ahıska türkleri

Ahıska Türkü 108 aile için tüm hazırlıklar tamamlandı

Genel Emine Pile 25.09.2016
Ukrayna'dan kafileler halinde Türkiye'ye getirilen 302 Ahıska Türkü ailenin yerleştirildiği Üzümlü'ye, 108 Ahıska Türkü aile daha getirilecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla daha önce Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilen 108 Ahıska Türkü aile için tüm hazırlıklar tamamlandı.

108 ailenin ilçeye getirilerek, TOKİ'nin yaptığı konutlara yerleştirileceğini ifade eden Üzümlü Kaymakamı Fatih Acar, şöyle konuştu:

"108 ailemiz için TOKİ tarafından yapılan evler, tarafımızca tamamen donatıldı. Ahıska Türklerinin iskanı amacıyla bize Maliye Bakanlığından gelen ödenekle buzdolabı, televizyon ve koltuk takımı gibi her türlü ihtiyaçlarını karşılayacakları şekilde evler hazırlandı. Ayrıca temizlik malzemesinden tutun, dayanıklı tüketim malzemelerine kadar evlere her şeyi yerleştirdik. İnşallah ekim ayı içerisinde bereketli ve güler yüzlü ilçemize gelecekler. Bizler de onları heyecan ve merakla bekliyoruz."

Ahıska Türkleri Erzincanlı gibi oldu

Göçün zor bir durum olduğuna dikkati çeken Kaymakam Acar, daha önceden Erzincan'a getirilen Ahıska Türkü ailelerin devletin her türlü desteğiyle sıkıntı yaşamadan hayatlarına devam ettiğini belirtti.

Kaymakam Acar, bin 250 Ahıska Türkü'nün Türkiye'ye getirildiğini aktararak, "Bu vatandaşlarımızın içerisinde sosyal ve psikolojik destek alanlar var. Onların dışında tamamen ülkemize adapte olmuş ve şu anda bir Üzümlülü, Erzincanlı diyebileceğimiz Ahıskalı vatandaşlarımız da var. İnşallah en kısa zamanda bu vatandaşlarımız bu göç psikolojisini üzerilerinden atarak tamamen yurdumuza adapte olup ve ülkemize hayırlı bir birey olarak hayatlarını sürdüreceklerdir" diye konuştu.

Ahıska Türkü Ahıska Türkü aileler için ev