT setinde ayrıca 16 kişi oturma kapasiteli restoran, 2 adet tekerlekli sandalye yeri, vagon tavanlarında yolcu bilgilendirme amaçlı monitörler ve engelli yolculara yönelik alanlarda personelle iletişim sağlanması için dahili telefonlar yer alıyor" diye konuştu.

Ankara-Konya arasındaki seyahatlerde hizmet kalitesini daha da yükseltecek yeni YHT setinde hız ve konforla birlikte seyahat emniyetinin de ön planda tutulduğunu bildiren Genç, ileri teknoloji ürünü yeni YHT setinin, mevcut YHT setlerinde olduğu gibi yüksek güvenlik sistemleriyle donatıldığını kaydetti.

Setlerin renkleriyle ilgili TCDD web sayfasındaki anket sonucunda 8 farklı renk arasından turkuaz renginin seçildiğini ifade eden Genç, Almanya'da üretimi yapılan yeni YHT setinin Sakarya'daki TÜVASAŞ tesislerine getirilerek, turkuaza boyandığını söyledi. 

"Dünyadaki güvenlik tedbirlerinden eksiği yok"

YHT'lerde güvenlik konusunda iddialı olduklarını, araç güvenliği ve tren kontrol sistemi olmak üzere iki güvenlik sisteminin bulunduğunu ifade eden Genç, araçta seyir güvenliğini etkileyecek herhangi bir olumsuzluk anında gerekli tedbirlerin sistem tarafından otomatik alındığını belirtti.

Güvenlik konusunda herhangi bir inisiyatifin söz konusu olmadığını bildiren Genç, sistem tarafından trenin otomatik durdurulduğunu ya da tren hareketlerinin sınırlandığını anlattı.

Yüksek Hızlı Tren hatlarının iki taraftan da yüksek güvenlikli hatalar ile koruma altına alındığına dikkati çeken Genç, şunları kaydetti:
"Yine hatlarımızda alarmlı güvenlik kamera izleme sistemlerimiz var. Ankara merkezden 24 saat izleniyor. Yüksek Hızlı Tren hattının herhangi bir bölümünde tehdit unsur olduğunda alarm veriliyor ve otomatik olarak kumanda merkezimizden trafiği anında durdurabiliyoruz. Ayrıca her sabah yolculu seferler başlamadan kılavuz trenlerle hattı boydan boya tarıyoruz. Şu anda YHT hatlarında dünyadaki uygulamalarına göre aldığımız güvenlik tedbirlerinde hiçbir eksiğimiz yok hatta fazlamız var diyebiliriz."

Yolcular hızlı trenden memnun...

Yolculardan Soydan Görgülü, Konya'da Hukuk Fakültesinde okuması dolayısıyla sürekli YHT ile seyahat ettiğini belirterek, "Yeni tren setine ilk bileti ben almışım. Hızlı treni, çabuk ulaşım sağlaması nedeniyle çok beğeniyorum. Temiz ve ferah bir ortam" diye konuştu. Çok süratli bir şekilde Konya'ya gidip geldiğini ifade eden Görgülü, hızlı trenin yaygınlaştırılmasını istedi. Görgülü, trenin rengini de çok beğendiğini söyledi.

Zeynep Çalık da daha önce hızlı trenle yolculuk yaptığını belirterek, hızlı tren hizmete girdiği günden beri yolculukta hızlı treni tercih ettiğini kaydetti. Kızıyla birlikte Konya'ya gittiğini anlatan Çalık, "Geniş, ferah. Çok güzel, çok beğeniyoruz ve ailecek sürekli seyahat ediyoruz. Otobüsle ya da arabayla gitseydim balığımı yanımda getiremeyecektim ama hızlı trenle balığımı da yanıma alabildim" dedi.

Pakistanlı Ejaz Rasool ise Pakistan'dan eğitim almak amacıyla 18 kişilik polis ekibi olarak Ankara'ya geldiklerini ve Mevlana'yı ziyaret etmek için ilk kez hızlı trene bindiklerini belirterek, treni çok konforlu ve rahat bulduklarını söyledi. Rasool, hızlı treni Pakistan'da da görmek istediklerini bildirdi.

çok yüksek hızlı tren seti yht Ankara-Konya YHT